Καναρίνι με παθολογική πτερόρροια

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με παθολογική πτερόρροια, που ξεκίνησε από eva vrs, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 21 Σεπ 2016.

eva vrs
Best Answer eva vrs, 21 Σεπ 2016
Και τι το σκέφτεσαι!!! Πάρτο και σώσε το όπως ο Δευκαλίων!!! Αλλά να το βάλεις μακριά από τα δικά σου σε ξεχωριστό κλουβί και μέρος!! Και εμείς θα... Ολόκληρο το Post
  1. eva vrs

eva vrs PB Member

Λοιπόν παιδιά,
    Μια φίλη της μάνας μου έχει ένα κοινό καναρίνι που είναι τρία χρονών και το έχει δυο χρόνια.Αυτά τα δυο χρόνια που το έχει αυτή το καημένο ταλαιπωρείται αρκετά...Το καναρίνι αυτό ζει σε ένα μικρό κλουβακι με τρία ακατάλληλα κλαδιά και μια κούνια(σαν να λέμε όλα τα έχει η Μαριορή ο φερετζές της ελειπε)..Δυστυχώς το καθαρίζει όταν και αν θυμάται,τις ταιστρες τις γεμίζει ως πάνω με αυτή την απαίσια χύμα τροφή,εδώ και δυο χρόνια κάθε μέρα συνεχώς τρώει αυγοτροφες και βιταμίνες τα λεγόμενα σκουπίδια και γι'αυτό το λόγο είναι χοντρουλι και κάποιες φορές ανοιγοκλείνει το στόμα του σαν να λαχανιαζει...Προφανώς επειδή τρέφεται λάθος αν και σ'αυτή την περίπτωση θα μπορουσε να έχει οτιδήποτε...Χόρτα λαχανικά φρούτα και ότι άλλο είναι χρήσιμο για τα καναρίνια μας δεν έχει φάει ποτέ,μπάνιο δεν έχει κάνει ποτέ,το χει μόνιμα σε ενα καθιστικό που σχεδόν όλη την μέρα είναι σκοτάδι και γι'αυτό τον λόγο απο το Πάσχα που μας πέρασε ρίχνει φτερά και συνεχίζει ακόμα...κάποια στιγμή απο την ράχη του είχαν φύγει πολλά,αλλά ευτυχώς γέμισε ξανά.Κελαιδαει σπάνια,κάθεται όλο σαν στεναχωρεμενο σαν νωχελικο και το λυπάμαι πολύ το καημένο.Παιδιά συγνώμη αν φάνηκαν σαν "θάψιμο" όλα αυτά αλλά δεν γίνεται άλλο αυτό.Αυτή τώρα λέει δεν το θέλει και θέλω να το πάρω για να το σώσω....
    Περιμένω ιδέες και συμβουλές.
    Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

IMG_20160922_095047.jpg IMG_20160922_100655.jpg IMG_20160922_100955.jpg IMG_20160922_130918.jpg IMG_20160922_170156.jpg

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Σεπ 2016
  2. Best Answer:
    Post #350501 by eva vrs, 21 Σεπ 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Και τι το σκέφτεσαι!!! Πάρτο και σώσε το όπως ο Δευκαλίων!!! Αλλά να το βάλεις μακριά από τα δικά σου σε ξεχωριστό κλουβί και μέρος!! Και εμείς θα είμαστε μαζί σου σε ό,τι χρειαστείς! :)

4. eva vrs

eva vrs PB Member

Ψήφοι: 1
    Ναι Αλίκη μου θα το πάρω.
    Αυτή δεν είναι εδώ λείπει ελπίζω αύριο μεθαύριο να το'χω στα χέρια μου.Ναι εννοείται θα το έχω σε καραντίνα αρκετό καιρό. Σ'ευχαριστώ πολύ. :)

eva vrs, 21 Σεπ 2016
    Best Answer
  5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ξεκίνησε το διάβασμα με το άρθρο https://petbirds.gr/articles/Παθολογική-Πτερόρροια-των-Πτηνών.81/ στο οποίο θα βρείς πολλές λύσεις σε αρκετές απορίες σου.
    Φυσικά θα υπάρξει και η απαραίτητη συζήτηση με τα μέλη και η αναμενόμενη για την περίπτωση βοήθεια.
    Εγώ θα ήθελα και μια φωτογραφία.

6. eva vrs

eva vrs PB Member

Έγινε Γιάννη ευχαριστώ.Εννοείται θα ανεβάσω εικόνα αυτές τις μέρες γιατί δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο Εύα μου, να το πάρεις, να ζήσει κι αυτό μια ζωή που του αξίζει.
    Καλό κουράγιο και θα το παρακολουθήσουμε! :)

8. George Kouth

George Kouth PB Member

Εύα να το πάρεις σίγουρα! Αφού το πουλάκι είναι σε τόσο άθλια κατάσταση και εσύ προσφέρεσαι να το βοηθήσεις, υιοθέτησε το χωρίς άλλη σκέψη. Από ότι διάβασα δεν είχε καθόλου καλή ζωή μέχρι τώρα, οπότε χρησιμοποίησες τις γνώσεις σου και σώσε του τη ζωούλα! Είναι κρίμα που πολλά πουλιά καταλήγουν σε τέτοια ανεύθυνα χέρια...

9. maria p

Εδώ αποκτάει νόημα το σύνθημα "Σώστε τα ζώα από τους φιλόζωους" :)

10. George Kouth

George Kouth PB Member

Ναι όντως Μαρία...

11. eva vrs

eva vrs PB Member

Ευχαριστώ Μαρία μου. :)

Άστα να πάνε Γιώργο. αυτές τις μέρες θα το πάρω και θα έχετε και φώτο...Μαζί με εσάς θα τα καταφέρω μια.χαρά. :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 21 Σεπ 2016
  12. George Kouth

George Kouth PB Member

Περιμένουμε να το δούμε πως και πως! :)

13. eva vrs

eva vrs PB Member

:)
    Που να το βλέπατε και πριν δυο μήνες...που του έλειπαν πολλά πούπουλα στην ράχη ήταν σε χάλια μαύρα αλλά ευτυχώς έστρωσε.
    Και εγώ ανυπομονώ να το δείτε.Είναι και κιτρινουλης με μαύρο όπως μ'αρέσει.:p:)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Όνομα του έχεις βρει? :)

15. maria p

Η εθνική μας νονά :p Για πες προτάσεις για διασωθέν κιτρινομαυρούλη :)

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Αναλόγως τι θέλει η κουμπάρα! Θέλει εγκλέζικο ή ελληνικό?

Η νονά χωρίς φώτο δεν βαφτίζει!!! :p

17. eva vrs

eva vrs PB Member

Χαχαχαχα ότι να ναι δεν με πειράζει.
    Οκ μόλις ανεβάσω τις φώτο θα περιμένω Όνομα απ'την κουμπάρα (alicedros);):D:D

18. eva vrs

eva vrs PB Member

Καλησπέρα παιδιά.:)
    Το πήρα μόλις τώρα.Αλλά δυστυχώς θα το αφήσω ως έχει σ'αυτό το κλουβί γιατί δεν έχω άλλο.Θα το καθαρίσω όλο το κλουβί θα πετάξω την κούνια θα του βάλω τροφή και τις πατηθρες αυτές θα τις αντικαταστήσω με πλαστικά καλάμια γιατί οι ξύλινες πατηθρες που έχω είναι τεράστιες γι'αυτό το κλουβακι και μεθαύριο θα του πάρω καινούργιο κλουβί και οτι άλλο χρειάζεται.
    Τώρα τι κάνω;;άρχισε κάθεται στον πάτο!τα πόδια του απο κάτω μου φαίνονται κάπως,να βάλω μήπως επιθολ;η να του βαλω novaquasol A;
    Το μεσημέρι είδα την κοιλιά και το στέρνο ήταν σούπερ.Αλλά αυτό μόλις το πιάσω τρέμει.Για πείτε τι κάνω τώρα;;;
    Μήπως να του αγοράσω κάποια βιταμίνη νερού;αν και έχω το μουλτι βιτ..Η να του βάλω μηλοξυδο;;;;;

19. George Kouth

George Kouth PB Member

Καλύτερα να βάλεις φωτογραφίες τα πόδια και γενικά όλο το πουλί ώστε να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και εάν μπορείς σήμερα ή αύριο, καλύτερα να το πας σε έναν πτηνίατρο για ένα check-up!

20. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Εύα μου μπράβο σου που πήρες το καναρινάκι και είμαι σίγουρη πως κοντά σου θα περάσει ζάχαρη. Λοιπόν, για τα πόδια του θα πρέπει να δούμε κάποια φωτογραφία για να μπορέσουμε να εκφέρουμε άποψη. Είμαι της άποψης πως αυτό που μπορείς να κάνεις σιγα-σιγά σε πρώτη φάση είναι να εμπλουτίσεις τη διατροφή του. Χόρτα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή για να πάρει λίγο τα πάνω του. Δώστου λίγο χρόνο, γιατί μη ξεχνάς ότι σήμερα το πήρες και ήδη βιώνει το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

21. eva vrs

eva vrs PB Member

Πρέπει να περιμένετε να τις στείλω στον Σταύρο και όταν μπορέσει να τις περάσει ο ίδιος γιατί εγώ δεν μπορώ.
    Στον γιατρό δεν μπορώ να το πάω...ίσως την Δευτέρα..Αλλά θα προσπαθήσω και αύριο.

Σ'ευχαριστώ πολύ panagiota μου. :)
    Να σαι καλά..
    Ναι θα του βάλω σιγά σιγά γιατί δεν έχει φάει ποτέ.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Σεπ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...