Καναρίνι με κόκκινες κουτσουλιές κάθεται στον πάτο

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με κόκκινες κουτσουλιές κάθεται στον πάτο, που ξεκίνησε από giorgos6, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 22 Απρ 2014.

1. giorgos6

giorgos6 PB New Member

εχω ενα καναρινι ειναι αρσενικο ειναι σχεδον ενα χρονων και εγω το εχω 2 εβδομαδες.Το εχω σε εξωτερικο χωρο μονιμα και ειναι στο ιδιο κλουβι με χωρισμα με ενα θυλικο.Του παρεχω κελαηδινη,κοκκινη βιταμινη και αυγο.Η αναπνοη του μου φαινεται κανονικη,η σταση του σωματος του ειναι κανονικη,μερικες φορες βγαζει κοκκινες κουτσουλιες και τα συμπτωματα που με εχουν ανησυχησει ειναι καθεται σχεδον ολη μερα στον πατο του κλουβιου.Το προβλημα το παρατηρησα πριν δυο μερες.Στον πατο του κλουβιου εχω τοποθετησει εφημεριδα και δεν υπαρχει σχαρακι στον πατο του κλουβιου.Οι πατηστρες ειναι πλαστικες σαν κλαδακια.Δεν εχει ζευγαρωσει ακομα.Δεν εχει παρει αντιβιοση.Δεν γνωριζω ποτε περασε αν και ποτε εχει περασει πτερορροια.Οι σποροι που χρησιμοποιω ειναι χυμα.Δεν χρησιμοποιω καποιο αλλο ειδος εμποριου.Δεν χρησιμοποιω σημπληρωματικα βιταμινων η ασβεστιου στο νερο.Οχι δεν χρησιμοποιω φυσικους τροπους προληψης ασθενειων.Οχι δεν εχω σουπιοκοκαλο στο κλουβι!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Επειδή προφανώς είναι άρρωστο, κατ αρχήν πρέπει να ξεχάσεις το θέμα αναπαραγωγή γι' αυτήν την σαιζόν. Ελπίζω από τα στοιχεία να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει στην πιθανή "διάγνωση". Περαστικά !

3. giorgos6

giorgos6 PB New Member

οκ ευχαριστω πολυ μαρια

4. pkstar

pkstar PB New Member

Γιωργος καλησπερα!Οι κοκκινες κουτσουλιες που αναφερεις μπορει να ειναι και απο
    την κοκκινη "βιταμινη" που του δινεις (δεν ειναι βιταμινη αλλα τριμμενα μπισκοτα κυριως με χρωστικες).
    Για να καθετε ομως κατω κατι πρεπει να εχει το πουλι.Ανεβασε αν μπορεις μια φωτο απο την κοιλια του!

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Καταρχήν βάλτο μόνο του σε ένα κλουβάκι και βάλτο σε ζεστό μέρος (μέσα στο σπίτι, 30 βαθμούς κελσίου). Αυτή την κόκκινη βιταμίνη μην τη ξαναδώσεις.. Μόνο λίπος προσφέρει και τίποτα άλλο.. Βάζε μόνο βραστό αυγό ή αν έχεις όρεξη και θες φτιάξε εσύ μια αυγοτροφή γι αυτά (Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή) Οι κουτσουλιές του είναι κόκκινες λόγω της βιταμίνης..

Για να κάθεται κάτω είναι άρρωστο... Όσο πιο γρήγορα κάνεις γι αυτό τόσο το καλύτερο! Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αντιδράμε γρήγορα αλλά και με ψυχραιμία για να μην χάσουμε το πουλάκι...

Κοίταξε τις κουτσουλιές του, το στέρνο του και την κοιλιά του και αν μπορέσεις και βγάλεις φωτο ανέβασέ τες να σε βοηθήσουμε!

Δες και αυτά: KIKLOS.info - Kosmos ton poulion
    KIKLOS.info - Kosmos ton poulion
    θα σε βοηθήσουν! :)

6. giorgos6

giorgos6 PB New Member

αμα ειναι αρρωσο πρεπει να παρω καποιο φαρμακο???αν ναι ποιο?

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Υπάρχουν πάρα πολλές ασθένειες... Δεν υπάρχει μόνο ένα φάρμακο που είναι πανάκεια για όλες τις ασθένειες.. Ζωντανοί οργανισμοί είναι και αυτά όπως και εμείς..
    Βγάλε φώτο τις κουτσουλιές, το στέρνο του και την κοιλιά του ανέβασε τες εδώ και θα σε βοηθήσουμε!

8. pkstar

pkstar PB New Member

Πρωτα φωτο Γιωργο για να δουν αυτοι που γνωριζουν απο ασθενιες.Βαλτω καπου ζεστα
    οπως ειπε και η Αλικη και δως του μονο σπορους για την ωρα.

9. giorgos6

giorgos6 PB New Member

οκ παιδια ευχαρστω αμα ειναι θα ανεβασω το βραδι η αυριο το πρωι φοτο γτ δεν ειμαι σπιτι μου τωρα!

10. giorgos6

giorgos6 PB New Member

που παω για να ανεβασω τις φωτογραφιες?

11. alicedros

alicedros PB Supporter

12. giorgos6

giorgos6 PB New Member

13. giorgos6

giorgos6 PB New Member

rsz_cam00082.jpg rsz_1cam00081.jpg rsz_1cam00081.jpg παιδια ελπιζω να σας βοηθησουν αυτες οι φωτογραφιες και εσεις να βοηθησετε εμενα σχετικα με το τι ασθενεια μπορει να εχει το καναρινι μου.ευχαριστω!

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Την κοιλια και το στερνο για να το δουν αυτοι που ξερουν βαλε ελαχιστον νερο και κανε τα φτερα δεξια και αριστερα για να φαινονται καλυτερα..

15. giorgos6

giorgos6 PB New Member

παιδια πριν που επιασα το καναρινι για να το βγαλω φωτογραφια το στηθος του ηταν πολυ σφικτο..μηπως αυτο σημαινει κατι γιατι δεν νομιζω τις αλλες φορες να ηταν ετσι σφικτο

16. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Φωτογραφια :)))

17. alicedros

alicedros PB Supporter

τι εννοείς σφικτό?? από τις φώτο εδώ σαν ποια φώτο ήταν η κοιλιά του και το στέρνο του??
    KIKLOS.info - Kosmos ton poulion

18. giorgos6

giorgos6 PB New Member

το στερνο του ηταν σφικτο και λιγο πρισμενο

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Χωρίς φωτογραφία δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση...

20. giorgos6

giorgos6 PB New Member

περιμενε 5 λεπτα να το φωτογραφισω και να ανεβασω την φωτογραφια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...