Καναρίνι με δύο δαχτυλίδια

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με δύο δαχτυλίδια, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 10 Φεβ 2009.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Καλησπέρα σας!Πήγα σε ένα πετ σόπ σήμερα σε κεντρικότατο σημείο της Θεσσαλονίκης και είδα ένα καναρίνι που έιχε δύο δαχτυλίδια...στο δεξί ποδι κόκκινο και στο αριστερό πράσινο!το έχετε ξαναδεί αυτό?Αν ΝΑΙ τι σημαίνει?

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το ένα είναι το επίσημο δαχτυλίδι που φέρει τα στοιχεία του πουλιού και το άλλο δαχτυλίδι που δεν γράφει κάτι (τις περισσότερες φορές ανοιχτού τύπου) το οποίο το χρησιμοποιεί ο εκτροφέας για διάφορους λόγους (αναγνώριση φύλου ή οικογένειας κλπ.)

3. alexan2dros

alexan2dros Banned

αναλογα το ενα μπορει να ηταν για ξεχωριζει ο εκτροφεας ποια ειναι τα αδελφακια και το αλλο ηλικιας?? μαλλον..

4. Mpikis

Mpikis PB New Member

Α είπα κι εγω τι αλλο θα δούμε...Παρα είμαι καχύποπτος μου φαίνεται!Σας ευχαρίστω για τις απαντήσεις!

5. alexan2dros

alexan2dros Banned

καλα κανεισ και εισαι καχυποπτος δυστυχος στις μερες μας δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τιποτα και κανενα...

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν είναι δακτυλίδια συλλόγου και τα δύο.
    Αρα είτε υπάρχουν είτε όχι είναι ένα και το αυτό.
    Μόνον για το κόκκινο υπάρχει μια πιθανότης αν το πουλάκι
    είναι γεννημένο 2006.Αλλά πετ-σόπ που να έχει πουλιά 3ων
    ετών πίσω δεν νομίζω οτι υπάρχει.

7. RED

RED PB New Member

Και ομως κ. Μάκη υπάρχουν (οχι οτι είναι σύνηθες). Και μάλιστα τις περισσότερες φορές τα πουλιά αυτά είναι σε άθλια κατάσταση και τα εχουν σε κλούβες μαζί με αλλα (με οτι μπορεί αυτο να συνεπάγεται).

8. Katerina

Katerina PB Member

εγω οταν ρωτησα μου ειπαν οτι στα θηλυκα βαζουν 2 δαχτυλιδια...μηπως ειναι θηλυκο?

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Λευτέρη, σε τέτοιο πετ-σόπ δεν μπαίνεις, ΒΓΑΙΝΕΙΣ.!:D

10. xxx

xxx PB New Member

παιδιά και εγώ προχτές είδα μία θηλυκιά είχε 3 δαχτυλίδια στα πόδια της και κουφάθηκα...ρε μπας και τα βάζουν επιγονατίδες να τα στείλουν στον πόλεμο??:D

11. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Υπαρχουν παιδια τα οποια δε ειναι γραμμενα σε συλλογους.Βαζουν τα δακτυλιδακια αυτα που λετε για να ξεχωριζουν τα πουλια.Εγω βαζω στα καναρινια τετοια δακτυλιδια μεταλλικα.Στους νεοοσους του καθε ζευγαριου επιλεγω ενα χρωμα ωστε να γνωριζω πια ειναι αδερφια.Στα πουλια της πρωτης γεννας το δακτυλιδι το βαζω στο αριστερο ποδι ενω της δευτερης στο δεξι.Οταν φτανει η στιγμη για το ποια πουλια θα κρατησω και πια θα χαρισω υπαρχουν πολλες φορες που εχω δυο πουλια με ιδιο δακτυλιδι τοτε βαζω ακομα ενα στο αλλο ποδι για να τα ξεχωριζω αν δε μπορω να κανω αλλιως.Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του διπλου δακτυλιδιου.Το τι υποδειλωνει το καθενα μονο ο ιδιος ο εκτροφεας το ξερει.
    Τελος επειδη αυτου του τυπου τα δακτυλιδια δε βγαινουν σε ενα καρο χρωματα μη σας φαινεται παραλογο και το τριτο δακτυλιδι

12. Katerina

Katerina PB Member

3 δαχτυλιδια?μηπως φορουσε και κολιε και σκουλαρικια...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...