Καναρίνι με αίμα στις κουτσουλιές

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με αίμα στις κουτσουλιές, που ξεκίνησε από Christos Karatsi, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 16 Σεπ 2014.

1. Christos Karatsi

Christos Karatsi PB New Member

Δηλαδή στις κουτσουλιές της έχει πολύ αίμα.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αίμα; Θηλυκό ή αρσενικό είναι;

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Πως κατάλαβες ότι έχει αίμα?? Ανέβασε άμεσα φώτο της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του! Η γενικότερη συμπεριφορά του πως είναι??

4. Christos Karatsi

5. panos70

panos70 PB New Member

Χρηστο στη θηλυκια δινεις χρωστικη ; και αν οι κουτσουλιες της ειναι σαν κετσαπ ;

6. Christos Karatsi

rsz_dsc_0363.jpg rsz_dsc_0363.jpg

Nαι γιατί υπάρχει πρόβλημα?

Βοηθήστε ρε παιδιά είμαι πολύ αγχωμένος!

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Βάλε μια φωτογραφία της προκοπής ,πριν απ' όλα . Πιο Καθαρή !
    Εδώ όλα φαίνονται κόκκινα . Απο το στέρεο μέρος ,το ουρικό, τα ούρα ΟΛΑ.

Υ.Γ Τί χρωστική δίνεις ; Πώς την δίνεις ; Σε τί αναλογία ;

8. Christos Karatsi

Κόκκινη 'βιταμίνη' σε κανονική αναλογία και της τη δίνω σε ' κuπελάκι' που πουλάνε σε petshop.

Στην φωτογραφία το στέρεο μέρος το 'αίμα' (αν είναι αίμα) έχει καλύψει την κοτσιλια .Επίσης έκανα καλά που της έβαλα χαμομήλι;

9. panos70

panos70 PB New Member

Χρηστο πες μας λιγο αυτα που σε ρωταει ο Μακης και ποσο καιρο συνεχομενα της δινεις χρωστικη

10. Christos Karatsi

περίπου 1,5 με 2,5 μήνες

σήμερα της πήρα την βιταμίνη

Και Πανό αυτό που είπες αν είναι σαν κέτσαπ δεν τόσο πηχτό και είναι μέτριο
    κοκκινο

11. sakis ok

sakis ok PB New Member

νομιζω χρηστο αυτη η χρωστικη ειναι ακαταλληλη για τα πουλια. κανει κακο στο συκωτι απο οτι ξερω.

12. panos70

panos70 PB New Member

δινεις τι δοσολογια που γραφει η χρωστικη σωστα; γιατι οταν οι κουτσουλιες ειναι κοκκινες τοσο πολυ τοτε σημαινει οτι το συκωτι κραταει τι χρωστικη που χρειαζεται για να κανει την αφομοιωση και την υπολοιπη την αποβαλει με τα κοπρανα

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όχι μόνο δεν είναι κατάλληλη ως χρωστική... αλλά είναι και επικίνδυνη σε κάποιες περιπτώσεις.

14. brand13

brand13 PB Member

Χρήστο ανέβασε και φωτογραφία με την κοιλιά του πουλιού αφού παραμερίσεις τα πούπουλα με λίγο νεράκι.

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αρα δεν φτιάχνεις αυγοτροφή με χρωστική σε κάποιες αναλογίες. Δίνεις αυτά τα σκευάσματα που λένε "κόκκινες βιταμίνες" όπως είναι, όπως τ' αγοράζεις. Κόψε για 2-3 μέρες την παροχή και δές πως θα είναι οι κουτσουλιές.

16. Christos Karatsi

Καλημέρα Παιδιά πήγα στο κτηνιατρείο και μου είπε την κόψω την κόκκινη βιταμίνη και να βάλω σε δίαιτα το πουλί άλλα άμα συνεχίσουν οι κουτσουλιές να έχουν αίμα θα της δώσω αντιβίωση.

17. brand13

brand13 PB Member

Δηλαδή δεν κατάλαβε αν αυτό είναι όντως αίμα ή χρωστική; :cool: Το είδε το πουλάκι;

18. Christos Karatsi

Μου είπε ότι είναι από την χρωστική

19. brand13

brand13 PB Member

Αν τότε είναι από την χρωστική γιατί να πάρει αντιβίωση; Το εξέτασε; Δεν μου είπες.

Και γιατί τότε σου είπε: ''...αν οι κουτσουλιές συνεχίσουν να έχουν ΆΙΜΑ θα πάρει αντιβίωση'';

20. Christos Karatsi

Ναι το εξέτασε και μου είπε να δώσω αντιβίωση Για μια εβδομάδα αν συνεχίσει Τα ίδια θα την ξανά πάω και θα δούμε

Αυτό που μου έδωσε είναι το Aviomycine

Επίσης μου είπε ότι αυτό δημιουργήθηκε από κάποια αλλαγή ή την πρόσθεση κάποιας άλλης τροφής.Η αντιβίωση που μου έδωσε είναι Aviomycine Tafarm

Μοιραστείτε

Φόρτωση...