Καναρίνι κατάσταση επείγουσα

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι κατάσταση επείγουσα, που ξεκίνησε από RodiT, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Απρ 2015.

1. RodiT

RodiT PB New Member

Καλησπέρα σε όλους!
    Παρακαλώ Θερμά για την βοήθειά σας. Έχω ένα καναρίνι αρσενικό το οποίο άρχισε τον προηγούμενο μήνα περίπου να έχει διάρροια. Για να μήν σας κουράζω, το θέμα είναι πως το καναρίνι Σήμερα, μετά από 10ήμερη αντιβίωση aviomycine Pigeon solution (Την πρότεινε ένας φίλος ερασιτέχνης εκτροφέας, 5 σταγόνες σε μισή ποτίστρα.) Αρχίζει και έχει πάλι γρήγορη αναπνοή ενώ ήταν καλύτερα όσο έπαιρνε αντιβίωση.
    Η αναπνοή του έιναι πάρα πολύ γρήγορη.
    Δεδομένα :
    1. Το καναρίνι το πήρα 7 φεβρουαρίου σε πολύ καλή κατάσταση.
    2. Δυστυχώς 11 φεβρουαρίου το έβαλα και έκανε μπάνιο.
    3. Το πουλί το έβγαλα στο μπαλκόνι για μερικές ώρες πρίν το μπάνιο του όμως.
    4. Πήρε αντιβίωση πρώτη φορά έως 28 Μαρτίου για 5 ημέρες.
    Μετά 5 ημέρες μηλόξυδο επειδή δέν επανήλθε.
    5. Ταυτόχρονα έβγαλε ποδάγρα, ( Είναι σήμερα η έκτη μέρα epithol και υποχωρεί απο ότι βλέπω) βέβαια αυτό το διαπίστωσα μετά απο πολύ ψάξιμο και ερωτήσεις σε pet shop διότι είναι η πρώτη φορά που έχω καναρίνι. Και Τέλος
    6. 15 Απριλίου έκλεισε την 10η ημέρα αντιβίωσης και τον σταμάτησα.

Το πουλάκι επανέρχεται στην αδιαθεσία. Να σημειώσω εδώ πως πρίν του δώσω την τελευταία φορά αντιβίωση, έιχε φουσκώσει απίστευτα πολύ και νόμιζα το χάνω... τελικά είναι καλύτερα αλλά βλέπω και πάλι γρήγορη αναποή. Προσπάθησα να δώ για ακάρεα τραχεία καθώς το διάβασα αλλά δέν βλέπω να έχει κάτι... πάντως δέκα μέρες τώρα δέν κελαηδάει.. κάνει μόνο κάτι τσιρ τσιρ.
    Καμια Γνώμη; Μου είπαν να δώσω κι άλλη αντιβίωση αλλά είναι πολύ ταλαιπωρημένος. θα προσπαθήσω να ανεβάσω βίντεο .

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με το video θα έχουμε καλύτερη εικόνα....
    Τρώει?
    Τι του δίνεις?

3. RodiT

RodiT PB New Member

Ἐτρωγε κανονικά μέχρι πρίν, εχθές όμως δέν έχει πολύ όρεξη, του δίνω βασική τροφή με λίγα φρούτα και τώρα δυναμωτικό φρούτα και αυγά έχει μέσα λέει, μου το πρότεινε ο κύριος απο το pet shop. για μετά την θεραπεία..

4. misalouris

Μπορείς να μας πεις το όνομα της τροφής που σου πρότειναν από το pet?

5. RodiT

RodiT PB New Member

Φαντάζομαι Πως ναί.. Η βασική είναι χύμα και θα την βγάλω φωτό σε λίγο, η δυναμωτική είναι prestige snack.
    Παίζει να είναι απο αυτήν ;;; Γιατί την υποψιάζομαι αλλά μου λένε μπά αποκλείεται....
    Πάντως την είχα σταματησει αλλά δέν συνήλθε... δεν ξερω πια...

6. misalouris

Τη χύμα τροφή αμέσως...
    Αν μιλάμε γι' αυτή ... καλή δείχνει.
    Βράσε πολύ καλά ένα αυγό και δώσε λίγο στο πουλί μαζί με καλό μείγμα σπόρων .... κι ελάχιστο μήλο για τα σάκχαρα...
    Όταν το κάνεις αυτό βάζεις ένα καθαρό λευκό χαρτί φωτοτυπίας στον πάτο του κλουβιού για να βγάλεις μερικά λεπτά αργότερα φωτογραφίες....

7. RodiT

RodiT PB New Member

Αυτη ειναι η τροφή, η δυναμωτικη που λεω. Προσπαθω να βγαλω φωτο... Και να βαλω το βιντεο αλλα αντιμετωπιζω προβλημα στην αναλυση... Σε λιγα λεπτα θα τα εχω καταφερει. Θα παω να παρω και μηλα και να μου ξαναπεις την γνωμη σου με το βιντεο. Ευχαριστω παρα πολυ.

8. RodiT

RodiT PB New Member

Έβγαλα φωτογραφία επιτέλους την κλασική του τροφή, το δυναμωτικό που λέω, (Άν το λέω σωστά.) Του έβαλα αυγό που έβρασα πρίν και περίμενα να κρυώσει και του έβαλα και μήλο. Έβγαλα και μία φωτό τις κουτσουλιες πρίν φάει μήλο και αυγό. Περιμένω να ετοιμαστεί το βίντεο για να το βάλω.
    File 20-4-15 - 2 34 01 μ.μ..jpeg
    File 20-4-15 - 2 35 21 μ.μ..jpeg
    File 20-4-15 - 2 37 46 μ.μ..jpeg
    Το φτέρωμά του έχει μάλλον epithol επάνω δυστυχώς.
    File 20-4-15 - 1 14 44 μ.μ..jpeg
    File 20-4-15 - 1 15 29 μ.μ..jpeg

9. RodiT

RodiT PB New Member

Συγνώμη για οποιαδήποτε παρατυπία λόγω απειρίας μου στο forum.
    Βίντεο:

Το αυγό το έβαλα τώρα με μήλο.
    Πουλι3.jpeg Πουλί φωτό 1.jpeg Πουλι 4.jpeg Πουλι 2.jpeg
    Βασικές Πληροφορίες
    1. Τι είδος πτηνού έχετε; Καναρίνι
    2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε Αρσενικό
    3. Τι ηλικία έχει; Περίπου ενάμιση χρόνου
    4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς; Από 7/02/2015
    5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Όχι Σε εσωτερικό; Ναί Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; Όχι
    6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Ναί Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού;
    7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. Σπόρους με φρουτάκια χύμα και Prestige snack
    8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. Αναπνέει πολύ γρήγορα και φουσκώνει. Την τελευταία φορά που φούσκωσε πρίν δώδεκα μέρες, ήταν σχεδόν οριζόντια τα φτερά του από το φούσκωμα και παραπατούσε. Έχει συνεχώς διάρροια. Εχει και ποδάγρα η οποία υποχωρεί σήμερα που ρίσκεται στην 6 μέρα epithol Επίσης δέν κελαηδάει εδώ και δέκα ημέρες. Το στόμα του φαίνεται καθαρό αλλά και πάλι δέν ξέρω. Κοίταξα τον λαιμό του για ακάρεα διάβασα πως θα δώ κάτι σαν πιπέρι άν έχει και δέν έιδα, δέν έχει καταρροή απο όσο βλέπω.
    9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; Το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφότου το πήρα , το έβγαλα στο μπαλκόνι στις 8 Φεβρουαρίου και 11 του έβαλα μπανιέρα επειδή πετούσε νερά και έκανε μπάνιο. Έκτοτε είναι μέσα.
    10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο. Είναι η τρίτη φορά που πήρε την αντιβίωση, Επίσης πήρε και πέντε ημέρες μηλόξυδο.
    Επιπλέον Πληροφορίες
    1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; Άμμο εδώ και μία εβδομάδα, πιό πρίν εφημερίδες
    2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; Υπάρχει σχάρα
    3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας.
    4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) Κλαδάκια πλαστικές
    5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; Ποτέ δέν έχει ζευγαρωσει, (απο όσο ξέρω) τον πήρα ενός χρόνου
    6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Δύο φορές Αναφέρετε το φάρμακο, Aviomicyne pigeon solution την δοσολογία 5 σταγόνες σε μισή ποτίστρα 100ml και την διάρκεια της θεραπείας. Δέκα ημέρες
    7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Όχι Του petshop; Όχι Κάποιου φίλου; Ναί Άλλο (περιγράψετε).
    8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; Πέρυσι
    9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Ναί Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή Prestige snack. Είναι εμπορίου; Ναί Είναι δικής σας παρασκευής;
    10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»;Όχι
    11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; Όχι
    12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ;
    13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; Ναί

10. misalouris

Καλύτερα να αποφεύγεις τέτοιο απροσδιόριστης ποιότητας μείγμα σπόρων.
    Η κατάσταση που περιγράφεις είναι κρίσιμα σημαντική για τη ζωή του και θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς κάποιο ειδικό.
    Όντως δεν δείχνει συμπτώματα κάποιου προβλήματος πλέον στα πόδια...
    Το ότι δεν κελαηδάει στην κατάσταση που περιγράφεις είναι εντελώς φυσιολογικό και αναμενόμενο.
    Λογικά δεν θα έχει κέφι ούτε για να μετακινείται μέσα στο κλουβί.
    Λίγο λιμάρισμα στο ράμφος χρειάζεται.
    Δεν ξέρω πόσο ειδικός είσαι να διακρίνεις όλα τα παραπάνω αλλά πίστεψέ με χρειάζεται μεγάλη εμπειρία και συνεπώς όποιος δεν την έχει απλά το ταλαιπωρεί.
    Το μόνο που δεν ευθύνεται είναι το μπάνιο εκτός κι αν μετά το είχες σε ρεύματα αέρα.
    Η ζέστη είναι απαιτητή για τα άρρωστα πουλιά.
    Πολλές αντιβιώσεις σε μικρό σχετικά διάστημα ..
    Δυο μήνες με τρεις αντιβιώσεις είναι πάρα πολλές.
    Έχω την αίσθηση πως είναι μεγαλύτερο σε ηλικία το πουλί αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
    Δεν απάντησες στο πιο καίριο κατά την άποψή μου ερώτημα...
    Το Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση και το Σκόρδο - Ένα φυσικό προιόν είναι περισσότερο φάρμακα της φύσης παρά οτιδήποτε άλλο.
    Μπορείς να διαβάσεις και άλλα Σχετικά με το σκορδόνερο με τον αν Αρκει η χορηγηση σκορδονερου προληπτικα;
    Καλή προσπάθεια .. ελπίζω να βοήθησα.

11. RodiT

RodiT PB New Member

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Του έχω δώσει και σκορδόνερο. Το μηλόξυδο γράφω πως του βάζω. Πάντως μάλλον δεν θα επρεπε να τον εχω τον καημενο. Φυσικα και δεν ειμαι ειδικος. Το αντιθετο μαλιστα.

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μέχρι να δεις τι θα κάνεις και αν θα το πας σε γιατρό, θα έλεγα να του δώσεις almoral plus για τόνωση του οργανισμού του γιατί βλέπω πολλά νερά στις κουτσουλιές.

13. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Ότι και να' χε με την συνεχή αντιβίωση (που απ' ότι φαίνεται δεν καταπολέμησε την αιτία ) , του κατέστρεψες τη χλωρίδα του εντέρου. Μετά την αντιβίωση χορηγούμε προβιοτικά η πολυβιταμίνες.
    Τώρα επειδή δεν μπορείς να δώσεις κάτι επιπλέον στην κατάσταση που είναι, βράσε μια χουφτίτσα ρύζι και βάλτου ρυζόνερο στην ποτίστρα αντί για σκέτο νερό.
    Αυτό για 5-6 μέρες και μετά βλέπουμε.
    Φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα να το δει πτηνίατρος, θα ήταν προτιμότερο για το πουλάκι...

14. Canary A

Canary A PB New Member

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ θα σου πρότεινα να του βγάλεις το αυγό και το μήλο. Και τα 2 προκαλούν λίγη διάρροια στα καναρινάκια μας. Και σίγουρα πρέπει να το δει ένας ειδικός. Δεν ξέρω και αν ο κος misalouris συμμερίζεται την άποψή μου σχετικά με το αυγό και το μήλο.

15. misalouris

Αν κάνει όσα λέει ο Νίκος Paianas 13ο ποστ θα έρθει πολύ γρήγορα η ισορροπία στο εντερικό του πουλιού, ειδικά με το ρυζόνερο.
    Το ελάχιστο μήλο που συνέστησα αφορά στα απαραίτητα σάκχαρα που πρέπει να πάρει και στο λίγο αυγό στην φοβερή σε συγκέντρωση ενέργεια αλλά και πολύτιμα στοιχεία του κρόκου.
    Νομίζω πως χρειάζεται ενέργεια για να ανακάμψει και φυσικά όπως φοβάται κι ο Canary A - Ανδρέας το "πολύ" θα επιδεινώσει την κατάσταση του.
    Λογικά στο δικό σου ποστ λείπει το "μη" ή κάνω λάθος?

16. Canary A

Canary A PB New Member

Αυτό που λέει ο κος Γιάννης. Απλά στις φωτογραφίες είδα αρκετό μήλο και αυγό. Θα πρέπει να μην του τα δίνεις καθημερινά.

17. RodiT

RodiT PB New Member

Αρχικά, ευχαριστώ απο καρδιάς Canary A, misalouris, paiana kai maria.
    Το αυγό το πέταξα ήδη, έφαγε πολύ λίγο. Του δίνω πολυβιταμίνες και κανονική τροφή. Τώρα όσο για το μήλο άν είναι να του αφήσω λίγο και να βγάλω το υπόλοιπο; Θα δοκιμάσω και το ρύζι καθώς συμφωνείται όλοι με την άποψη! Αλλα να ρωτήσω κάτι ακόμη: Πήρα τον πτηνίατρο 3 φορές εδώ και 3 εβδομάδες μα δέν κατάφερα να τον βρώ και δέν ήθελα να πάω σε άλλον. Δέν ξέρω τί γίνεται... Είδα κάτι πρίν που του έβαλα την τελευταία επιθολ! Τόλμισα να τον κρατησω για να δω κοιλιτσα και είδα δεξια κ αριστερα το δέρμα δυο μαυρα σαν ελια... σταμπα... δεν ξερω, δεν μπορεσα να δω παραπάνω. Αυριο θα βγαλω και φωτο σιγουρα. Υπάρχει κατι τετοιο σε φυσιολογικα πουλακια; Είμαι πολύ στεναχωρημένη. Η κατασταση ειναι ιδιαιτερα ψυχοφθόρα.

18. misalouris

Σίγουρα έχεις σοβαρούς λόγους να είσαι στεναχωρημένη ... πραγματικά τέτοια σημάδια (όπως τα περιγράφεις) δεν είναι και η καλύτερη εικόνα για την υγεία ενός πουλιού.
    Θα περιμένουμε όμως... και μόνο η προσπάθεια που κάνεις είναι άξια προσοχής...
    Καλή δύναμη στον "αγώνα" σου...
    Θα βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε.

19. Canary A

Canary A PB New Member

Χρειαζόμαστε φωτογραφίες για να δούμε αυτό στην κοιλιτσα του. Για το ρύζι θεωρό ότι πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε. Το μήλο το κόβεις και του το αφήνεις το πολύ 3 ώρες. Αν σήμερα του είχες μήλο κατά την διάρκεια της μέρας αύριο μην του βάλεις.

20. RodiT

RodiT PB New Member

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ πολύ. Αύριο θα βάλω την κοιλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...