Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του, που ξεκίνησε από Athinag, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Μαρ 2015.

1. Athinag

Athinag PB New Member

Γεια σας, χθες βρηκα ενα φτερο απο την ουρα του καναρινιου μου στον πατο. Σκεναχωρηθηκα πολυ για ηταν ενα απο τα σκουρα φτερα που εχει στην λευκη ουρα του. Σημερα ξύπνησα το πρωι απο φτερουγισματα, οχι τιποτα εντονο. Ηταν τα γνωστα αναφουφουλιασματα του. Τον ειδα να πειραζει την ουρα του και μετα να μασουλαει ενα φτερο. Οταν πλησιασα το κλουβι το εριξε κατω και προσεξα πως κρεμεται ακομα ενα φτερο. Η ουρα του εχει αρχισει να γινεται χαλια. Την μαδαει και σιγουρα μεχρι το μεσημερι θα εχει βγαλει και το αλλο φτερο.
    Συμβαίνει κατι? Γενικα η εικονα του ειναι εξαιρετικη, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Δεν εχει τιποτα το υποπτο οσον αφορα την υγεια του.
    Ευχαριστώ.

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Καλημέρα, τι διατροφή του κάνεις; Αυγό του δίνεις;

3. Athinag

Athinag PB New Member

Καλημερα,
    Τροφη δινω της Manitoba. Λαχανικα και φρουτα αρκετα συχνα. Χθες εφαγε λιγο μανταρινι και αυγο βραστο. Γενικα δινω αυγο μια δυο φορές την εβδομάδα. Δινω αποξηραμένα μυρωδικα, κουακερ, φρυγανια, σπορους υγείας, αυγοτροφη σπιτικη οταν εχω χρονο αλλιως συσκευασμενη, φυσικα παντα αμμο και κοκαλο σουπιας και μηλοξυδο μια φορα το μηνα στο νερο του. Αυτη την εβδομαδα του εβαλα και ενα στικ βερικοκο ποθ βαζω πλεον σπανια. Ωστοσο δεν το τρωει απλα ξυνεται εκει ή παιζει.
    Αυτα.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ησύχασε... με δυο φτερά δεν τρέχει και κάτι σοβαρό...
    Μερικές φορές μαγκώνονται, άλλες πάλι απορρίπτονται και φυσικά άμεσα αποκαθίστανται...
    Υπάρχει και η οργανική ανανέωση τους....
    Κάνε έλεγχο στις πατήθρες μήπως ακουμπά η ουρά του στα κάγκελα...
    Το ο,τι έχει φτερό στο στόμα δε σημαίνει απαραίτητα πως το τράβηξε ... και μάλιστα να το βγάλει μόνος του.
    Να παρακολουθείς το πουλί... δε νομίζω να υπάρχει συνέχεια...

5. Athinag

Athinag PB New Member

Το κλουβι ειναι μεγαλο δεν υπαρχει θεμα με την ουρα του. Εχω βαλςι τις πατηθρες ετσι ωστε να εχουν αποσταση μεταξύ τους αλλα και με τα καγκελα.

Αρα να μην ανησυχω δηλαδη ?

Πιστευω πως αυτος τα βγαζει...αλλα μαλλον οχι
    Πειράζει πολυ την ουρα του τελευταία

6. misalouris

Είναι απαραίτητο να πηγαίνει τακτικά το ράμφος στην περιοχή της ουράς για να πάρει το υγρό από τον ουροπυγικού αδένα και να λιπάνει και αδιαβροχοποιήσει τα φτερά του.
    Υπομονή και θα δούμε!

7. Athinag

Athinag PB New Member

Γεια σας, δυστυχως υπαρει συνεχεια. Σημερα το πρωι βρηκα αλλα δυο φτερα στη σχαρα. Και χθες που τον παρατηρουσα πολυ, ειδα πως οταν καθησε ήσυχος στο κλαδακι, φουσκωσε και μετα απο λιγο εκανε οπως κανουν τα παιδια οταν κλαίνε με λυγμούς και μετα προσπαθουν να σταματησουν και περνούν ακανόνιστες ανάσες. Εκανε αυτο με τις ανασες. Δεν ανοιγε το στοματα του αλλα σαν να τιναζοταν. Αυτο που δεν μου αρεσε και με εκανε τα σας το πω ειναι πως ειχε κλείσε και τα ματια του λιγακι. Η ωρα ηταν κστα τις 3 το μεσημέρι οποτε δεν ειχε καθισει για να κοιμηθει. Δεν το έκανε πολλες φορες ουτε πολυ εντονα, αλλα δεν ξερω αν το εχει ξανακανει ή οχι. Για να το προσέξω επρεπε να κατσω ακινητη μπροστα του για αρκετή ωρα. Ισως να το εχει ξανακανει αλλα να μην το εχω προσεξει εγω....

Δεν ξερω αν ειναι κατι αυτο, αλλα ειπαμε στενη παρατηρηση και εγω αυτο παρατηρησα

8. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Καλημέρα, πόσο καιρό έχεις το πουλάκι? Εισαι απολύτως σίγουρη ότι είναι αρσενικό?

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το κοίταξες στο σώμα του για ψείρες ή ακάρεα; Γιατί δεν βάζεις μία φωτογραφία της περιοχής που ξύνει και μαδιέται;

10. Athinag

Athinag PB New Member

Το πηρα τον Σεπτεμβρη του 2014 απο φιλο. Μου ειπε πως ηταν κοντα ενός χρονων. Δεν εχω αμφιβολία για το αν ειναι αρσενικο. Κελαηδαει κανονικά και μαλλιστα πολυ ωραια και θυμάμαι ειχα ανεβασει για αλλο θεμα μια φωτογραφια του που φαινοταν η περιοχη και μου ειχε σολιασει κι ενα μελος πως ειναι λιγακι πυρωμενος

Έβγαλα φωτογραφίες οπου ελπιζω να φαίνεται καλα η περιοχη. Φαίνεται σε μια και η μαδημενη ουρα του... εχει γινει χαλια. Μονο δυο τρια φτερα εχει. Προσεξα πως στη βαση υπάρχουν μικρα φτερακια. Οχι πολυ μικρα αλλα.. μικρα.

Για οτιδήποτε αλλο ρωτηστε με. Ευχαριστώ παντως πολυ για το ενδιαφέρον σας.

Συνημμένα Αρχεία:

11. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Εμένα απο τις φωτο μου κανει για θηλυκό έτοιμο να γεννήσει. Το οτι μασουλαγε φτερό στο στόμα του είναι δείγμα οτι θέλει να στρώσει φωλιά. Θα δουν και οι πιο έμπειροι και θα σου πουν. Οι κουτσουλιές του είναι μεγάλες?

12. Athinag

Athinag PB New Member

Τι πραγμα?! Ειναι κοριτσι?!

Θα ανεβασω φωτογραφια απο τις κουτσουλιες...

13. ianos

ianos Daily Active Member

Βρε παιδιά σα να είναι κάπως φουσκωμένη η κοιλιά του στην 3η φωτό.

14. Athinag

Athinag PB New Member

Κι εμενα καπως ετσι μου φανηκε αρχικα αλλα ειναι ελαχιστο νομιζω σε αλλα θεματα ειχα ανεβασει παλι φωτογραφιες της κοιλιαε του και δεν υπαρχει κ μεγαλη διαφορα...μαλλον

Να οι κουτσουλιες του ή της...
    Τελικα για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Μα αν ειναι κοριτσι γιατι κελαηδαει ετσι???

Συνημμένα Αρχεία:

15. misalouris

Έχεις κάποιο video που κελαηδά? Περισσότερο από περιέργεια.

16. Athinag

Athinag PB New Member

οχι...
    μοιαζει πολυ με τιμπραντο νομιζω. Η φωνη του ειναι καπως μεταλικη?
    αυριο το πρωι αν ειναι θα τον βγαλω βιντεο γιατι σημερα δεν κελαηδησε καθολου. Τον επιασα και στο χερι μου οποτε...στρεσαρηστικε σιγουρα.

Για το αν ειναι θυληκο ή αρσενικο πως μπορω να το μαθω με βεβαιοτητα?

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Η κουμπαρα μου εχει ενα καναρινι 14 χρονων, που νομιζαν οτι ειναι αρσενικο επειδη κελαηδουσε και εκανε και αυγα...

18. misalouris

Αν κελαηδάει κανονικά... είναι αρσενικό...

19. Athinag

Athinag PB New Member

Κελαηδαει κανονικοτατα! Ειναι και ταλενταρα. Το αλλο που εχω δεν κελαηδαει τοσο πολυ, ουτε τοσο καλα, αλλα αυτο τωρα εχει και τα δικα του προβληματα...Καναρινι με ξερό καρούμπαλο, γυμνο απο πουπουλα

Αρα αφου κελαηδαει κανονικα, ειναι αρσενικο. Επομενως αυτο το φουσκωμα δεν ειναι αυγο, επομενως κατι εχει???

20. misalouris

Αν δε σταματήσουμε να ενοχλούμε, να πιάνουμε και να κοιτούμε σχεδόν κάθε μέρα τα πτηνά μας... και να μην έχουν κάτι... σίγουρα θα αποκτήσουν...
    Για την περίπτωσή σου τώρα...
    Σκοπεύεις να ζευγαρώσεις αυτό το πτηνό?
    Ή απλά σε ενοχλεί η "άσχημη" εμφάνιση της ουράς του?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...