Καναρίνι ανοίγει το στόμα και ανασαίνει από εκεί

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι ανοίγει το στόμα και ανασαίνει από εκεί, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 3 Αυγ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Παρατήρησα τις 6 τελευταίες μέρες το μεσημέρι με τη ζέστη ανοίγει το στόμα και φαίνεται να ανασαίνει από εκεί.Λέτε να είναι λόγω ζέστης ή κάτι άλλο?Ακόμα πτερόρροια δεν του έχει έρθει.Κελαηδάει και τρέφεται κανονικά.Αν μπορείτε να δείτε κάτι από το video πείτε μου τη γνώμη σας.

2. sdc

sdc PB Member

Από την περιγραφή σου, ναι από την ζέστη είναι

3. George98

George98 PB Active Member

και εμένα το καρδερινάκι μου έτσι κάνει το μεσημέρι μάλλον είναι από την ζέστη

4. TheBigL

TheBigL PB Member

Μπορεί να είναι από στρες?

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τα πουλιά δεν έχουν ιδρωτοποιούς αδένες.
    Όταν ζεσταίνονται, η εξάτμιση του νερού και η μόνη διέξοδος δροσιάς- ελαφρά πτώση της θερμοκρασίας του σώματος είναι μέσω του στόματος.
    Μη σε ανησυχεί, είναι σύνηθες και φυσιολογικό.

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Απλά παρατήρησα πως πρώτη φορά το έκανε πριν περίπου μια βδομάδα όταν το έπιασα να του βάλω λίγο epithol.Μόλις το άφησα έμεινε λίγο με το στόμα ανοιχτό και φοβήθηκα μήπως στρεσαρίστηκε πολύ.
    Τελικά πρέπει να έχει αρχίσει και πτερόρροια γιατί είδα 2 πούπουλα σήμερα :)

7. TheBigL

TheBigL PB Member

Αυτό με το στόμα το σταμάτησε για κανα 2 μέρες και διαπίστωσα χθες και σήμερα πως το έκανε κατά τον καθαρισμό του κλουβιού.Λέτε μόλις στρεσάρεται να το κάνει?Εν τω μεταξύ όταν το κάνει ένα κλικ κλικ ακούγεται πολύ αχνό.
    Επίσης το πουλί έχει αρχίσει πτερόρροια και την Παρασκευή του είχα φτιάξει σπιτική αυγοτροφή και πρόσθεσα το amino fort του dr.coutteel.Τις επόμενες μέρες οι κουτσουλιές ήταν σαν διάρροια με πράσινο χρώμα και μύριζαν έντονα.Χθες του ξανα έβαλα αυγό και γενικώς δεν τις βλέπω να είναι σωστές οι κουτσουλιές.Αρκετά υγρά.Οι φώτο είναι σημερινές αλλά το χαρτί είχε τοποθετηθεί χθες αφού έφαγε αυγό.Βλέπετε κάτι κακό?Παίζει πολύ υγρό και αρκετό άσπρο.

Συνημμένα Αρχεία:

8. Socrates100

Socrates100 PB New Member

Εγω εχω βάλει μια μπανιέρα και πηγαίνουν συνεχεια εκει και δροσίζονται!!! Ρίχνουν ετσι την θερμοκρασία του σώματος τους. Απλα να θυμηθείς να βγάζεις την μπανιέρα μετα απο λιγο γιατι μπορει να κουτσουλησουν μεσα και να πιουν βρώμικο νερό απο εκει. Τωρα για το άγχος και για τα υπόλοιπα σίγουρα καποιος πιο έμπειρος εδω θα σου απαντήσει!

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι πιθανό να το κάνει επειδή όντως έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα που προκαλείται από ασθένεια, το οποίο δεν του επιτρέπει να εισπνέει όσο αέρα πρέπει, τις στιγμές που χρειάζεται αρκετό. Αυτές οι στιγμές θα μπορούσαν να είναι η ζέστη, επειδή την αποβάλει από το σώμα του μέσω της γρήγορης αναπνοής και φυσικά όταν καταβάλει προσπάθεια για να κάνει ενέργειες όπως η πτήση.

Εάν είναι ασθένεια, τότε φοβάμαι ότι είναι δύσκολο να προβλέψουμε το λόγο στον οποίο οφείλεται και να κάνουμε από εδώ κάτι περισσότερο από υποθέσεις.
    Σε αυτές τις φωτογραφίες δεν διακρίνω κάτι ύποπτο. Το ότι μυρίζουν τα περιττώματα είναι μια ένδειξη προβλήματος αλλά για να είσαι σίγουρος, τις επόμενες δύο τρεις μέρες δώσε του μόνο σπόρους και καθαρό νερό και στο τέλος φωτογράφισε πάλι τις κουτσουλιές του σε καθαρό χαρτί.

10. dread05

dread05 PB New Member

Αν δε κάνω λάθος στο βίντεο έχει και κάπως ανοιχτές τις φτερούγες του. Αυτό σε συνδυασμό με το ανοιχτό στόμα είναι από ζέστα, και μένα όλα έτσι είναι τώρα με τους καύσωνες.

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Απλά την πρώτη φορά που το έκανε ήτανε όταν το έπιασα τελευταία φορά για να του βάλω epithol. Και αυτό φοβάμαι μήπως του άφησε κανένα κουσούρι.Η υγρασία είναι γύρω στους 42 βαθμούς και δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο.Οι κουτσουλιές σήμερα ήτανε λίγο πιο νορμάλ.Σήμερα του έβαλα μόνο σπόρους και λίγο millet.Αύριο θα βγάλω νέες φωτογραφίες να δούμε.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δυστυχώς τα αναγκαστικά για τις περιπτώσεις "πιασίματα" των πουλιών έχουν πολύ συχνά..... κακές επιπτώσεις στην συμπεριφορά των πουλιών μας....
    Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε διαφορετικά....

13. TheBigL

TheBigL PB Member

Και δυστηχώς την θεραπεία για τα πόδια δεν την έκανα τόσο σωστά γιατί δεν θέλησα να το ξαναπιάσω.Θα συνεχίσω την παρακολούθηση.Απλά τις τελευταίες μέρες οι κουτσουλιές του με ανησύχησαν.Πάντως το πουλί τρώει αρκετά και όσο μπορεί κινήτε.Αν και τώρα στην πτερόρροια τις περισσότερες φορές κάθεται στο κλαρί ακίνητο σαν να έχει κατάθλιψη.Μάλλον όμως θα είναι λόγω πτερόρροιας.
    Χθες επίσης είχε κολλήσει στο σουπιοκόκκαλο και έτριβε το ράμφος του για πάνω από μισάωρο.Είναι ανησυχητικό?

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Καινούργιες φωτογραφίες

Συνημμένα Αρχεία:

15. Stavros

Λάμπρο, κάνε ένα κόπο σε παρακαλώ και ανέβασε αύριο μερικές καθαρές φωτογραφίες της κοιλιάς του με παραμερισμένα πούπουλα για να φαίνεται καθαρά το δέρμα.

16. TheBigL

TheBigL PB Member

Φίλε Σταύρο δυστηχώς δεν θέλω να το πιάσω τώρα.Είναι στρεσαρισμένο αυτές τις μέρες.Τις βλέπεις πολύ πράσινες σωστά?
    Προτιμώ να στείλω τις κουτσουλιές για εξέταση αν βρω πτηνίατρο 15 αυγουστιάτικα.

17. Stavros

Όπως νομίζεις. Η εντύπωση που έχω, είναι ότι αυτό που φαίνεται στην εικόνα δεν είναι εντελώς φυσιολογικό.

18. TheBigL

TheBigL PB Member

Πρόβλημα στο συκώτι ή κάποια μόλυνση?Το πρόβλημα είναι ότι είμαι μόνος αυτές τις μέρες και δεν μπορώ και να το κρατήσω και να το βγάλω φώτο.Ή θα το αφήσω στην ησυχία του ή αν βρω γιατρό θα πάω τις κουτσουλιές για εξέταση.Πάντως δεν μυρίζουν τώρα.
    Αυγό να του δίνω ή να το σταματήσω για λίγο?

19. Stavros

Σταμάτησέ το.

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Οκ ευχαριστώ φίλε.Να σου πω κάτι μέσα μου έλεγε ότι η πτερόρροια δεν θα μου πάει καλά..Τί να πω?Πάντως το βλέπω κινητικό όσο είναι εφικτό και τρώει αρκετά.Το millet και αυτό κόψιμο?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...