Καναρίνι έχασε την φωνή του

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι έχασε την φωνή του, που ξεκίνησε από GimDim, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 16 Φεβ 2016.

TheBigL
Best Answer TheBigL, 16 Φεβ 2016
Μόλις ξημερώσει θα ξανασφυρίξει.Έτσι πιστεύω :) Ολόκληρο το Post
  1. GimDim

GimDim PB New Member

Πριν δύο ημέρες ξεχωρίζοντας τα νέα μου ζευγάρια για αναπαραγωγή και βάζοντας τα από την κλούβα όπου τα έχω όλα μαζί, στις ζευγαρώστρες συνέβη το εξής. Ένα απόλυτα υγιέστατο αρσενικό που κελαηδούσε συνεχώς, από τη στιγμή που βρέθηκε μόνο του στο διαμέρισμα της ζευγαρώστρας έχασε τη φωνή του, δηλαδή ενώ δείχνει ότι κελαηδά δεν ακούγεται, δεν βγαίνει ήχος καθόλου. (κατά τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικό και ζωηρό).
    Η δική μου εξήγηση έχει να κάνει με το στρες που βίωσε στην προσπάθειά μου να πιάσω τα πουλάκια στην κλούβα ( με απόχη), διαδικασία που κράτησε ένα δεκάλεπτο.
    Το ερώτημα είναι αν πρέπει να το αφήσω για ζευγάρωμα ή να το αντικαταστήσω.

2. Best Answer:
    Post #309062 by TheBigL, 16 Φεβ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν δεν κάνω λάθος δεν τα έχεις βάλει ακόμη σε ζευγάρια.
    Συνεπώς έχεις υποθέτω μερικές βδομάδες περιθώριο να εκτιμήσεις εκ νέου την κατάσταση.
    Θεωρώ πως όσο κι αν στρεσαρίστηκε μια και όπως λες...
    γρήγορα θα επανέλθει στην παλιά καλή ωδική κατάσταση.
    Δώσε χρόνο .... και βλέπουμε.

4. GimDim

GimDim PB New Member

Γιάννη, αφού έκανα την επιλογή των ζευγαριών τα έβαλα στις ζευγαρώστρες έχοντας τοποθετημένο το αδιαφανές χώρισμα (το οποίο αφήνω συνήθως για 7-10 ημέρες, το θέμα είναι αν οφείλεται στο στρες ή είναι κάτι άλλο.
    Να δώσω .... χρόνο αλλά... πόσο εκτιμάς.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αδύνατη κάθε χρονική προσέγγιση .... από κανέναν....
    Ως πρόταση μια και έχεις ξεκινήσει μπορεί να σου πω να συνεχίσεις όλα όσα σχεδίασες... αλλά με ιδιαίτερη προσοχή στο φιλαράκο σου...
    Εύχομαι όλα αυτά πολύ σύντομα να αποτελέσουν απλά έναν προβληματισμό.

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Εφόσον τον είχες δει υγιή να τον βάλεις.Απλά θα στρεσσαρίστηκε.Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η κλούβα αλλά σε τέτοια κατάσταση χωρίς να ξέρω μια χρήση με ψεκαστικό ώστε να βραχούνε ίσως βοήθαγε.Αν έκανες ώρα με την απόχη ή χτύπησε κάπως θα φοβήκε το κακόμοιρο.

7. GimDim

GimDim PB New Member

Όσον αφορά το βρέξιμο, τα βάζω μπανιέρα και πλατσουρίζουν και το χειμώνα.
    Θα περιμένω μια εβδομάδα και αν δεν επανέλθει θα επιλέξω άλλο αρσενικό, για να μην μείνει ..... μόνο με τη χαρά η κανάρα......... .

8. ianos

ianos Daily Active Member

Αφού το καημένο τράβηξε ό,τι τράβηξε για να ζευγαρώσει, κρίμα δεν είναι να τον αντικαταστήσεις τώρα; Άστον εκεί να το ΄φχαριστηθεί τουλάχιστον

9. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

πολύς χρόνος..πολύ και το στρες που δέχτηκαν.
    θέλω να πιστεύω,και πάντα βάσει εμπειριών,πως θα συνέλθει σύντομα και καλό θα ήταν να μην αλλάξεις ζευγάρι..αφού τον διάλεξες,δώστου τουλάχιστον την ευκαιρία να ανταποκριθεί στην επιλογή σου,μιας και για ότι περνάει τώρα,δεν φταίει αυτός..σωστά;
    πίστεψε στο καναρίνι σου και ..ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!

10. kostasb

kostasb PB New Member

Η χρηση ψεκαστηρα που προτεινε και ο Λαμπρος και που και εγω εφαρμοζω θεωρω οτι ειναι η πιο ενδεδειγμενη.Οταν χρησημοποιουσα αποχη στην κλουβα εκτος απο το στρες και την αναταραχη που τους προκαλουσα,ειχα και προβληματα τραυματισμων τους.
    Η αφωνια του φιλου σου ειναι πιθανον να προηλθε απο ολη αυτη την ταλαιπωρια.Εχεις δοκιμασει να τον βαλεις ξανα για λιγη ωρα μονο τους μηπως αλλαξει κατι?

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Ψήφοι: 1
    Μόλις ξημερώσει θα ξανασφυρίξει.Έτσι πιστεύω :)

TheBigL, 16 Φεβ 2016
    Best Answer
  12. GimDim

GimDim PB New Member

Κώστα έκανα δυστυχώς το λάθος να φτιάξω την κλούβα σχετικά μεγάλη και έτσι η απόχη χωρίς να είναι η ενδεδειγμένη λύση, είναι σχεδόν μονόδρομος, πάντως τραυματισμός δεν υπήρξε.
    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά κελαηδάει κανονικά χωρίς όμως να ακούγεται, έχει διάθεση κανονικά. Πιστεύω αυτό εννοείς με τον όρο αφωνία.

13. ianos

Μου κάνει πάντως φοβερή εντύπωση: φουσκώνει δλδ ο λαιμός του, ανοίγει το στόμα και δε βγάζει φωνή;
    Ενημέρωσε μας και αύριο σε παρακαλω

14. GimDim

GimDim PB New Member

Ακριβώς αυτό κάνει..... . Είναι πολύ περίεργο, δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα.
    Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμη, όπως είπε ο Γιάννης, γιατί είναι πολύ όμορφο πουλί και θα ήθελα απογόνους από αυτό.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλέ μήπως είναι μαλινουά??
    Έτσι κάνει αυτή η ράτσα...

16. TheBigL

TheBigL PB Member

Θα το ήξερε.Αφού δεν ακούγεται τίποτα λέει όμως.

17. GimDim

GimDim PB New Member

Το καναρίνι προέρχεται από διασταυρωση αρσενικού (κοινό χαμηλόφωνο αυτά που πολλοί αποκαλλούν ντόπια ή ελληνικά) με θηλυκό μαλινουά.
    Αυτό που αναφέρεις για τα μαλινουά (τα οποία να σημειώσω δεν με συγκινούν) πρώτη φορά το ακούω.

18. GimDim

GimDim PB New Member

Δικαιώθηκες με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση, σήμερα έχουμε σχεδόν ολική επαναφορά στο γνώριμο τραγούδι του......... .
    Ευχαριστώ.

19. TheBigL

TheBigL PB Member

Ε ναι φίλε μου.Από τη μια μέρα στην άλλη δεν την χάνει την φωνή.Το στρες έφταιξε.Βάλτονα μέσα με την κανάρα τώρα :)

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Και βουυρρρρρρ :p

21. ianos

Μα καλά, τι είχε πάθει το κακόμοιρο; Βρογχόσπασμο;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...