Καναρίνι έβγαλε δύο εξογκόματα μέσα στις πατούσες

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι έβγαλε δύο εξογκόματα μέσα στις πατούσες, που ξεκίνησε από αποστολος, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Οκτ 2009.

1. αποστολος

αποστολος PB New Member

Καλησπέρα. Ένα απο τα καναρίνια, έχει βγάλει ακριβώς μέσα στις πατούσες δύο εξογκόματα. Έιναι μέγεθος σαν στραγάλια και μαλακά. Αυτό το είχε ξαναβγάλει το ίδιο, είχαν χαθεί , τώρα ξανά το ίδιο. Το καναρίνι είναι ζωηρό και 2 ετών. Του βάζω συνέχεια δύο μέρες τώρα epithol. Πρώτα τα καθαρίζω με οινόπνευμα. Σ΄εναν κτηνίατρο που ρώτησα μου είπε οτι είναι σαλμωνέλα και μου έδωσε αντιβίωση της chevita (furazolidon+). Φώτο δυστυχως δεν έχω την δυνατότητα.

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

φωτο δεν υπαρχει αλλα στηριζομαι στο οτι λες οτι ειναι ακριβως το ιδιο.αν ναι ,τοτε εχει ευλογια ,ευχομαι μονο ξερη.στις ασθενειες θα βρεις αρκετα θεματα γιατι φετος ειχε εξαρση .ειναι ιος .η αντιμετωπιση του ειναι επαλειψη με betadin ή ιωδιουχο γλυκερινη (διαλυμα 1προ10 στα φαρμακεια) 1-2 φορες την ημερα (η μια σιγουρα πριν κουρνιασει).αντιβιωση χορηγειται μονο υστερα απο συσταση γιατρου απλα για προστασια απο δευτερογενεις λοιμωξεις.το σκευασμα που δινεις chevita GmbH - furazolidon+

συνισταται για δευτερογενεις λοιμωξεις βλεπε <<In Young Bird Sickness (secundary infection) >> .συνισταται και για σαλμονελλα που σου ειπε ο γιατρος σου ,βεβαια συμπτωματα σαλμονελλας δεν αναγνωριζω:Con/sed: στην περιγραφη σου... :eyesss:

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Απόστολε βάλε φωτό οπωσδήποτε.
    Γιατί οτι, η σαλμονέλα κάνει όζους,πρώτη φορά το ακούω κι' εγώ. ;

4. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δυστυχως φετος υπαρχει μεγαλη εξαρση σε ασθενειες οπως ευλογια,σαλμωνελωσεις,κοκκιδιασεις σταφυλοκοκκους.Γιαυτο μεγαλη προσοχη απο που παιρνεται πουλια.Και η καραντινα να γινει κατεστημενο.Μη βαζεται πουλια στο χωρο σας απο εκτοφεια που δε γνωριζεται ακομα και αν σας τα χαριζουν.Επιλεξτε πουλια που ειναι εμβολιασμενα απο εκτροφεις

5. dimitris

dimitris PB New Member

μην τα ριχνουμε ολα στην ευλογια.
    μπορει να ειναι και υπερβηταμινωση , μια φωτογραφια θα βοηθουσε .

6. αποστολος

αποστολος PB New Member

Θα προσπαθήσω να βγάλω αύριο φώτο. Δεν ξέρω εαν θα τα καταφέρω να τις ανεβάσω. Σήμερα το ξανακαθάρισα με οινόπνευμα και έριξα και μπετατίν. Πάντως είναι πολύ ζωηρό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...