Καναρίνια Orfeus

Συζήτηση με θέμα Καναρίνια Orfeus, που ξεκίνησε από takis_engineer, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 23 Απρ 2015.

1. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Τι-ποιά ακριβώς είναι τα καναρίνια "ορφέους"? έχω ακούσει και για περιστέρια "ορφέους".
    Ποιος είναι-ήταν αυτός ο Ορφέας τελικά?

2. Τα καναρίνια orpheus ξέρω οτι δεν θεωρούνται αναγνωρισμενη ράτσα . Αποτελούν το καμάρι της Βουλγαρίας και κάθε χρονο διοργανώνουν εθνικό διαγωνισμό. Τα orpheus είναι διασταύρωση καναρινιων φωνής πολύ καλά εκπαιδευμένων καταλήγοντας στη σημερινή μελωδική μορφή.

3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Καναρίνια που έχουν δημιουργήσει οι γείτονες μας οι Βούλγαροι , κατ΄εμένα μπαστάρδεμα του Μαλινουά και τα έχουν εκπαιδεύσει σε ένα συγκεκριμένο ρεπερτόριο . Το έχουν επί πολλού , το διαφημίζουν και κάνουν διαγωνισμούς μεταξύ τους . Εμένα δεν με κέρδισε μια δυο φορές που τα άκουσα , θεωρώ πως δεν είναι κάτι γονιδιακά σταθερό ,παρά μόνο αποτέλεσμα πολλής εκπαίδευσης και δεν μπορεί κάποιος να τα έχει με άλλα πουλιά ... Μια παρόμοια προσπάθεια τα Ρώσικα μου άρεσαν περισσότερο στην φωνή .

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έχει απασχολήσει από το 2007 το petbird και έχει αναπτυχθεί συζήτηση γύρω από τα Πουλια απο Βουλγαρια
    Μπορείς εκεί να διαβάσεις σχετικά...Και όσο θα το κάνεις μπορείς να ακούς και τις μελωδίες του που είναι στο παρακάτω video...
    Σε άλλους αρέσουν πολύ ... σε άλλους όχι... γούστα είναι αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Οι φωνές θυμίζουν άγρια πανίδα...κλεινω τα μάτια και με ταξιδεύουν σε μια ρεματιά με πυκνή βλάστηση...
    Ευχαριστώ Γιάννη

Κρίμα όμως που δεν έχει γίνει και μια παρόμοια προσπάθεια από Ελληνες, συντονισμένη , έχουμε τόσο καλούς εκτροφείς.
    Δεν είναι απαραίτητο να ήταν φωνής ας ήταν και χρώματος η τύπου.
    Ελπίζω κάποτε να γίνει η αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μ' αρέσεις ... δεν χάνεις το κουράγιο σου...

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όντως Τάκη, τείνει να θεωρηθεί το πιο σύντομο ανέκδοτο :) δυστυχώς...

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Έχει γίνει ...''greeksinger''...ήταν 69 % malinois- 31 % timbrados .
    Απλά δεν έγινε συντονισμένα και τελικά δεν καρποφόρησε .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...