Καναρίνια με φαλάκρα και διάρροια με αίμα

Συζήτηση με θέμα Καναρίνια με φαλάκρα και διάρροια με αίμα, που ξεκίνησε από Σταματίνα, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Μαρ 2014.

1. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

Τα δύο από τα τρία καναρίνια μου χάνουν πούπουλα από το λαιμό τους και λίγα από το κεφάλι τους. Τι να κάνω για να τα βοηθήσω;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Σταματίνα μου, καλώς ήρθες! Μπορείς να δεις αυτή την λίστα ερωτήσεων petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/ και να μας δώσεις αν όχι όλες, κάποιες πληροφορίες για τα πουλάκια σου ώστε να μπορέσουν όσα άτομα γνωρίζουν να σε βοηθήσουν;
    Ό,τι και να είναι, περαστικά εύχομαι.

3. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

Έχω δύο λοιποχρωμικά καναρίνια και ένα μελανινικό. Το ένα από τα δύο λοιποχρωμικά είναι υγιές και το άλλο με μαδημένο σβέρκο - λαιμό, το φτέρωμά του δείχνει εντάξει όπως τα πόδια και το ράμφος του. Χωρίς δύσπνοια και αρκετά ζωηρό. Το μελανινικό ( θηλυκό ) και αυτό με την ίδια απώλεια φτερών όπως και στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Ράμφος και πόδια εντάξει σήμερα δείχνει να έχει δύσπνοια ακουμπάει το κεφάλι του στα κάγκελα του κλουβιού κινείται ελάχιστα δείχνει ότι θέλει να ανέβει στις πατήθρες καθώς τις κοιτάζει συνέχεια αλλά δεν μπορεί. Οι κουτσουλιές του μόλις τώρα βλέπω ότι είναι με αίμα. Δεν μου έχουν ξαναρρωστήσει ποτέ.
    Το κλουβί τους είναι 55cm και ζουν μέσα στο σπίτι. Τρέφονται με βιταμίνες σπόρους από pet shop, αυγό μήλο, λάχανο, μαρούλι. Παρακαλώ συμβουλές γρήγορα γιατί με ανησυχεί πολύ το μελανινικό σήμερα.

Ευχαριστώ πολύ! Καληνύχτα HELP, HELP, HELP....

4. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

maria p Σε παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια. Δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες στο forum. Πιστεύω αν ανεβάσω εγώ θα βοηθήσω εσάς και εσείς εμένα.

5. maria p

Ανέβασε φωτογραφίες από την καρίνα και την κοιλιά του πουλιού και από τις κουτσουλιές Σταματίνα

6. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

maria p Τις φωτογραφίες τις έχω βγάλει και τις έχω περάσει στον υπολογιστή. Όμως δεν ξέρω πως να τις ανεβάσω στο forum.

7. maria p

Σταματίνα μου σου έχω στείλει μήνυμα για να δεις πως τις ανεβάζεις

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Σταματίνα, οι κουτσουλιές είναι καφέ σκούρο η έχουν κοκκινωπό χρώμα ?
    Γιατί το αίμα ''χωνεύεται'' στο στομάχι και εμφανίζεται ''καφέ'' στα κόπρανα .Αν βλέπεις κόκκινο, τότε υπάρχει αιμορραγία η φλεγμονή/πληγή μετά το στομάχι η ακόμη μπορεί να οφείλεται σε βακτήρια η παράσιτα στα έντερα.
    Μήπως το πουλί έφαγε κάτι άλλο εκτός αυτών που αναφέρεις ?
    Πόσο καιρό βλέπεις συμπτώματα ?...μόνο σήμερα ?..έχεις ελέγξει για ψείρες η για ακάρεα ?
    Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να γίνει υποθετική διάγνωση από κάποιους που δεν είναι γιατροί, χωρίς μάλιστα να υπάρχει αντίστοιχη εργαστηριακή εξέταση .Θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε κάποια αντιβίωση, αλλά νομίζω δεν είναι ορθό να τρέχεις ν'αγοράζεις φάρμακα, να κάνεις αγωγή..χωρίς να ξέρουμε αν ''χτυπάμε'' την αιτία..καλύτερα να το δει κτηνίατρος (και ακόμα καλύτερα να του πας μια αυριανή κουτσουλιά που θα έχεις μαζέψει πάνω σε λευκό χαρτί κουζίνας )

Ποιά ήταν η συμπεριφορά τους τις τελευταίες μέρες ?...έχεις και θηλυκό καναρίνι ?..μήπως αυτό με το αίμα στις κουτσουλιές έσκιζε χαρτί η έδειχνε να θέλει να κάνει φωλιά ?...πάει το μυαλό μου σε τυχόν δυστοκία.

9. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

PAIANAS Οι κουτσουλιές είναι κοκκινωπό χρώμα. Η απώλεια φτερών είναι καιρό τώρα ενώ τις τελευταίες μέρες τα συμπτώματα είναι πιο έντονα. Τα κόπρανά του είναι κόκκινα μόνο σήμερα, επίσης είναι θηλυκό. Επίσης στο μέρος που ζω δεν υπάρχει κτηνίατρος.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα έχεις και τα τρία μαζί σε ένα κλουβί????

11. Paianas

Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το αίμα στις κουτσουλιές (αν δεν είναι βακτήριο η παράσιτο π.χ. κοκκίδια ), θα σκεφτόμουν πιθανότητα δυστοκίας. Δυστοκία των πτηνών
    Άυτό που θα έκανα εγώ σε πρώτη φάση, είναι να πιάσω προσεκτικά χωρίς να σφίξω ιδιαίτερα το πουλί ..και να του βάλω μια σταγόνα λάδι στην αμάρα με ελαφρές μαλάξεις στο σημείο.
    Του έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί ? Τα κλουβιά τα βλέπει καθόλου ο ήλιος ?

12. m@kis

m@kis PB New Member

Οι '' βιταμίνες '' ειναι η κόκκινη που πουλάνε χύμα στα pet shop?

13. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

m@kis οι "βιταμίνες" είναι η κόκκινη ή κίτρινη που πουλάνε χύμα στα pet shop. Τις χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. Τι μου προτείνεις να τους δώσω εάν δεν κάνουν αυτές;

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Βραστό αυγό ή αυγοτροφή... Εγώ τους δίνω αυτό Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή φτηνό και απόλυτα υγιεινό για τα καναρίνια!

15. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

PAINAS Τα πουλιά δεν είναι στο παράθυρο αλλά το δωμάτιο που τα έχω είναι πολύ φωτεινό μέχρι αργά το απόγευμα. Σουπιοκόκαλο έχω καιρό να τους βάλω.alicedros Στα καναρίνια βάζω βραστό αυγό.PAIANAS Με συγχωρείς αλλά δεν ξέρω τι είναι η αμάρα. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Σας αφήνω τώρα έχω φροντιστήριο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σταματάτε να μου στέλνετε συμβουλές. Θα τις δω αύριο.:p

16. m@kis

m@kis PB New Member

Αυτές δεν ειναι βιταμίνες! Ειναι μπισκότα και ζαχαρι με νιζερ ,το μόνο που κάνουν ειναι να παχαίνουν τα πουλιά . Μέσα στο forum υπάρχουν πολλές συνταγές για αυγοτροφη, εύκολες και σημαντικές για την διατροφή των πουλιών.αυτό που μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα για αίμα στις κουτσουλιες χωρίς να το αποκλείω ειναι τα καναρίνια που είχε ο πατέρας μου .έπαιρνε τέτοιου είδους ''βιταμίνη '' κάνοντας τις κουτσουλιες των πουλιών κόκκινες από την χρωστική που έχουν . Μάλλον αυτό γίνεται και σε σένα. Αφαίρεσε τις βιταμίνες και δεν αμα φύγει το χρώμα! Ενημέρωσε μας!

17. Paianas

Αμάρα είναι το σημείο ''εξόδου'' του πεπτικού, του ουροποιητικού και του αναπαραγωγικού συστήματος στα αμφίβια, τα ερπετά και τα πτηνά (όπως λέει και η wikipedia) :)
    Aυγοτροφή ΔΕΝ θα παίρνεις χύμα γιατί δεν είναι απλά αμφιβόλου ποιότητας. Είναι σίγουρα κακής ποιότητας (παρά τη δελεαστική οσμή και τη σχετικά χαμηλή τιμή). Θα επιλέγεις τουλάχιστον επώνυμη αυγοτροφή, γνωστών εταιριών που είναι αναγνωρισμένες και ''διαπιστευμένες'' (αν και αυτή που τυχόν φτιάξεις μόνη σου - και υπάρχουν οδηγίες/συνταγές στο φόρουμ) δεν θα συγκρίνεται ποιοτικά γιατί εσύ θα ξέρεις τι περιέχει...

18. Σταματίνα

Σταματίνα PB New Member

Εδώ είναι κάποιες φωτογραφίες με τα φαλακρά καναρίνια.

Εδώ είναι μερικές ακόμα φωτογραφίες:

Εδώ είναι κάποιες φωτογραφίες με τις κουτσουλιές τους σε χαρτί Α4:

11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 11.JPG

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      17,8 KB
      Προβολές:
      63
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      15,1 KB
      Προβολές:
      60
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      17 KB
      Προβολές:
      61
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      18,3 KB
      Προβολές:
      55
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      17,5 KB
      Προβολές:
      60
    • 6.jpg
      6.jpg
      File size:
      15,9 KB
      Προβολές:
      58
    • 7.jpg
      7.jpg
      File size:
      16,1 KB
      Προβολές:
      59
    • 8.JPG
      8.JPG
      File size:
      24,1 KB
      Προβολές:
      57
    • 9.JPG
      9.JPG
      File size:
      23,5 KB
      Προβολές:
      57
    • 10.JPG
      10.JPG
      File size:
      21,6 KB
      Προβολές:
      56
  19. m@kis

m@kis PB New Member

Φαίνεται να είναι άρρωστα βάλε το κάθε πουλάκι σε ξεχωριστό κλουβί (αν υπάρχει δυνατότητα) για να αντιμετωπιστεί το καθένα διαφορετικά και να ελέγχετε η ανάρρωση τους. Καθημερινό καθάρισμα ! Ελπίζω πιο έμπειροι να σε βοηθήσουν περισσότερο! Περαστικά!

20. adreas

adreas PB New Member

Μάλλον είναι από κακή διαχείριση των πτηνών μπάνιο από αυτό που δείχνουν καθόλου φαίνονται σχεδόν λαδωμένα αν τους φερθεί όπως πρέπει θα στρώσουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...