Καναρίνια και κρύος καιρός

Συζήτηση με θέμα Καναρίνια και κρύος καιρός, που ξεκίνησε από ΗΡΩ, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 16 Φεβ 2009.

1. ΗΡΩ

ΗΡΩ PB New Member

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους! Θα ηθελε να ρωτησω το εξης, τα 4 καναρινακια μου απο το καλοκαιρι δεν τα εχω βαλει καθολου μεσα στο σπιτι σε σχεση με περσι που τα μπαινοεβγαζα στο μπαλκονι ολο το χειμωνα. Φετος φαινονται πολυ πιο ευτυχισμενα που δεν ειναι μεσα στο σπιτι, ο μεγαλυτερος μου δε κελαηδαει φετος ενω περσι τον ειχε πιασει μουγκαμαρα... Ενημερωνω οτι εχω κατεβασμενες μονιμα τις τεντες οποτε ειναι προστατευμενα απο τον αερα τα πουλακια. Ομως φοβαμαι μηπως κρυωνουν τα βραδια η και την μερα καμια φορα οταν κανει πολυ κρυο. Ισχυει αυτο; :confused: Και κατι ακομη το ενα μου αρσενικο καναρινακι μαδαει αυτην την εποχη, ειναι φυσιολογικο; :confused:

2. stav

stav PB New Member

Σκεπασε ολες τις πλευρες των κλουβιων με διαφανες χοντρο ναυλον εκτος απο την
    προσοψη.

3. Frania

Frania PB Member

Eιναι πολλα που πρεπει να συνυπολογισεις.Τις συνθηκες ακριβως μπορεις να τις κρινεις μονον εσυ.Ο προσανατολισμος,η προφυλαγμενη ή οχι θεση που εχεις τα κλουβια τους,εκεινο που θα εκανα εγω ειναι να ψαξω μια ενδιαμεση λυση.Αλλα δεν θαταφηνα εκτεθειμενα με μονη προστασια την τεντα, δεν αναφερεις τιποτα για τους υπολοιπους κινδυνους απο τα αρπακτικα πουλια.Μην τους υποτιμας,δεν συμβαινουν μονον στους αλλους.Διαβασε τουλαχιστον οτι αφορα το θεμα και μεχρι τοτε παρε τα μετρα σου.;))

4. ΗΡΩ

ΗΡΩ PB New Member

ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΥΟΣ ΚΑΙΡΟΣ

το μπαλκόνι μου εκτος απο τις κατεβασμένες τέντες μπροστά εχει και μια τέντα πλάγια και απο την αλλη μερια υπαρχει απο αλουμίνιο παραθυρο με τζάμι που κόβει τον αέρα.πιστευω οτι δεν κινδυνεύουν απο καποιο αρπαχτικό γιατι εχω χασει καναρινακι στο ιδιο σπιτι απο καποιο μεγαλο πουλι και ο λογος ηταν που δεν ειχα κατεβασμενες τις μπροστινες τεντες,το θεαμα με σοκαρε και προσεχω πολυ απο τοτε γιατι δυσκολευτηκα να το ξεπερασω.τα βραδια τα σκεπαζω τα κλουβια με πετσετα ειναι σωστό?

5. lee

lee PB New Member

δεν τα ενοχλει το κρυο αλλα τα ρευματα αερα οποτε κανονισε αναλογος το οτι τα διατηρεις ολο το χρονο εξω ειναι πολυ καλο για τα πουλακια δεν ειναι φυσιολογικο να εχει πτεροροια τετοια εποχη παρακολουθησετο για εξωπαρασιτα και βαλτου νερακι για λουτρο καθε 2-3 ημερες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...