Καναρίνια βάζουν υλικό στην ταΐστρα και όχι στη φωλιά

Συζήτηση με θέμα Καναρίνια βάζουν υλικό στην ταΐστρα και όχι στη φωλιά, που ξεκίνησε από dourios, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Φεβ 2014.

1. dourios

dourios Banned

Σε ενα ζευγαρι τιμπραντο που εχω παρατηρησα οτι οταν τους εβαλα μια χαρτοπετσετα την καναν κομματια και αφησαν κανα 2-3 κομματια στην φωλια... για αυτο το λογο τους εβαλα νημα... αυτα πηγαν και τοποθετησαν το πιο πολυ στην ταιστρα και καθολου στην φωλια... η φωλια ειναι εξωτερικη ενω η ταιστρα εχει το μεγεθος της φωλιας και βρισκεται μεσα στο κλουβι... λετε να μην βολευονται με την εξωτερικη ή να μην ειναι ετοιμα ακομα? Να τους βαλω εσωτερικη φωλια?

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Βάλε εσωτερική φωλιά εκεί που είναι η τάιστρα, βάλε εξωτερική τάιστρα να μην μπορούν να βάλουν εκεί μέσα...

3. dourios

dourios Banned

Το κλουβι δεν παιρνει εξωτερικη ταιστρα... θα βαλω εσωτερικη φωλια και θα τους βαλω την τριχα μεσα στη φωλια μηπως και τα δελεασω...

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Βάλε και εσωτερική και εξωτερική όπως και διάφορα είδη νημάτων για να διαλέξει η θηλυκια.. ;)

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Αλίκη το νήμα δεν παίζει μεγάλο ρόλο ότι τις βάλεις θα το πάρει μέχρι και με χαρτιά κάνει φωλιά.. Τα περισσότερα καναρίνια πάντως προτιμούν την εσωτερική επειδή νιώθουν περισσότερη ασφάλεια.

6. dourios

dourios Banned

εσυ τι βαζεις?

7. Ian32

Ian32 PB New Member

Έτοιμο μίγμα από αυτό που είναι σαν λινατσα με βαμβάκι, επειδή είδα ότι η καναρα ήθελε κάτι πιο μαλακό για το κέντρο της φωλιάς να την τελειοποίησει έδωσα και λίγο βαμβάκι.
    Τα λευκά μικρά σχοινάκια δεν μου αρέσουν...

8. dourios

dourios Banned

εννοω τι φωλια βαζεις?

9. Ian32

Ian32 PB New Member

Εγώ έχω εξωτερικές κλειστού τύπου για καλύτερη διαχείριση από μένα και περισσότερο χώρο στα πουλιά, οι εξωτερικές ανοιχτού δεν μου αρέσουν γιατί δεν μπορώ να τις καθαρίσω εύκολα.

10. dourios

dourios Banned

και εγω τετοιες εχω αλλα γιατι να μην μπαινουν..... αλλα ας δουμε αυριο τι θα γινει με εσωτερικη...

11. Ian32

Ian32 PB New Member

Ανάλογα και το πουλί, εσένα βρήκε σαν να έχει να επιλέξει μια από τις δύο οπότε πήρε την εσωτερική που νιώθει και περισσότερο ασφαλεία.

12. dourios

dourios Banned

λες να βαλω σε ολα τα ζευγαρια μια εσωτερικη και μια εξωτερικη για να μπορουν να διαλεξουν?

13. Ian32

Ian32 PB New Member

Όχι γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα πάρουν την εσωτερική. Απλά σε αυτό βάλε εσωτερική εκεί που ήταν η τάιστρα που εχτιζαν και αν μπορείς βάλε τους άλλου τα απορία.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Νίκο έχει να κάνει με τη θηλυκιά... Άλλες θηλυκιές νιώθουν πιο ασφάλεια με τις εσωτερικές άλλες με τις εξωτερικές...
    Βάλε εσύ τι φωλιά που βολεύει εσένα και άμα η θηλυκιά σου μαζεύει το νήμα αλλού και δε λέει να τη στρώσει με τίποτα τότε βάλε και μια εσωτερική να διαλέξει! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...