Κανάρα που γέννησε της φεύγουν πούπουλα κάτω από το ράμφος

Συζήτηση με θέμα Κανάρα που γέννησε της φεύγουν πούπουλα κάτω από το ράμφος, που ξεκίνησε από Tasos78, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 23 Μαρ 2015.

1. Tasos78

Tasos78 PB New Member

Καλησπέρα, λέγομαι Τάσος και ασχολούμαι περίπου 1 χρόνο με τα καναρίνια. Έχω 15 και πριν από λίγες μέρες γέννησε για δεύτερη φορά μία από τις κανάρες μου 2 μικρά. Τώρα περιμένω κι από άλλες δύο που κλοσάνε. Το πρόβλημά μου είναι ότι η κανάρα που γέννησε για δεύτερη φορά έχει τρεις μέρες που τις φεύγουν τα πούπουλα κάτω από το ράμφος κι έχει αδειάσει. Μπορεί κάποιος να μου πει αν του έχει συμβεί και γιατί γίνεται αυτό ?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μήπως έχεις παρατηρήσει να ξύνεται, ή να τρίβεται τακτικά στις πατήθρες?
    Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία με την περιοχή του καναρινιού που περιγράφεις να δούμε μήπως βρούμε τι συμβαίνει.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν δεν παρατηρείς άλλα σημάδια ασθένειας, το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για τοπική απώλεια πτερώματος από το τάισμα των μικρών. Εάν υποθέτεις παρατηρώντας στη φυσική της κατάσταση ότι δεν πρόκειται για ασθένεια, τότε θα επανέλθει στο κανονικό μετά την αναπαραγωγική περίοδο.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Στην προηγούμενη γέννα πόσα μικρά είχε μεγαλώσει? Τα μεγάλωσε μόνη της?

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Μπορεί να προέρχεται και από υποβιταμίνωση. Καταπονείται ο οργανισμός στην αναπαραγωγή και όπως έγραψε ο Σταύρος, αν δεν είναι ασθένεια θα επανέλθει.

6. Tasos78

Tasos78 PB New Member

GetAttachment.jpg Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Αυτή είναι η κανάρα που έχει το πρόβλημα. Εκτός από το ξεπουπούλιασμα δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην διάθεσή της. Το φαγητό της το προσέχω πολύ, βάζω λαχανικά, φρούτα και αυγό.......Υπάρχει κάτι άλλο να βάζω που δεν το γνωρίζω?

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Λίγο μεγαλύτερη φωτογραφία γίνεται?

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Θα σου έλεγα να μην την βάλεις για τρίτη γέννα πάντως.

9. Stfns

Stfns PB Member

Συμφωνώ! Φαίνεται πολύ καταπονημένη.....

10. Tasos78

Tasos78 PB New Member

Στην προηγούμενη γέννα είχε κάνει 3 αυγά και τελικά βγήκαν 2 πουλάκια τα οποία τα μεγάλωσε μαζί με τον αρσενικό.

Φίλε μου προσπαθώ να βάλω μεγαλύτερη αλλά δεν μπορώ,λέει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...