Κανάρα με φουσκωμένο στήθος

Συζήτηση με θέμα Κανάρα με φουσκωμένο στήθος, που ξεκίνησε από Vkr, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 23 Φεβ 2016.

1. Vkr

Vkr PB New Member

Καλησπέρα!
    Από το Σάββατο πρόσεξα ότι υπήρχε ένα φούσκωμα στο στήθος μιας κανάρας μου. Το πουλί είναι δραστήριο, τρώει πολύ και την είχα βάλει ζευγάρι. Της έκοψα το αβγό γιατί το έτρωγε υπερβολικά, αλλά σημαντική βελτίωση δεν είδα. Σήμερα την εξέτασα και είδα ότι κάτω από τα πούπουλα υπάρχει όντως ένα μεγάλο εξόγκωμα που την ενοχλεί έντονα στο απλό άγγιγμα. Καμιά ιδέα?

Συνημμένα Αρχεία:

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Λίπος είναι όλο αυτό! Είναι παχουλή η κυρία και θέλει λίγο δίαιτα! ;)

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Λίπος είναι όπως σωστά γράφει και η alicedros μόνο σπόρια για 3-4 βδομάδες και άνετο κλουβί για να πετάει.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Παιδιά το χρώμα της κοιλιάς που φαίνεται στο κάτω μέρος εκεί που τελειώνει το λίπος δεν σας προβληματίζει λίγο;

5. Vkr

Vkr PB New Member

Κι εγώ σκέφτηκα ότι είναι χοντρούλα, αλλά είναι αυτή η γωνία που κάνει. Έχω και μια άλλη πιο παχουλή. αλλά η καμπύλη της είναι ομαλή, ενώ σε αυτή είναι συσσωρευμένο στο στήθος.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σε ποιο σημείο Μαρία; Μπορείς με κάποιο τρόπο να το σημαδέψεις;

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό αν το έκανα καλά, νομίζω θα έπρεπε να είναι ροζ όχι τόσο σκούρο

Συνημμένα Αρχεία:

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι δεν είναι ύποπτο μαύρο, είναι το χρώμα των μυών στο στήθος. Αν υπάρχει κάτι που μοιάζει λίγο περίεργο είναι η καρίνα που ξεχωρίζει τόσο παρόλο το λίπος που υπάρχει στην κοιλιά, αλλά για να έχουμε καλύτερη εντύπωση πρέπει να φαίνεται η εικόνα ολόκληρου του στήθους.

9. Vkr

Vkr PB New Member

Αύριο θα ξαναπροσπαθήσω με φωτ/κη μηχανή. Μακάρι να'ναι μόνο λίπος.

10. misalouris

Τι ηλικία έχει το καναρίνι?

11. Vkr

Vkr PB New Member

Είναι 2 ετών.

12. ianos

ianos Daily Active Member

Μήπως να μας έδειχνες και φωτό τα δάχτυλα των ποδιών της; Σα να μου φάνηκε οτι εχει λέπια, αλλα δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος...

13. misalouris

Ευχαριστώ!
    Είχα υποψίες πως ήταν μεγαλύτερη η ηλικία του..
    Προσεγμένη δίαιτα λοιπόν.

14. Vkr

Vkr PB New Member

Εκεί που φυσάω τα πούπουλα, είναι η καλύτερη που μπόρεσα να πάρω. Ελπίζω να βγει συμπέρασμα.

Συνημμένα Αρχεία:

• β1.jpg
      β1.jpg
      File size:
      109 KB
      Προβολές:
      63
    • β2.jpg
      β2.jpg
      File size:
      106,3 KB
      Προβολές:
      63
    • β3.jpg
      β3.jpg
      File size:
      98,4 KB
      Προβολές:
      64
  15. Vkr

Vkr PB New Member

Εγώ ευχαριστώ για την άμεση απόκριση όλα τα παιδιά εδώ.

16. theodr

theodr PB Member

Θα ήθελες να μας πεις Γιάννη misalouris λίγο πιο αναλυτικά πως είναι μια '' προσεγμένη δίαιτα '' Σίγουρα θα λύσει σε πολλούς τα χέρια και δεν θα γίνουν λάθη σε βάρος της μελλοντικής υγείας του καναρινιού.

17. misalouris

Δυστυχώς όπως σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορεί να γίνει κανόνας.
    Εξαρτάται από την περίπτωση, το είδος του πουλιού, το χώρο που μένει κλπ..
    Ουσιαστικά μιλάω για μείωση του ποσοστού των λιπαρών σπόρων στο μείγμα όπως το κανναβούρι, το νίζερ κλπ και αύξηση των υπολοίπων.
    Από τα υπόλοιπα σίγουρα σταμάτημα χορήγησης των αυγοτροφών, του αυγού κλπ... και παροδική τροφοδοσία με φρέσκα εποχιακά λαχανικά.
    Όλα αυτά .... χρειάζονται την καλή κρίση και γνώση του εκτροφέα ώστε να επιλεγούν τα καταλληλότερα για την περίπτωση του πτηνού.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Πέρα από τη διατροφή χρειάζεται και πολύς χώρος για πέταγμα! :)

19. theodr

theodr PB Member

Αλίκη , alicedros εγώ θα έλεγα μεγάλη προσοχή στην διατροφή. Πρόσφατο παράδειγμα με ένα δικό μου καναρίνι σε κλούβα 2μ έτρωγε μόνο από τις αυτόματες ταΐστρες μόνο τους λιπαρούς σπόρους και έγινε μπαλόνι. Τώρα του κάνουμε διατροφή και δεν του αρέσει.

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν και με τις ταίστρες οικονομίας έβρισκε τους λιπαρούς την κάτσαμε την βάρκα.Έχεις έξυπνο πουλάκι τότε :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...