Κανάρα με πρόβλημα στα πόδια, δεν μπορεί καν να περπατήσει

Συζήτηση με θέμα Κανάρα με πρόβλημα στα πόδια, δεν μπορεί καν να περπατήσει, που ξεκίνησε από akita-7, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 14 Οκτ 2009.

1. akita-7

akita-7 PB New Member

καλημερα παιδια μου φερανε μια καναρα που ειναι χαλια τα ποδια τησ δεν μπορει καν να περπατησει!εχει ποδαγρα.υπαρχει κατι γρηγορο και πολυ αποτελεσματικο;

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

3. armagedwn

armagedwn PB New Member

Όντως πέρασε μια φωτογραφία γιατί και η δική μου το ίδιο είχε πάθει και ήταν ακάρεα και όχι ποδάγρα

4. akita-7

akita-7 PB New Member

Οπως μου το δείχνεις είναι ποδάγρα, τι κανω;

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αν εννοεις τη φωτο στο λινκ που ειχα δωσει τοτε εκει ρωταει το παιδι αν ειναι ποδαγρα.δεν ηταν σιγουρος.και μαλλον ακαρεα ηταν στην περιπτωση ετσι οπως τα βλεπω.η ποδαγρα καλυβει περισσοτερο το ποδι και ειναι με πιο εντονο κιτρινο

μια φωτο σου θα βοηθησει παντως :)

6. armagedwn

armagedwn PB New Member

Η φωτογραφία σε εκείνο το link ήταν ακάρεα και όχι ποδάγρα. Αν το καναρίνι σου έχει τέτοιο θέμα πρέπει άμεσα να κάνεις θεραπεία να μην το χάσεις

7. akita-7

akita-7 PB New Member

οκ παιδια ευχαριστω πολυ παντωσ για φοτο λιγο δυσκολο!τι τισ βαζω δεν μου ειπατε;

8. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

akita-7 σε χαιρετώ αν ειναι όπως λες ποδάγρα πάρε αυτό PODAGRIN το οποίο έχει ένα πινελάκι και αλείφεις τα πόδια του .Σε 5 λεπτά ξανακάνεις μια επάλειψη και μετά μαλάξεις με το χέρι θα δεις ότι μαλακώσανε σε σημείο που θα βγαίνουν και με το χέρι επίσης το πουλάκι θα τα τσιμπά και θα βγαίνουν σε δυο – τρεις μέρες θα είναι ένταξη απλός θέλει πολλή καθαριότητα

9. armagedwn

armagedwn PB New Member

H θεραπεία για τα ακάρεα των ποδιών είναι η αλοιφή epithol. Eπίσης δεν είναι κακό να του βάλεις στο πόδι και λίγο betadine

Μοιραστείτε

Φόρτωση...