Κανάρα μαδάει την πλάτη της

Συζήτηση με θέμα Κανάρα μαδάει την πλάτη της, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Φεβ 2016.

kostasb
Best Answer kostasb, 18 Φεβ 2016
Δοκιμασε να ψεκασεις ολα τα κλουβια και τα πουλια σου με chevitren και προσεξε απο εκει και περα την συμπεριφορα του για τυχον αλλαγες.Αν παρολα αυτα... Ολόκληρο το Post
  1. dread05

dread05 PB New Member

Είχα ξεκινήσει παλιότερα θέμα για το ίδιο καναρίνι αλλά δεν είχαμε καταλήξει κάτι. Φαινόταν σαν μερικά πούπουλα στην ράχη της να μη φύτρωναν καλά και να εξείχαν. Από τότε έχουν περάσει μήνες και η εικόνα της χειροτέρεψε, απλά τώρα έχω καταλάβει ότι η ίδια μαδάει τα πούπουλα. Τα βγάζει από την πλάτη της, στο σημείο που βάζει το ράμφος όταν κοιμάται. Τα πούπουλα ξαναφυτρώνουν και αυτή τα ξανατραβάει. Τα μασουλάει λίγο, τα βρέχει και τα πετάει στον πάτο του κλουβιού. Αυτό κρατάει από την περσινή αποτυχημένη αναπαραγωγή μέχρι και σήμερα.

2. Best Answer:
    Post #309256 by kostasb, 18 Φεβ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έχεις κάνει κάποια θεραπεία αποπαρασίτωσης?
    Μήπως έχει κάτι που την ενοχλεί και απλά ξύνεται?

4. dread05

dread05 PB New Member

Οχι δεν έχει παράσιτα. Σαν μανία μου φαίνεται εμένα. Είναι πάντα στο ίδιο σημείο.

5. misalouris

Πως το ξέρεις?

6. dread05

dread05 PB New Member

Την έχω ψάξει αρκετές φορές για ψείρες. Μιλάς για κάτι διαφορετικό? Κάτι που δεν φαίνεται? Επίσης, τα άλλα δε θα είχανε κολλήσει?

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Θα πω κι εγώ κάτι, πιστεύοντας ότι είναι νευρικότητα του πουλιού... δεν του βάζεις κανένα χαρτάκι να παίζει κόβοντάς το να περνάει την ώρα του και να εκτονώνεται, μπας και σταματήσει να μαδιέται;

8. dread05

dread05 PB New Member

Έδεσα μια μεγάλη κλωστή στην μια μεριά του κλουβιού και από ότι βλέπω την τραβάει με τις ώρες. Πάντως ο Γιάννης με έβαλε σε υποψίες. Ποιο θα ήταν ένα καλό σκεύασμα να παραγγείλω για να κάνω μια αποπαρασίτωση στα πουλιά εκείνης της κλούβας?

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ τα ψεκάζω με σπρέϋ pinex.

10. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Οτάν λες οτι κρατάει απο την προηγουμένη αναπαραγωγική περίοδο μέχρι σήμερα ,υποθέτω οτι τώρα έχει γίνει πιο έντονο.(για να το αναφερεις) Και εμένα μου το ξεκίνησε χτες για πρωτη φορα.Δεν είχα την ευκαιρία σήμερα να δω τι έκανε και αν επερνε βαμβάκι οταν μπήκε σήμερα ,αλλα προσεξα το απόγευμα που σχολασα οτι ασχολιόταν με το ξεπουπουλιασμα στην πλατη της κάτω απο τα φτερά της και πίσω της.Δεν έδινε σημασία στο βαμβακι όσο ειδα. Θα δω και αύριο τι θα κάνει .Αλλα φοβάμαι μην αποκτουνε τέτοια συνήθεια απο ελλειψη υλικού,και αφού δοκιμάσουν μετα τους αρέσει και τους μένει κάτι ως κακή συνήθεια και ως προτιμότερο υλικό.

11. theodr

theodr PB Member

Κάνε έναν καλό καθαρισμό του κλουβιού αλλά και των υλικών προλυπτικά. Μπορείς να μας δώσεις λίγα στοιχεία για την διατροφή τους.

12. kostasb

kostasb PB New Member

Ψήφοι: 1
    Δοκιμασε να ψεκασεις ολα τα κλουβια και τα πουλια σου με chevitren και προσεξε απο εκει και περα την συμπεριφορα του για τυχον αλλαγες.Αν παρολα αυτα επιμενει να το κανει υπαρχει και η υποψια για πιθανη ελλειψη σιδηρου την οποια πολλες φορες καλυπτουν τα πουλια τρωγοντας τα φτερα τους τα απο τα οποια λογω του αιματος που εχουν καλυπτουν την ελλειψη αυτη.Φροντισε να τους παρεχεις συμπληρωμα σιδηρου απο φαρμακειου με το οποιο θα εμβαπτισεις ενα κομματι σχοινι το οποιο θα τσιμπαει το πουλι για να παιρνει τον σιδηρο που μπορει να του λειπει.

kostasb, 18 Φεβ 2016
    Best Answer
  13. misalouris

Θεωρώ πως για την δική σου περίπτωση ιδανικό το https://petbirds.gr/articles/chevi-tren-chevita.11/, επειδή θα καλύψει το πτηνό από πολλά τέτοια παράσιτα και φυσικά θα καθαρίσει και το κλουβί ....
    Τα καναρίνια δεν παρουσιάζουν συχνά συμπεριφορές που οδηγούν στο μάδημα...
    Αν παρατηρήσουμε τέτοια συμπεριφορά πρέπει να το ψάξουμε καλά γιατί συνήθως αιτία είναι η ενόχληση που προέρχεται από τα παράσιτα.
    Δυστυχώς οι ψείρες παρασιτούν στα πουλιά .. αλλά κρύβονται σε εσοχές του εξοπλισμού κι όχι πάνω τους.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμένα το μυαλό μου πάει αλλού... δώστης δοκιμαστικά νήμα και φωλιά και αν την στρώσει όλη αυτή η συμπεριφορά αυτή οφείλεται στο πύρωμα. Είναι πυρωμένη και θέλει να κάνει μανιωδώς φωλιά!!

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να κάνεις όσα λένε τα παιδιά πάνω! Το Chevitren το βάζουμε όλο το χρόνο προληπτικά!!

15. dread05

dread05 PB New Member

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Γιάννη για ψείρες ψάχνω συχνά και πάνω στα πουλιά, και με παγίδες για τις κόκκινες, και κάτω από τα κλαδιά. Γενικά ψάχνω. Αλλά θα το παραγγείλω και το chevitren, έχετε δίκιο δεν υπάρχει λόγος να μην κάνω μια προληπτική καθαριότητα.
    Theodr τα πουλιά τρώνε την manitoba canary best premium και μια φορά τη βδομάδα cede bianko αυγοτροφή με 2 σταγόνες bogena multivit της beaphar.
    Αλίκη και αυτό το σκέφτομαι, αν όντως είναι θέμα πυρώματος με τις κλωστές που έδεσα στα κάγκελα θα την κρατήσω απασχολημένη μέχρι να την βάλω ζευγάρι.

Αν δε μπορέσω να βρω το chevitren (γιατί το e-shop που αγοράζω δε το έχει) μπορώ να το αντικαταστήσω με αυτό? http://www.birdmarket.gr/farmaka-pouliwn/antiparasitika?product_id=60 ή http://www.birdmarket.gr/farmaka-po...har- Veerluis -(-Σπρευ -Για- Ψειρες -Πτηνων-)

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά αλλά προληπτικά σίγουρα θα την κάνουν την δουλειά τους! Προσοχή όμως το ένα είναι για καναρίνια και το άλλο για περιστέρια! :)

Παίζει με τις κλωστές ή μπα?

17. dread05

dread05 PB New Member

Έχω δέσει 2 μεγάλες κλωστές από αυτές που πλέκει η γιαγιά μου. Τις έχει ρημάξει.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα μάλλον πυρωμένο είναι το κορίτσι ! ;)

19. dread05

dread05 PB New Member

Όλο το χειμώνα?

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Μέσα το έχεις?

21. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν δεν υπήρξαν οι συνθήκες για να την κάνουν να ξεπυρώσει ναι όλο το χειμώνα. Και φυσικά αυτό κάνει κακό στην υγεία της. Αν μόνιμα είναι σε ένα χώρο που μοιάζει με άνοιξη και μαδιέται ένα χρόνο ολόκληρο γιατί θέλει να κάνει φωλιά, δεν έχει αλλάξει ούτε φτέρωμα ούτε έχει ξεκουραστεί. Οπότε κάτι δεν γίνεται σωστά. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...