Κανάρα κρύβει τα αυγά της

Συζήτηση με θέμα Κανάρα κρύβει τα αυγά της, που ξεκίνησε από Billis Pap, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 27 Μαϊ 2015.

1. Billis Pap

Billis Pap PB New Member

Γεια σας,έχω ενα περσινό ζευγαρι φλωρος-καναρα που πέρσι μου έδωσαν εναν αρσενικό φλωροκαναρο.φέτος μου έκανε 4 αυγά αλλά παρατήρησα οτι τα κρύβει κάτω απ'το βαμβάκι στην φωλιά.θέλω να ρωτησω αν θα επιρρεασει στην εκολαψη των νεοσσών π.χ σκάσουν τα μικρά απ'το βαμβάκι?

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ναι,θα τα επηρρεασει αρνητικα. Το σωμα της μητερας πρεπει να ειναι σε αμεση επαφη με το αυγο, για να το ζεσταινει καταλληλως και να μπορει να το γυρισει. Κατω απο τα μπαμπακια δεν θα μπορει να κανει τιποτα απο τα δυο. Ποσο καλυμμενα τα εχει?

3. Billis Pap

Billis Pap PB New Member

Ουτε καν φαινοντε.να αφαίρεση το βαμβάκι και να αφήσω μονο την τσόχα?

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Πιστευω πως ναι. Ή βαλε ελαχιστο βαμβακι, πιεσε το λιγο με μια λεμονοκουπα για να παρει σωστο σχημα και βαλε απο πανω τα αυγα.
    misalouris Δειτε το.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν πέρασε ένα εικοσιτετράωρο με σκεπασμένα τ' αυγά χωρίς να τα γυρίσει.... πάμε γι' άλλα.

6. Billis Pap

Billis Pap PB New Member

Μπορεί δεν ξέρω,σήμερα είναι η πεμπτη μέρα απτό τελευταιο αυγο.

7. misalouris

Επειδή κανείς δεν ξέρει.... ξεθάβεις τα αυγά και τ' αφήνεις στο πάνω μέρος του υλικού που έφτιαξε η κανάρα φωλιά. Επιπρόσθετα μαζεύεις όσο υλικό υπάρχει ξεχασμένο μέσα στο κλουβί.
    Ίσως αν το είχες κάνει μέρες πριν να μην έθαβε τα αυγά μ΄αυτό.

8. Billis Pap

Billis Pap PB New Member

Όταν έκανε και το τρίτο αυγό τα είχε κανονικά,υλικό έξτρα στην ζευγαρωστρα δεν υπηρχε.προχθες που έβαλα φαι είδα μονο ενα,τοτε ανακάλυψα οτι τα υπολοιπα ηταν θαμμένα κ είχε κανει κ τέταρτο.πριν λίγο εκανα ωοσκοπηση κ το ενα φαίνεται να έχει σπόρο.το σημάδεψαν,έβγαλα το πολύ βαμβακι κ τα ξαναβαλα στη φωλιά.θα τα ξανάδω σε 2-3 μέρες.επειδή αυτά τα ζευγάρωμα τα είναι δύσκολο προσπαθώ να μην ενοχλω καθόλου τα πουλιά παρα μονο για φαι.

9. misalouris

Καλά αποτελέσματα .... ελπίζω θετικά και όμορφα.

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Να έχεις το νου σου και στον φλώρο γιατί μπορεί να είναι αυτός που κάνει την ζημιά!

11. theodr

theodr PB Member

Καλά αποτελέσματα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

12. καλά αποτελέσματα, περιμένουμε εξελίξεις!

13. Billis Pap

Billis Pap PB New Member

Τελικά μονο ενα απ'τα 4 αυγά είχε σπόρο.Ελπίζω να βγει,στα γεννητουρια θα ανεβασω φωτο να δείτε τι με βοηθησατε να σωσω.

Μέχρι τοτε,να μερικές φωτο απ'το άλλο μου ζευγαρι.Το μικρο είναι περιπου 3 εβδομάδων.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...