Κανάρα κλωσάει άσπορο αυγό

Συζήτηση με θέμα Κανάρα κλωσάει άσπορο αυγό, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Απρ 2015.

1. dread05

dread05 PB New Member

Καλημέρα, έχω το ζευγάρι μου στη ζευγαρώστρα εδώ και 5 μέρες, χωρισμένο και από την παρασκευή η κανάρα μου έχει αρχίσει να φτιάχνει φωλιά. Επειδή θυμόμουν και από πέρσι ότι της αρέσει να φτιάχνει φωλιές υπερπαραγωγής, είπα να την αφήσω καμιά βδομάδα να την τελειώσει και να βγάλω το χώρισμα προς την παρασκευή που ο καιρός ανοίγει. Έλα μου όμως που σήμερα γέννησε άσπορο και κάθεται και το κλωσάει. Τι κάνω τώρα? Την αφήνω να το παίξει μαμά? Ή μήπως να βγάλω το χώρισμα και να πάρω το άσπορο? Έχει νόημα να χαλάσω τη φωλιά?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν σήμερα σμίξει με το αρσενικό το τρίτο αυγό θα είναι ένσπερμο. Ξεκίνα λοιπόν να βγάλεις πρώτα το χώρισμα, να δούμε αντιδράσεις και μετά αποφασίζουμε... Έτσι η αλλιώς αν δεν τελειώσει τον κύκλο της ωοτοκίας της δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

3. dread05

dread05 PB New Member

Καταρχάς Γιάννη να σου πω οτι αυτές τις μέρες με έχεις βοηθήσει πολύ με τις απαντήσεις σου και σε ευχαριστώ πολύ γιαυτό! Οπότε μόλις γυρίσω σπίτι το μεσημέρι θα βγάλω το χώρισμα. Να σημειώσω ότι η κανάρα είχε γεννήσει άλλο ένα αυγό την περασμένη δευτέρα στον πάτο του κλουβιού, γεγονός που με έβαλε στο δρόμο για το ζευγάρι. Αλλιώς είχα σκοπό για Μάιο. Αν αύριο το πρωί δεν δω αυγό μπορώ να αφαιρέσω το σημερινό?

4. misalouris

Θα έλεγα να την αφήσεις μερικές μέρες να κλωσήσει ... ώστε να στρώσει και να ανεβάσει τις θερμοκρασίες που πρέπει για να έχεις κανονική και συνεχόμενη την επόμενη σειρά αυγών

Αν βγάλεις και πετάξεις το άχρηστο αυγό δεν θα της δώσεις την ευκαιρία να αρχίσει να λειτουργεί ως μητέρα.... και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το αρχικώς ζητούμενο... Έτσι ή αλλιώς και να το πετάξεις η επόμενη διαδικασία δεν θα αρχίσει αμέσως αλλά μετά από κάποιες μέρες. Δώσε λοιπόν χρόνο να προετοιμαστεί ξανά ο οργανισμός του πουλιού.... Καλό θα κάνεις κι όχι κακό.
    Γι αυτό βρίσκομαι εδώ.

5. dread05

dread05 PB New Member

Να επανέλθω λίγο σε αυτό το θέμα, 15η μέρα ωοτοκίας (από το τελευταίο αυγό, 3 ήταν στο σύνολο, το πρώτο σίγουρα τζούφιο, είχαμε ελπίδες για τα 2-3) και είμαι πλέον πεπεισμένος ότι τα αυγά είναι κλούβια. Δεν είχα κάνει ωοσκόπηση μέχρι που σήμερα έβαλα το φακό του κινητού στα αυγά ένα ένα και είδα καθαρά να έχουν κρόκους. Για σιγουριά λέω να την αφήσω να κλωσήσει 2-3 μέρες ακόμα (μήπως και έκανα κάποιο λάθος δηλαδή) και μετά να χαλάσω τη φωλιά και να βάλω ξανά το χώρισμα. Το σκεπτικό μου είναι να περάσουν τα πουλιά καμία βδομάδα χωρισμένα για να κάνω καλύτερη διατροφική προετοιμασία και μετά να ξαναβάλω φωλιά. Σκέφτομαι κάτι λάθος?

ΥΓ. Νομίζω ότι η προετοιμασία που είχα κάνει δεν ήταν καλή αφού και τα πουλάκια φάνηκαν να κουράστηκαν και τα αβγά ήταν λίγα και άσπορα.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν μείνουν χωρισμένα μπορεί να αρχίσει να σου κάνει αυγά πριν προλάβεις να τα ενώσεις και να χάσεις και αυτόν τον γύρο. Η εποχή είναι προχωρημένη. Για να οφείλονται τα άσπορα στη διατροφή και μόνο θα πρέπει να μιλάμε για εντελώς άθλια διατροφή, κάτι που μάλλον δεν συνέβη σε αυτήν την περίπτωση.

Εγώ δεν θα χώριζα το ζευγάρι. Θα ξεκινούσα την επόμενη προσπάθεια άμεσα μετά τον απαραίτητο καθαρισμό και τα σχετικά για νέο γύρο.

7. dread05

dread05 PB New Member

Με τη φωλιά όμως τι κάνω? Την χαλάω και την αφήνω να φτιάξει καινούρια?

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στην αρχή άφησε τα μια δύο μέρες ακόμα όπως είπες. Μετά, μια γενική καθαριότητα, καινούργια φωλιά, νήμα και καλή επιτυχία.

9. misalouris

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ...

10. dread05

dread05 PB New Member

Χθες το μεσημέρι, αφού σιγουρεύτηκα με φακό, έβγαλα τη φωλιά και πέταξα τα αυγά (ήταν όντος όλα κλούβια). ακολούθησε τέτοιος άγριος τσακωμός που αναγκάστηκα να βάλω διαφανές χώρισμα. Σήμερα τα πουλιά μαλώνανε ανάμεσα από τα κάγκελα τόσο πολύ που πρόσθεσα ένα τυφλό χώρισμα που καλύπτει τα 2/3 του διαφανούς (το ολόκληρο μάλλον έμεινε στο άλλο χωρίο μου :/ ). Τι να πω, από το κακό στο χειρότερο. Δε το βλέπω φέτος να δούμε πουλάκια.

ΥΓ. Στο μεταξύ ο αρσενικός τραγουδάει σα τρελός στις κόρες του ενώ στη μάνα την πέφτουν οι γιοί της. Ότι να 'ναι.

11. misalouris

Προφανώς ξεχνάς τη μαγική συνταγή... υπομονή και όλα θα γίνουν.
    Άκου και μένα ....

12. pyroferus

pyroferus PB New Member

Έτσι έλεγα και εγώ στην αρχή και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους.
    Δώσε στα πουλιά τον χρόνο τους και στο τέλος θα ανταμειφθείς.

13. dread05

dread05 PB New Member

Σήμερα είχαμε το πρώτο αυγό από τη νέα γύρα. Τα πράματα πήγαν πολύ καλύτερα αυτή τη φορά πιστεύω. Δύο παρατηρήσεις.
    1) Με ανησυχεί ιδιαίτερα αυτή η κουτσουλιά της κλώσας. 20150505_144427.jpg

Είναι από αυτές τις μεγάλες που κάνουν μόλις βγουν από τη φωλιά. Σημείωση ότι τα ούρα είναι διάφανα όταν βγαίνουν και βάφουν στη συνέχεια από τα κόπρανα. Το ουρικό οξύ είναι λευκό. Μου θυμίζει κάπως τις κουτσουλιές που έκανε πέρσι όταν αρρώστησε αλλά τότε και το ουρικό ήταν πράσινο και τα ούρα. Η τροφή της τις τελευταίες 3 μέρες είναι, την Κυριακή σπόροι, βραστό αυγό, φρέσκο μήλο, την Δευτέρα σπόροι και βραστό αυγό, και σήμερα μόνο σπόρους και ξηρή αυγοτροφή. Οι κοιλιά της είναι καθαρή.

2) Έχω το ζευγάρι μέσα σε μια αποθήκη όπου την μέρα η πόρτα είναι ανοιχτή για να μπαίνει ηλιακό φως. Ένα ζευγάρι χελιδόνια αποφάσισε να κάνει φωλιά μέσα στην αποθήκη μου. Η έκθεση στα αγριοπούλια με ανησυχεί. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

14. misalouris

Δυστυχώς τα χελιδόνια αποτελούν πηγή μικροβίων και παρασίτων.
    Θέλει πάρα πολύ προσοχή...
    Τι διατροφή είχε και έχει το χρώμα της φωτογραφίας στην κουτσουλιά της?

15. dread05

dread05 PB New Member

Όπως έγραψα και πάνω, η τροφή της τις τελευταίες 3 μέρες είναι, την Κυριακή σπόροι, βραστό αυγό, φρέσκο μήλο, την Δευτέρα σπόροι και βραστό αυγό, και σήμερα μόνο σπόρους και ξηρή αυγοτροφή.

16. misalouris

Με προβληματίζει το χρώμα... περίμενε όμως ...κάποιοι γνωρίζουν και θα βοηθήσουν.

17. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Οτάν λες σπόρους..; κάποια συσκευασμένη τροφή ; αν ναι ποια είναι;

18. dread05

dread05 PB New Member

Στην επαρχεια δεν εχω την πολυτελεια της επωνυμης τροφης. Ειναι το κλασικο μιγμα για καναρινια απο μαγαζι που το συσκευαζει σε σφραγισμενες συσκευασιες.

19. misalouris

Και στην επαρχία υπάρχουν όλες οι λύσεις ... αρκεί να επιμένεις... κι εγώ επαρχία είμαι.

20. xaxo4

xaxo4 PB New Member

συνήθως οι πιο πολλοί ψωνίζουμε χύμα για φτηνότερα..ελέω κρίσης..αλλά και εγώ στην αναπαραγωγική περίοδο προτίμησα συσκευασμένη τροφή..αν δεν έχεις πολλά πουλάκια το κόστος δεν είναι μεγάλο και όσο μπορείς προστατεύεις τα πουλάκια..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...