Κανάρα δεν κλωσσάει τα αυγά της

Συζήτηση με θέμα Κανάρα δεν κλωσσάει τα αυγά της, που ξεκίνησε από congion, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαρ 2009.

1. congion

congion PB New Member

Θα αναφέρω την όλη κατάσταση για να με συμβουλέψετε δεόντως.Η κανάρα μου, φέτος, γέννησε για πρώτη της φορά.Έκανε μόνο 3 αυγά στη πρώτη γέννα και έκτοτε δεν τα κλωσσάει αλλά περιφέρεται αδιάφορα μόνο για φαγητό και τίποτα άλλο.Τι συμβαίνει;πότε θα τα κλωσσήσει;Τι να κάνω με τα αυγά;Τι να κάνω με την κανάρα για να τα κλωσσήσει.Να φτιάξει φωλιά εξ αρχής;

2. BISBA

BISBA PB New Member

Καλησπέρα.

Το τρίτο αυγό πότε το έκανε;
    Αν το έκανε σήμερα περίμενε να δείς μήπως κάτσει αυριο ή μεθαυριο που θα κάνει και άλλα αυγά.
    Άν γίνει έτσι να χαίρεσαι που έχεις ένα τέτοιο θηλυκό.

Άν όμως έχει μέρες αυτή η ιστορία που γέννησε και δεν κάθεται τότε πάρε αυγά και φωλιά και πέτατα.
    Δώσε νήματα και καινούργια φωλιά.
    Άστην να δεις τι θα κάνει τη δεύτερη φορά και αν το αποτέλεσμα είναι ίδιο
    με τη πρώτη μη ξαναπροσπαθήσεις.
    Μάλλον είναι ο χαρακτήρας της έτσι.
    Του χρόνου βέβαια μπορεί να μη το κάνει αλλά το ρισκάρεις?

Αρσενικός υπάρχει;
    Δεν βλέπω να τον αναφέρεις κάπου.
    Ποια είναι η συπμεριφορά του απέναντι στη θηλυκιά;
    Άν είναι επιθετική δοκίμασε να το χωρίσεις και να δείς τι θα κάνει η κανάρα.

Γενικώς πειραματίσου για να δείς τι φταίει.

3. congion

congion PB New Member

Το τρίτο αυγό το έκανε πριν 3 μέρες.Μέχρι τότε καθόταν να κλωσσήσει.Ο αρσενικός δεν είναι εχθρικός,αντίθετα προσπαθεί να βοηθήσει και καμιά φορά πήγαινε στη φωλιά και καθόταν.Σήμερα τελικά το απόγευμα πέταξα τη φωλιά αλλά όχι τα αυγά.Είναι χαζό που τα έχω βάλει σκεπασμένα κάπου για να προσομοιώσω την αντίστοιχη θερμοκρασία κλωσσίματος περί τους 37 βαθμούς για
    14 μέρες μήπως και τα σώσω;

4. BISBA

BISBA PB New Member

Εαν καθόταν όπως λές
    -Μήπως υπάρχει περίπτωση να τη τρόμαξε κάτι;
    -Μήπως έκανες καμια αλλάγη στο κλουβί.(θέση)
    -Κοίταξες τη φωλιά για ψείρες;

Προσωπικά δε το βλέπω καθόλου χαζό.
    Μου αρέσει η προσπαθειά σου να σώσεις τα πουλιά (άν υπάρχουν).
    Αυτό δείχνει ότι τα αγαπάς και ότι προσπαθείς γι αυτά.

Αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να πετύχεις τη θερμοκρασία ακριβώς σε όλη τη διάρκεια με ακρίβεια.
    Επίσης σκέψου ότι η κανάρα γυρνάει τα αυγά συνεχώς.

Δώσε στα πουλια μία δεύτερη ευκαιρία και ελπίζω να πάνε καλά.

5. Εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις που εκανε τη διαφορα η αλλαγη θεσης του κλουβιου. Δοκιμασε αν μπορεις να το τοποθετησεις καπου αλλου.

6. congion

congion PB New Member

Όχι για ψείρες δεν παρατήρησα κάτι.Αλλαγή στο κλουβί δεν έκανα.Ίσως χρειάζεται όμως αλλαγή θέσης στο κλουβί.Κάτι να την τρόμαξε τι να σου πω.Εκεί που είναι το κλουβί είναι ήσυχα.

7. Σε τι χωρο τα εχεις ? εσω-εξω , κουζινα μηπως ? δωσε στοιχεια καμια φορα την παταμε απο λογους που ουτε τους φανταζομαστε.

8. GONOUSAS

GONOUSAS PB New Member

Αισθητη αλλαγη θερμοκρασιας περιβαλλοντος, (ξανακοιτα για ψειρες)σημαντικος παραγοντας,συν οτι προαναφερθηκε.
    Επισης κληρονομηκοτητα,(απο που την πηρες,ξερεις συμπεριφορα γονιων)

9. congion

congion PB New Member

Το θέμα της θερμοκρασίας μπορεί να παίζει για εκεί που έχω το κλουβί έχει σχετικά κρύο.Σε δωματιάκι της ταράτσας.Για ψείρες τι να σου πω.Δεν μπορώ να εξακριβώσω ακριβώς.Υπήρχαν κάτι ίχνη από περιττώματα ίσως της θηλυκιάς αλλά η φωλιά ήταν σχετικά καθαρή.Για κληρονομικότητα δεν γνωρίζω γιατί από εκεί που τα αγόρασα(από ένα pet shop) τρέχα γύρευε πιοι ήταν οι γονείς δεδομένου ότι έρχονται από εξωτερικό κατευθείαν.

10. GONOUSAS

GONOUSAS PB New Member

Σημαντικος παραγοντας, για αυτο καλες μανες δεν τις δινεις.
    Κανουν και για παραμανες
    ΥΣ Συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα μου ξεφυγε το θεμα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...