Κανάρα δεν κάθεται να κλωσσήσει

Συζήτηση με θέμα Κανάρα δεν κάθεται να κλωσσήσει, που ξεκίνησε από ΔΗΜΗΤΡΑ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Απρ 2009.

1. ΔΗΜΗΤΡΑ

ΔΗΜΗΤΡΑ PB New Member

Καλησπέρα σε όλους με λένε Δήμητρα και εχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το καναρίνι μου είναι θηλυκό και μόλις γέννησε προχθές έκανε το πρώτο της αυγό...:) Δυστυχώς όμως έσπασε.:( Εχθές έκανε και δεύτερο...δεν πιστέυω όμως να κάνει άλλα αλλά αυτό δεν με πειράζει το θέμα ειναι οτι δεν κάθεται καθόλου να το κλωσσήσει .. Δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί κανείς να με βοηθήσει;PLEASE...

2. ζιζι

ζιζι PB New Member

γεια σου δημητρα..ειπες οτι εχθες εκανε το 2ο αυγουλακι,σημερα δεν εκανε αλλο;καποιες φορες κι εμενα η δικια μου κανει 2 αυγα,σταματαει για μια μερα και την επομενη συνεχιζει.οταν ολοκληρωθει η γεννα θα κλωσησει.η καναρα σου μηπως ειναι πρωταρα;σε αυτην την περιπτωση ισως κανει μονο 2.

3. sainer

sainer PB New Member

ολες οι καναρες κλωσανε συνεχεια με την ελευση του τελευταιου αυγου.στα προηγουμενα αυγα τα κλωσανε για λιγο και βγαινουν εξω.λογικα θα σου κανει και 3ο μπορει και 4ο.καθε μερα και 1 αυγο.αν σου εσπασε το αυγο μεσα στη φωλια καθαρισε την καλα γιατι θα κολλησουν τα υπολοιπα.

4. ΔΗΜΗΤΡΑ

ΔΗΜΗΤΡΑ PB New Member

Οχι δεν έκανε σήμερα και δεν ξερω τι να κάνω για να πλησιάσει το αυγό κάνει σαν να μην το θέλει αν συνεχίσει έτσι να πάω σε κανέναν που πουλάει πουλιά να ρωτήσω???είναι κρίμα το αυγουλάκι

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν χρειάζεσαι καμιά βοήθεια.
    Είναι μια απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά.
    Από το αυγό μέχρι τον απογαλακτισμό

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δήμητρα υπάρχει αρσενικός στο κλουβί?

7. sainer

sainer PB New Member

δημητρα νομιζω οτι ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα.

8. xxx

xxx PB New Member

το αυγό που έσπασε έσπασε μέσα στη φωλιά???έχει δηλαδή ακόμη μέσα η φωλιά απομεινάρια και ζουμιά του σπασμένου αυγού?

9. ΔΗΜΗΤΡΑ

ΔΗΜΗΤΡΑ PB New Member

Όχι το αυγό το έριξαν έξω από την φωλιά.
    Ναί είναι μαζί με τον αρσενικό μέσα ατο κλουβί...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...