Κανάρα δεν έχει πυρώσει ακόμα

Συζήτηση με θέμα Κανάρα δεν έχει πυρώσει ακόμα, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαϊ 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 1 Ιουν 2016
Αλλα εχθες που την επιασα να την δω απο κατω δεν ειχε πυρωσει καθολου.. Ε όσο την πιάνεις τόσο δε θα πυρώνει.. δεν έπρεπε να την πιάσεις.. στρεσάρονται... Ολόκληρο το Post
  1. billdere

billdere PB Member

Καλησπέρα στην παρέα!!!

Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα..Η κανάρα που μου χάρισε ο φίλος μας ο Dimitris.P δεν έχει πυρώσει ακόμα..
    Της έχω κάνει διατροφική προετοιμασία όπως και στον αρσενικό..
    Μια καλή τροφή της versele-laga όπως και αυγοτροφή, και κάθε μέρα βραστό αυγουλάκι και ferti-vit στο νερό.
    Ο αρσενικός αρχίζει και λυγίζει το χώρισμα..
    Στην κανάρα έχω δώσει νήμα και φωλιά...αλλά δεν...

Γιατί δεν είναι ακόμα έτοιμη?

2. Best Answer:
    Post #330521 by alicedros, 1 Ιουν 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Την έχεις σε εξωτερικό χώρο?? Σε τι ύψος βρίσκεται το κλουβί?? Δίνεις κάθε μέρα Ferti Vit????? Τι νήμα της έχεις δώσει και τι είδους φωλιά της έχεις βάλει?? (αυτά... :p )

4. billdere

billdere PB Member

Χαχαχα!!!
    Ναι, την έχω σε εξωτερικό χώρο.
    Το κλουβί έιναι γύρω στο 1.90 ύψος από το πάτωμα.
    Ναι, δίνω κάάάάθε μέρα ferti-vit.
    Νήμα δίνω της Sisal Fibre και η φωλιά είναι εσωτερική. :p

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Κακώς... γιατί τόσο πολύ έξτρα σκευάσματα στο νεράκι τους?? Μην ξεχνάς πως η υπερβολή φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα και τα πολλά έξτρα στο νερό πειράζουν το συκώτι.. Άσε που τώρα με την ζέστη αν μείνει πολύ ώρα στην ποτίστρα αντί για καλό μπορεί να γίνει δηλητήριο... Εγώ φέτος δεν έχω δώσει τίποτα έξτρα στο νερό τους πέρα από το ασβέστιο που και αυτό πλέον το βάζω στην αυγοτροφή. Για μένα δίνε αυγοτροφή έτοιμη με 22% πρωτείνη, βραστό αυγό, έξτρα σπόρους (εγώ δίνω: κία, καμελίνα, κινόα, bella di notte, fonniopaddy, περίλλα λευκή και αποφλοιωμένη βρώμη), βλαστωμένους σπόρους, κανένα βότανο ή τσάι βοτάνων και είσαι υπερπλήρεις από κάθε άποψη.

Δώσε και λίγο βαμβάκι ανάκατο την τρίχα.. και λίγο λινάτσα...

Βάλε και μία εξωτερική.. και να δεις που σε 2 ώρες μπορεί να στην έχει στρώσει και να στρογγυλοκάθεται χεχεχε

6. billdere

billdere PB Member

Για 10 μέρες έδινα Ferti-vit..

Έχεις κάποια συγκεκριμένη αυγοτροφή Αλίκη?

Έχω δώσει και βαμβάκι :p

Λες να μην της ''αρέσει'' η φωλιά?

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ δίνω στα μωσαικά την Easyyem την ουδέτερη (η οποία είναι ξηρή και θέλει και νερό οπότε και αλλαγή κάθε μέρα)
    και στα υπόλοιπα κίτρινα και παρδαλά που έχω δίνω της CEDE την Morbido που είναι πατέ και μένει στο κλουβί το πολυ 2 μέρες γιατί μετά την τρώνε. Μέσα στις αυγοτροφές αυτές ανακατεύω και λίγο σουσάμι και μετά τις 15 μέρες των νεοσσών ανακατεύω και αποξηραμένα βότανα (ταραξάκο, γαιδουράγκαθο, αγκινάρα) κάθε μέρα και από λίγο και από ένα ξεχωριστό βότανο να συνηθίζουν! :)

Φέτος με πρωτάρα θηλυκιά της είχα βάλει εσωτερική. Περίμενα περίμενα περίμενα απαθέστατη για 20 μέρες +++ Μόλις έβαλα εξωτερική μέσα σε 3 ώρες είχε στρογγυλοκάτσει. Δεν έχει παρά να το δοκιμάσεις! ;)

8. billdere

billdere PB Member

Είχαμε πει με τον Δημήτρη επειδή είναι πρωτάρα να της βάλω εσωτερική φωλιά..οπότε θα το δοκιμάσω τώρα!!!!

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Επειδή είναι πρωτάρα και δε ξέρουμε τι θα προτιμήσει δίνουμε και εσωτερική και εξωτερική να διαλέξει σε ποια νιώθει πιο ασφάλεια. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω. Τους δίνω αυτή την επιλογή.

10. billdere

billdere PB Member

Το έκανα!!!!

11. theodr

theodr PB Member

Γιατι το κάνετε ? Βασίλη θα ήθελες να μας το εξηγήσεις λίγο ?

12. billdere

billdere PB Member

Είπαμε να το κάνουμε έτσι επειδή είναι πρωτάρα.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό που θέλει να πει ο Κώστας Βασίλη μου είναι πως το σκεπτικό αυτό δεν στέκει.. Δηλαδή το ότι μια κανάρα είναι πρωτάρα και δεν έχει ξανακάνει αυγά και δεν έχει ξαναστρώσει φωλιά δεν σημαίνει πως θα προτιμήσει την εσωτερική φωλιά. Το ποια φωλιά θα προτιμήσει και σε ποια φωλιά θα νιώσει ασφάλεια να εναποθέσει τα αυγουλάκια της είναι καθάρα δική της επιλογή που την καθοδηγεί το ένστικτό της! Τώρα αν ο Δημήτρης ή εσύ έχετε διαβάσει κάπου πως οι πρωτάρες είναι καλό να κάνουν φωλιά εσωτερική για πρώτη φορά δεν το ξέρω... Δεν το έχω διαβάσει ποτέ... ούτε έχω ανάλογη εμπειρία. Γι αυτό και σου ζητάει ο Κώστας να το αναλύσεις λίγο το σκεπτικό αυτό. Εμένα κάθε θηλυκό μου έχει προτιμήσεις και ιδιαιτερότητες.. Εδώ η άλλη ερωτεύτηκε και παράτησε τα αυγά 5 χρονών γαϊδούρα τι μου λες...!! :p

Έβαλες εξωτερική φωλιά?? Συγκινήθηκε η Ελπίδα??

14. billdere

billdere PB Member

Αλίκη δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχαμε πει με τον Δημήτρη για την εσωτερική φωλιά..
    Γι'αυτό δεν έδωσα κάποια τεκμηριωμένη απάντηση στον Κώστα.. :( :(
    Ποτέ δεν έχω βάλει πάντως εξωτερική φωλιά σε κανάρα!!

Έβαλα αμέσως εχθές εξωτερική φωλιά στην Ελπίδα..αλλά δεεν..
    Δεν ασχολείται καθόλου..

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Την έχεις δει να ταΐζεται με το αρσενικό να υπάρχουν βατέματα κτλ? Μου κάνει τόση εντύπωση που δεν έχει πυρώσει ακόμα... Εκτός και αν είναι αργοπορημένο μωρό του 2015 και ακόμα είναι σεξουαλικά ανώριμο..

16. billdere

billdere PB Member

Δεν έχω δει να ταΐζεται με τον αρσενικό..
    Τα έχω με χώρισμα..και όταν βγάζω το χώρισμα ο αρσενικός την κυνηγάει, την βατέυει συνέχεια...αλλά από φωλιά τίποτα..
    Είναι αργοπορημένο μωρό του 15..μου έχει πει ο Δημήτρης πως από τέλος Απριλίου θα ήτανε έτοιμη..

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα συνέχισε έτσι και υπομονή.. μην τα βάζεις μαζί αφού την κυνηγάει.... Μόλις δεις και βάζει ένα χαρτάκι στη φωλιά τα βάζεις μαζί ! ;)

18. billdere

billdere PB Member

Aλίκη πριν λίγο είδα την φωλιά με βαμβάκια, νήμα... και τον αρσενικό να μπαίνει μέσα και να φτιάχνει την φωλιά... :p
    Να κάνει ακριβώς τις κινήσεις της κανάρας!!! :p

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Είναι σίγουρα..... αρσενικό????!?!?!! :p

20. billdere

billdere PB Member

Ναιιιι...100%%%!!!!!!!!!!!!!!!!!!

21. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχα ε τότε μάλλον η Ελπίδα ήθελε λίγο Pushάρισμα και τη βοήθεια του αρσενικού!! Άντε και καλούς απογόνους! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...