Κανάρα γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό, γιατί συμβαίνει αυτό;

Συζήτηση με θέμα Κανάρα γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό, γιατί συμβαίνει αυτό;, που ξεκίνησε από 791971, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Σεπ 2009.

1. 791971

791971 PB New Member

Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ για μια ακόμη φορά τη βοήθεια σας αλλά την χρειάζομαι. Έχω ένα και μοναδικό ζευγάρι που το περασμένο καλοκαίρι ενώ είχαν μικρά μου το χτύπησε πιθανότατα κουκουβάγια, με αποτέλεσμα να πάθουν σοκ οι γονείς και τα μικρά δύο ήταν τα βρήκα μισοφαγωμένα. Από τότε πήραμέτρα ασφάλειας κα χώρισα το ζευγάρι (έβαλα το αρσενικό σε νέο κλουβί μακριά απο το θηλυκό μπορούν μόνο να ακο΄θν το ένα το άλλο) με βάση τις γνώμες σας για να χαλαρώσουν και να ξαναβρούν τον εαυτό τους. Τώρα ο αρσενικός άρχισε να ψιλοκελαιδά ΑΛΛΑ το θηλυκό παρότι μόνη της τόσο καιρό γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό και τα κλωσσάει με πάθος. Μήπως αυτή η γέννα είναι συνέπεια κακλης ψυχολογίας; Μπορεί να είχε τόσο καιρό (2 μήνες) τα αυγά μέσα της και να τα γέννησε τώρα; Μπορεί να ¨πύρωσε¨ τυχαία; Αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει. Τι να κάνω τώρα;

2. οχι αποκλιετε να εχει τα αυγα τοσο καιρο απλα ειναι πυρωμενη κ σου γεναει αυγα τωρα τα πουλια περασαν πτερορεια κ ειναι ταλεποριμενοσ ο οργανισμοσ τουσ παρτησ τα αυγα κ βγαλε κ την φολια

3. abscanary

abscanary PB New Member

Παράγοντες που πυρώνουν την θηλυκιά είναι η διάρκεια της ημέρας, η θερμοκρασία και η τροφή. Μόνο σπόρους λοιπόν και μέρος δροσερό και σκοτεινό για να ξεπυρώσει το πουλί.

4. manos74

manos74 PB New Member

το πιθανοτερο ειναι να τις εδινες αυγο η αυγοτρωφη και γιαυτο να πιρωσε

5. hrpapanik1

hrpapanik1 PB New Member

Καλησπέρα.Γιατί, δεν τους δίνουμε τώρα αυγοτροφή και αυγό?

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Της είχες φωλιά όλον αυτόν τον καιρό; ;

7. manos74

manos74 PB New Member

ακου τωρα τι γινετε αν δινεις στα θυλικα αυγο και αυγοτρωφη τα σπρωχνεις να πιρωσουνε γιαυτο αν δεν το θελεις πρεπει να τα αποφευγεις

8. kostas358

kostas358 PB New Member

το αυγο δεν ειναι μονο για το <<πιρωμα>> περιεχει στοιχεια που συμπληρωνουν την διατροφη.κανει να του δινεις κ τωρα απλα οχι πολυ συχνα.δωστου 1 φορα την εβδομαδα μονο.οχι καθε μερα.

9. stav

stav PB New Member

Μαλον ο καιρος εχει αποσυντονισει τα πουλια.Η δικη μου θυληκια εβγαλε δυο αυγα τα οποια
    της τα πηρα.Χωρις να εχει φωλια,χωρις να εχει οπτικη επαφη με αρσενικο,χωρις να υπαρχει
    κελαιδισμα αρσενικου λογω πτερορροιας και με αυγοτροφη μια φορα την εβδομαδα.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οταν αναφέρεστε σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις είναι καλό πάντα
    να λέτε που βρίσκονται τα πουλάκια σας.Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο.
    Αν δεν υπάρχει αυτό δεν είναι δυνατό οποιοδήποτε συμπέρασμα. ;)

11. stav

stav PB New Member

Τα δικα μου βρισκονται σε εξωτερικο χωρο.

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Σταύρο εσύ που είσαι έξω, και αυτή η συμπεριφορά του πουλιού
    αποτελεί εξαίρεση,σημείωνε με προσοχή τις ημερομηνίες που είναι σημαντικές.
    Αυτές είναι η απαρχή κάθε περιόδου της ζωής του πουλιού.Πότε δηλαδή άρχισε να γεννά,
    πότε άρχισε ή πότε θα αρχίσει η πτερόρροιά της, αν και πότε θα αρχίσει να εκδηλώνει ενδιαφέρον για τα αρσενικά.
    Αυτά, μαζί με κάποιες παρατηρήσεις με τις αλλαγές του καιρού
    αλλά και την διατροφή της, την κάθε περίοδο, θα είναι χρήσιμα
    για να βγεί κάποιο συμπέρασμα γι' αυτή την παράξενη συμπεριφορά.

13. 791971

791971 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τα λάθη μου δηλ. αυγοτροφή και φωλιά τα οποία είχα μόνιμα θεωρώντας σωστό να μην ενοχλώ το χώρο της. Πήρα και την φωλιά αλλά την ψάχνει μανιωδώς. Ευτυχώς είναι σε εξωτερικό χώρο με δέντρα και δροσιά. Το αρσενικό το έχω μέσα. Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Διάβασε αν θέλεις και αυτό το άρθρο, ίσως βρεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στη φροντίδα τους. Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

15. 791971

791971 PB New Member

Ευχαριστώ, το άπθρο τα λέει όλα. Ν α είασαι καλά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...