Καλλωπισμός παραδείσιου

Συζήτηση με θέμα Καλλωπισμός παραδείσιου, που ξεκίνησε από vag990, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 31 Ιουλ 2009.

1. vag990

vag990 PB New Member

Είπα να κόψω λίγο τα νύχια στο μικρούλι μου αλλά αυτό με εξέπληξε με την συμπεριφορά του :eek:
    Για αυτό του έχω αδυναμία :D

2. δικο σου ειναι αυτο το γλυκουλι? εκπληκτικο δεν εχω ξαναδει τετοια εξικιωση στο κοψιμο των νυχιων ,μπραβο μπραβο κ παλι μπραβο

3. fragos

fragos PB Member

ειναι πολλη εξημερωμενο!αλλα καλυτερα την επομενη φορα που θα του κοψεις τα νυχια να το περνεις στα χερια σου γιατι μπορει να το τραυματισεις αν κανει μια αποτομη κινηση.

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Βαγγελη καταπληκτικο βιντεο. Μπραβο σου για την σχεση που εχεις καταφερει να εχεις μαζι του. Ειχα και εγω parrot finch και ειχα παρατηρησει ταχυτατη αναπτυξη των νυχιων. Σε καμια περιπτωση ομως δεν καθοταν να του τα κοψω ετσι. Αν δεν εχεις δοκιμασει να του δωσεις mealworms θα σου συνηστουσα να παρεις μερικα. Τα λατρευουν!

5. vag990

vag990 PB New Member

Δεν του έχω δώσει mealworms. Η αλήθεια είναι ότι επειδή τα πήρα από ψιλοάθλια pet shops - πριν από κανα 3μηνο- τα είχα πλακώσει σε τροφές αυγοτροφές, βλαστωμένους σπόρους και βιταμίνες, και κατάφερα και τα πάχυνα:) οπότε τώρα το καλοκαίρι θα μπούνε σε διατροφή και γυμναστική για να είμαστε ακμαίοι από Σεπτέμβρη.

6. Marilenaki

Marilenaki PB Member

απιστευτο ειναι! και με ποση ηρεμια σου καθεται! μπραβο σου!

7. vag990

vag990 PB New Member

Και κανα δυο φωτογραφίες...

Συνημμένα Αρχεία:

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Βαγγέλη να σου ζησουν! Τι γλυκια φατσουλα η λοφιοφορος χιονονιφάδα??? Αυτη θέλει νεο θέμα παρουσιασης απο μόνη της!

9. stelios3

stelios3 Banned

τι πουλι ειναι αυτο και που μπορω να το βρω???
    κελαηδαει πολυ η λιγο???

10. vag990

vag990 PB New Member

Είναι red face parrot finch.
    Μπορείς να το βρεις δυστυχώς μόνο σε κάποιο από τα κεντρικά πετ σοπ της Αθηνάς ή σε κάποια έκθεση πουλιών προς το τέλος του χρόνου.
    Από φωνή δεν λένε τίποτα, είναι όμως πανέμορφα και στολίζουν τον χώρο σου.

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

12. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Φιλε Βαγγελη σε οτι αφορα την φωνη των parrot finches εγω θα διαφωνισω μαζι σου. Το δικο σου ειναι αρσενικο? Εμενα το αρσενικο blue faced κελαηδουσε σε ενταση σχεδον καναρινιου και αρκετα ωραια κατα τη γνωμη μου. Εχει βεβαια μια πολυ τσιριχτη φωνη που σε καποιους μπορει να μην ειναι αρεστη ειναι ομως τοσο διαφορετικη απο τα ντοπια ακουσματα που γινεται συναρπαστικη (για εμενα τουλαχιστον :)).

13. vag990

vag990 PB New Member

Εχεις δίκιο. Και εγώ έχω ένα blue faced και έχει ωραίο κελάιδημα και σε ένταση και σε διάρκεια. Και το star finch μου έχει πολύ γλυκιά φωνούλα. Αυτός εδώ μου έχει βγει λίγο μουγγοθόδωρος :)
    Από εκεί και πέρα σίγουρα δεν μπορείς να πεις ότι αγοράζεις ένα τέτοιο πουλί για την φωνή του.

14. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ρε βαγγέλη πλάκα μας κάνεις?Για να τα κόψω εγω γίνεται μάχη...και σκέψου οτι το ένα είναι και το πουλάκι που είνια υπερεξοικειομένο...Ειδα οτι προσπθείς να αλλάξεις και δάχτυλο ετσι?φτιάξε κανενα αστείο βιντεακι και ανέβασε το..είναι τελειο να βλέπεις τέτοια εξημέρωση σε πουλία που δεν είνια παπαγάλοι...Να σου ζήσει..υπέροχο το πουλάκι!

15. vag990

vag990 PB New Member

Και μιας και αναφέραμε και τα υπόλοιπα, ορίστε μερικές φωτογραφίες τους

Συνημμένα Αρχεία:

16. vag990

vag990 PB New Member

Η Ζωή είναι ένα κεφάλαιο μόνη της :D
    Κάποια στιγμή θα σας την παρουσιάσω !

Συνημμένα Αρχεία:

• Zoe.jpg
      Zoe.jpg
      File size:
      30,6 KB
      Προβολές:
      161
  17. Marilenaki

Marilenaki PB Member

αυτο το κοκατιλ ειναι απο τα πιο ομορφα που εχω δει! πανεμορφο! να το χαιρεσαι! ειναι εκπληκτικο!

18. fragos

fragos PB Member

καταπληκτικο κοκατιλ!να το χαιρεσαι!

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Βαγγελη η ζωη δεν ειναι αρσενικος?Εβλεπα στον λογαριασμο σου στο youtube ενα βιντεακι με την ζωη(ετσι νομιζω) που ζευγαρωνε με την πατηθρα.

Μηπως τελικα να της αλλαζες ονομα?:Big Grin:

20. vag990

vag990 PB New Member

:D
    Δίκιο έχεις. Την έχουμε όμως για θηλυκιά από μικρή και της έχει μείνει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...