Κακό χτίσιμο φωλιάς

Συζήτηση με θέμα Κακό χτίσιμο φωλιάς, που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Απρ 2015.

1. patilas

patilas PB Member

Η τελευταια και πιο αργοπωρημενη καναρα ξεκινησε χθες ν γενναει, ενω ειναι 7 ετων και καθε χρονο εφτιαχνε φωλιά Στην πενα.. Φετος πεταξε τα νηματα απο πανω οσο μπορουσε εκανε μια λακουβιτσα και κανει τα αυγα, εχει δυο πολυ φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα ειτε οταν αυξηθει ο αριθμος τον αυγω ειτε οταν βγουν μικρα... Καποια συμβουλή;;

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Τι πρόβλημα να έχεις;
    Αν νομίζεις ότι το νήμα δεν είναι αρκετό και κινδυνεύουν τα αυγά μπορείς να προσθέσεις λίγο έξτρα υλικό η μία τσόχα κάτω από το υλικό που έχει βάλει. Αν δεν φαίνεται το πλαστικό της φωλιάς δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

3. patilas

patilas PB Member

Δεν φενεται το πλαστικό αλλα εχει μπουκωσει την φωλια με αποτελεσμα να ειναι υπεριψωνενη... Και φοβάμαι. Μην πεσουν τα αυγα η τα μικρα. Σε καποιο ταρακουνημα της φωλιάς
    ..

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν μπορείς βάλε μια φωτό!

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με ένα λεμόνι πίεσε και στρίψε το εσωτερικό της φωλιάς ... και το υλικό θα "καθίσει" αλλά και πιο βαθιά θα γίνει... Είναι έμπειρη η κανάρα.... αν το φτάσει στην εκκόλαψη.... θα τα βγάλει μια χαρά τα πουλιά.
    Ψυχραιμία και υπομονή...
    Μην ξεχάσεις την ενημέρωση...

6. patilas

patilas PB Member

Ολα οκ μεχρι ν γυρισω σπιτι η καναρα ειχε γουβιασει την φωλια περισοτερο.. Ευχαριστω για ωτην βοήθεια..

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Κάτι ξέρει...

8. patilas

patilas PB Member

Μαλλον η εφτα χρονια τωρα βαρεθηκε χαχα.. Αν μου βγάλει. Πρωτη γεννα πουλάκια.. Τερμα μετα απόσυρση..

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Η εμπειρία τελικά της βγήκε με αργοπορία φέτος! :p

10. misalouris

Αν ολοκληρώσει την πρώτη θα πάει και σε δεύτερη...

11. patilas

patilas PB Member

Σίγουρα. Αλλα θ αντέξει;; έρχεται. Κ πτερορια μετα.. Μην την χασω ετσι..

12. misalouris

Βλέποντας την πορεία.της θα αυτοσχεδιάσεις ανάλογα.

13. patilas

patilas PB Member

Σωστα δν θα την εβαζα αλλα ειναι ενα στοιχημα και για εμενα και για αυτή...

14. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πλάκωσε τη στις σωστές τροφές και στα πολυβιταμινούχα και θ'αντέξει.

15. patilas

patilas PB Member

Ετσι την εχω.. Ακομα της δινω αυγι και πολύβιταμίνη..

16. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αυτό ρε Παναγιώτη, δεν το έχω απαντήσει ποτέ ...μέχρι πότε δλδ είναι γόνιμα τα θηλυκά καναρίνια ..γιατί τα αρσενικά και 10 και 11 χρόνων, έχουν δώσει απογόνους .

17. patilas

patilas PB Member

Εμενα πέρυσι. Μου εδωσε πουλακια με αντίστοιχο. Αρσενικό 6 ετων,αυτος δεν τα κατάφερε.. Και φετος την εβαλα με ενα τεκνό. Δυο ετων.. Λογικα πιο γόνιμος.. Εγω εχω ακουσει οτι εχουν οριο αυγον που γεννάνε.. Δν ισχύει Τα έχει Περάσει..αλλοι ειπαν μέχρι. 5 ούτε αυτό. Ισχύει. Τωρα θ δούμε.

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Το θέμα δεν είναι μέχρι ποια ηλικία είναι γόνιμα αλλά μέχρι ποια ηλικία μπορούν να ανταπεξέλθουν άνετα στην ταλαιπωρία της γέννας και το μεγάλωμα των νεοσσών...

19. patilas

patilas PB Member

ναιαιαιαι η μεγαλη κυρια εχει 4 ενσπορα αυγα..

20. Με το καλό να σκάσουν Παναγιώτη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...