Κακη αρχη / κακη εξελιξη

Συζήτηση με θέμα Κακη αρχη / κακη εξελιξη, που ξεκίνησε από JAPAN HOSO11, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Φεβ 2016.

1. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

Καλημερα στη παρεα.

φετος μετα απο πολα χρονια καταφερα να αποκτησω των δικο μου χωρο ωστε να δημιουργησω ενα ωραιο και ανετο εκτρωφιο.
    Η μετακομιση των πτηνων εγινε τον Δεκεμβρη (Κακη αρχη γιατι απο τη πρωτη στιγμη εχω προβληματα με τους γυρο μου αλλα δεν ειναι επι του παροντος).

Ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος 44 μ2 και 156 μ3 και φωτηνο (επισηναπτω φωτο) υποστηριζεται και με ηλ.φως
    φυσηκος αερισμος απο παραθηρο 1,10χ0,80 μ
    Σταθερη θερμοκρασια 18 β ,υγρασια 55% εωςκαι 62% με εξαιρεση τις μερες με βροχη που φτανει μεχρι και 70%
    δεν εχω αλλαξει κατι στη διατροφη τους και στην προετοιμασια για αναπαραγωγη τα τελευταια 10 χρονια
    τα καναρινια ειναι υγειαστατα (τουλαχιστον δεν μου εχουν διξει καποιο σημαδι) με εξαιρεση καποια μελαχγολια που διξανε τις πρωτες μερες μετα την μεταφορα τους.

Και ερχομαι στη κακη εξελιξη.
    ενω αρχισανε κανονικα οπως το ειχα προγραματησει (οπως κανω καθε χρονο). και με τα παντα φυσιολογικα οι αρσενηκοι να ταιζουν τις καναρες, μετα γνωστα κελαηδισματα τους πριν την ερωτικη επιθεση κτλ.
    πρωτη γεννα απο 3 ζευγοι 10 νεωσσοι την πρωτη βδομαδα τα παρατησανε οι γονοις με αποτελεσμα να χασω τους 6,
    απο εμπειρα ζευγαρια (2 αιτων) που περιση στις 2 γεννες μου ειχαν κανει απο 6 εως και 8 καναρινακια φετος αν και τα ειδα να βατεβονται ολα τα αυγα ασπορα , το κακο συναιχιζεται 2η γεννα αλλες παρατανε τα αυγα και αλλες ασπορες .

οπως καταλαβαινω λογο της αλλαγης να εχουν στρεσαριστη και να μην ειναι μια καλη χρονια.
    το ερωτημα ειναι οτι αυτα τα πουλια στο μελλον (π.χ. σε ενα χρονο) θα επανελθουν.

Συνημμένα Αρχεία:

2. ianos

ianos Daily Active Member

Ο χώρος είναι σκοτεινός;
    Πιο πριν που τα είχες σε άλλο περιβάλλον, θελεις να μας συγκρίνεις αναλυτικά τις διάφορες;
    Πόσο καιρό τα έχεις μετακομίσει; Και πόσο καιρό πριν τα έχεις βάλει για ζευγάρωμα; Πόσες ημερες πριν έκαναν το πρώτο αυγό; Οι νεοσσοί ποτέ βγήκαν;

Όλα τα παραπάνω ερωτήματα έχουν να κάνουν με το πότε έγινε η διατάραξη αλλαγής θέσης των πουλιων, σχετικά με την ωοτοκία, την εκκόλαψη και το μεγάλωμα των νεοσσών.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σταματη, το φως δεν μου φαίνεται αρκετό εκτός και αν είναι από τη φωτογραφία, που και πάλι θα έπρεπε να διακρίνονται καθαρά τα πουλιά. Κάνε ένα κόπο αν θέλεις και ανέβασε μια φωτογραφία από την πόρτα προς τα μέσα για να μην έχεις το φως από την πόρτα απέναντι.

4. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

οχι ο χωρος δεν ειναι σκοτεινος . φαντασου οτι χωρος που βλεπεις εχει 11 μετρα σε βαθος και τη φωτο την εχω τραβιξει απο το τερμα μεσα τα πουλια ειναι στο 1 μετρο απο τη πορτα κατα το μεσημερη περνανε και ηλιακτηδες μεσα οπως επισης εχω τοποθετηση και ζελατινη(για να μην φενονται απο εξω προς τα μεσα ηδη εχω πολα προβλιματα).
    τωρα πριν τα ειχα παλι σε ισογειο χωρο κολημενα σε τζαμαρια ναι μεν (ισως) να ειχαν ακομα καλητερο φως αλλα,
    υπηρχαν πολες εωοχλησεις στα πουλια λογο οτι ηταν κοινοχρηστη χρηση.
    θερμοκρασιες δεν ηταν σταθερες (στην ουσια ηταν ακριβως ιδιες με το περηβαλον)
    προετοιμασια αναπαραγωγης δεν αλαξα κατι

τα πουλια τα μετακομησα το Δεκεμβρη 2015
    το Γεναρη μπηκαν τα πρωτα ζευγαρια ( οπως το παω καθε χρονο )
    τελος του μηνα πηρα και τους πρωτους νεςσσους

βασηκα πιστευω οτι ο χωρος τωρα ειναι καλητερος γιατι εχει πολυ ποιο ησυχια και δεν γινονται κατα καιρους εργασιες με αποτελεσμα οσμων κτλ

επισηναπτω 2 φωτο στην περιοχη που ειναι τα πουλια γιατι οπως ειπα και ποιο πανω μονο το μπροστηνο μερος χρησιμοποιω γιατα πουλια και πησω μονο για τροφες αξεσουαρ κτλ

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...