Κακες εμπειριες, κοιταξτε και μαθαινετε για να μην κανετε

Συζήτηση με θέμα Κακες εμπειριες, κοιταξτε και μαθαινετε για να μην κανετε, που ξεκίνησε από zwitsas, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 23 Μαϊ 2009.

1. zwitsas

zwitsas PB New Member

γεια σας, τλκα δν πηρα ζακο π ελεγα τοσο καιρο, γτ ο εκτροφεας μ ειπε οτι τλκ τα μωρα εσκασαν μεσα στο αυγο...κ κατεληξα κ πηρα την Τριτη εναν αλεξανδρινο!μου τον εδωσε μωρο ταισμενο στο χερι αλλα για καμια βδομαδα 8α τον ταιζα εγω.μεχρι χ8εσ ολα καλα.αλλα οταν τον ταιζα τον εβγαζα στο μπαλκονι ο βλακας,επειδη φωναζε η αδερφη μου οτι 8α τα κανω χαλια.ε εχ8ες στις 5 το απογευμα τον εβγαλα να τον ταισω...κ πεταξε για πρωτη φορα...εφυγε μακρια κ γυρω μ παντοθ ειναι 8αμνοι κ ελιεσ...εψαχνα παντου προσ τιν κατεφ8ηνση π πηγε αλλα τπτ...για 2 ωρεσ εψαχνα εγω κ ο πατερασ μ αλλα τπτ..τλκ στεναχωρη8ηκα πολυ κ τον ειχα μονο 3 μερες...αλλα δεν τελειωσα εχει κιαλο.σημερα ξυπνησα τισ 5 το πρωι μηπως τον ακουσω να φωναζει..αλλα παλι τπτ για καμια ωρα.πηγα ξανακοιμη8ηκα κ ξυπνησα τισ 10.βγαινω εξω στο παρα8υρο κ ακοθγα να φωναζει καπου μακρια...ηταν προσ την αντι8ετη κατεφ8υνση π ειχα ψαξει. περπαταω περιπου 50 μετρα ακολου8ωντας την φωνη του και εφτασα σε ενα σπιτι με μια ελια.ο παπαγαλοσ ηταν πανω στην ελια ανεβηκα με το ζορι τον πηρα τον εβαλα στην βλουζα μου κ κατεβηκα κ τον πηρα πισω.τον ταισα οση ποσοτητα 8α τον ταιζα το πρωι οχι παραπανω μην σκασει

αυτα δεν ταπα για να με κρινετε κ να φωναζετε π 8α το κανετε αλλα για να μην την πα8ουν κιαλοι σαν εμενα.ο παπαγαλοσ 1 μερα πριν τον χασω φτερουγιζε μονο ουτε υψοσ μπορουσε να παρει ουτε 1 μετρο δεν μπορουσε να παει..π να ηξερα...κ κατι αλλο ασχετο π 8ελω να μ απαντησετε οσοι ξερετε. απο την πρωτη μερα π τον ταιζω δεν 8ελει να φαει ακομα κ αν πειναει αλλα τα κανω ολα σωστα.ο εκτροφεασ μ ειχε πει 3 φορεσ τιν μερα 30γρ. με τιν συρριγγα,

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Κανενας δεν φωναζει...;))

Ευτυχως που τον βρηκες...ηταν τρομαγμενος?Ανεβασε και καμια φωτογραφια να μας τον δειξεις.:D

3. zwitsas

zwitsas PB New Member

μπα απλος εκραζε μονο εμεισ ανησυχησαμε...πρεπει να το περασε σαν εκδρομη ενα πραγμα.φοτο 8α βαλω αυριο!

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Σαν εκδρομή δε νομίζω να το πέρασε, αλλά πάλι καλά που τον βρήκες ;)
    Σίγουρα θα τρόμαξε εκεί έξω μια ολόκληρη νύχτα μόνος του πάντως. Δε ε κρίνω, παθούσα είμαι κι εγώ :)

5. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μπράβο Γιάννη, φαντάζομαι πόσο τρόμαξες, ευτυχώς που τελικά τον βρήκες! Καλορίζικος, να τον χαίρεσαι, περιμένουμε fotos! Προσοχή τώρα μήπως του άρεσε η ελευθερία και η φύση!

6. zwitsas

zwitsas PB New Member

ευχαριστω για τα λογια σας...μπορει καποιοσ +φωνα με αυτα π γραφω προσ το τελοσ να μ πει για το ταισμα?ειναι καλο 3 φορεσ την μερα 30γρ. σε κα8ε γευμα?γτ αυτο δεν μ φαινεται σωστο αλλα τι να πω εκτροφεασ μ τοπε..

7. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Πολυ τυχερος που τον βρηκες και μπραβο σου που εψαξες
    Καλοριζικος κι οπως ειπε και η Ρουλα απο πανω περιμενουμε φωτο!

8. zwitsas

zwitsas PB New Member

ε εννοειτε οτι 8α τον εψαχνα να τον αφηνα ετσι να τον φανε γατεσ/κουκουβαγιες κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο?κριμα το πουλακι

9. melagio80

melagio80 PB Member

Ουφ...
    Διαβαζοντας νομιζα πως η καταληξη θα ηταν ασχημη αλλα παλι καλα!Τυχερος κ εσυ κ ο μικρος!
    Φωτοοο!
    Να σου ζησει.

10. mariah

mariah PB Member

Να τον χαιρεσαι τον μικρο και να σου ζησει!Ευτυχως που τον βρηκες και τον εχεις παλι κοντα σου!Να προσεχεις απο δω και περα!Περιμενουμε να τον δουμε!

11. zwitsas

zwitsas PB New Member

ιωαννα κ εγω μεχρι σημερα το πρωι νομιζα οτι ι καταληξη 8αταν πολυ κακη!

12. MARY

MARY PB New Member

:)Γιάννη να τον χαίρεσαι τον φιλαράκο σου και ευτυχώς που τον βρήκες σώο και αβλαβή! Κι εγώ πριν πολλά χρόνια είχα την φαεινή ιδέα ένα καλοκαιρινό βραδάκι να βγάλω από το κλουβί του το καναρινάκι που είχα τότε. Ξεθάρεψα, γιατί το είχα μάθει να κάθεται στο χέρι μου και με άφηνε να το χαϊδεύω χωρίς να φεύγει. 'Ηταν φωτισμένο το μπαλκόνι και το πουλάκι ξύπνιο και ψιλοκελάηδαγε. 'Οταν το έβγαλα μου ξεγλύστρυσε απ'τα χέρια κατευθύαν :eek:
    -ευτυχώς- προς μία γλάστρα με πυκνό φύλλωμα και έκατσε εκεί. Το καναρίνι είχε τρομάξει. Εγώ έπαθα καρδιά! Το πήρα φυσικά και το έβαλα μέσα στο κλουβί του και το άφησα να ηρεμήσει. Εκ τοτε μόνο μέσα στο σπίτι είχε εξόδους και με κλειστά παράθυρα! Ο παθώς μαθώς!;)

13. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Τέλος καλό όλα καλά.Παθών και μαθών και εγώ.

14. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πόσο εβδομάδων είναι το πουλί? Δοκιμάζει τροφές?

15. zwitsas

zwitsas PB New Member

γρηγορη το δακτυλιδι γραφει 2/09 αρα πεσ 3,4 μηνων απο χ8εσ τ εχω βαλει τροφη σημερα δοκιμασε λιγο...αποτι ειδα ομωσ τσ ηλιοσπορουσ δν τσ κοβει τσ πεταει κ τα αλλα δεν βλεπω να τα επεξεργαζεται,απλα τα βαζει στο στομα τ

16. inca1099

Προσπάθησε να του δίνεις μαλακές τροφές (ηλιόσπορο αποφλοιωμένο, φρούτα και λαχανικά σε μικρά κυβάκια, όπως και την κρέμα του σε ένα μπωλάκι, μην τα αφήνεις πολλές ώρες όμως αυτά λόγο καιρού). Συνήθως όταν πεινάνε γκρινιάζουν, κλαίνε, και αναζητούν την σύριγγα, αν δεν σου παρουσιάζει τέτοια ''συμπτώματα'' τότε η τροφή που του παρέχεις είναι ικανοποιητική.

17. zwitsas

zwitsas PB New Member

τιν κρεμα δλδ να μην τιν δινω με συρριγγα? να τιν βαζω σε ενα βαζακι?

18. inca1099

Δεν θα αλλάξεις αυτό που κάνεις έως τώρα, απλά μπορείς να βάζεις σε ένα μπωλάκι και κρέμα ;)

19. zwitsas

zwitsas PB New Member

οκ ευχαριστω για τισ πληροφοριες .σε πολλα βιντεο εχω δει πωσ κανουν οι παπαγαλοι οταν τσ ταιζουν οταν το ταιζω εγω με αποφευγει ειναι επειδη δεν με ξερει καλα Η κανω καποιο λα8οσ εγω?μονο τοτε με αποφευγει αν το αφησω ελευ8ερο στο δωματιο ερχεται κ κα8εται πανω μ...

20. inca1099

Σαφώς παίζει ρόλο το ποιος το ταίζει αλλά στην ηλικία αυτή όχι τόσο. Μήπως την στιγμή που προσπαθείς να το ταίσεις έχει ήδη φάει? Τι θερμοκρασία μείγματος έχεις και απο πια πλευρά ταίζεις?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...