Κακαρικι έσπασε το αυγό και ετρωγε τον κροκο

Συζήτηση με θέμα Κακαρικι έσπασε το αυγό και ετρωγε τον κροκο, που ξεκίνησε από δεκαοχτουρα, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Ιαν 2014.

1. δεκαοχτουρα

δεκαοχτουρα PB New Member

Καλη χρονια σε ολους εδω.
    Φυσικα εχω μια απορια επειδη ετυχε να δω κατι σημερα που με στεναχωρησε.
    Η κακαρικα μου εχει αρχισει να κανει αυγουλακια. Ολα ηταν κουφια εως σημερα.
    Ο κακαρικος μου ελεγχει κατα καποιο τροπο τα αυγα αλλα σημερα το αυγο δεν ηταν κουφιο. Το ειχε σπασει κι ετρωγε τον κροκο! Του το πηρα αμεσως και με στεναχωρησε αυτο. Μηπως σημαινει οτι δεν ηξερε τι εκανε επειδη ειναι μικρος (ενος χρονων) η οι αρσενικοι δεν θελουν νεοσσους? Ξερω οτι καποια ζωα σκοτωνουν τα μικρα τους αλλα δεν ξερω για τα παπαγαλακια.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλημέρα, Καλή Χρονιά!
    Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Έχεις φωλιά και μέσα στην φωλιά το έσπασε;
    Εντελώς κούφιο αυγό δεν μου έχει τύχει ποτέ. Πάντα έχουν κρόκο άσχετα αν είναι άσπορα για κάποιο λόγο.
    Δεν είναι για στεναχώρια πάντως. Επειδή το έκανε μια φορά δεν σημαίνει πως θα το κάνει πάντα. Έτσι κι αλλιώς είναι εκτός εποχής η γέννα. Κάνε σωστή διατροφική προετοιμασία , ίσως τα πουλάκια έχουν ανάγκη από κάποια στοιχεία. Δίνε αυγό καλοβρασμένο με το τσόφλι ή αυγοτροφή δικής σου παρασκευής, χόρτα που έχει πολλά η εποχή τώρα και περίμενε για γέννα την άνοιξη. Μην ξεχνάς το σουπιοκόκκαλο .

3. δεκαοχτουρα

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου. Δεν εχω επιχειρησει να τους δωσω ποτε αυγο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι τροφη μονο για τα καναρινια.
    Τα εχω δει να ζευγαρωνουν παμπολλες φορες και τους εχω ενα ξυλινο κουτι.
    Ναι τους εχω σουπιοκεφαλο και χορταρακια :)

4. maria p

Πρέπει να τους δίνεις, όχι σε καθημερινή βάση μια δυο φορές την εβδομάδα, δύο τουλάχιστον κατά την αναπαραγωγική προετοιμασία. Εδώ μπορείς να βρεις διάφορες συνταγές για να εμπλουτίσεις την διατροφή τους Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών :)

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι εννοεις οταν λες κουφια αυγα? Και πως ξερεις αν ηταν ασπορα ή γονιμοποιημενα ενω δεν ειχε ακομη τελειωσει να γενναει? Θελω να πω οτι κανει μερικες ημερες να αρχισει να εμφανιζεται το δικτυο αγγειων -σαν ιστος αραχνης- στην ωοσκοπηση. Εγω εβαζα αυγοτροφη καθε ημερα κατα το ζευγαρωμα και την σταματησα μολις αρχισε να κλωσσαει και την αρχισα παλι μολις εκκολαφθηκε ο πρωτος νεοσσος. Το αυγο σαφως και δεν ειναι τροφη μονο για καναρινια, ειναι μια τροφη με υψηλα επιπεδα πρωτεινης, μεγαλης θρεπτικης αξιας, και ενδεικνυται για την περιοδο του ζευγαρωματος και της ανατροφης των νεοσσων.

6. δεκαοχτουρα

Ηδη τα εχω ριξει μια ματια, ευχαριστω πολυ!

7. δεκαοχτουρα

Ο κακαρικος εσπαγε και τα προηγουμενα αυγα και ηταν αδεια μεσα. Δεν ξερω αν φταει το οτι δεν εχουμε πολυ κρυο χειμωνα αλλα τα βλεπω σε μια γονιμη περιοδο.

8. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Πιθανότατα το πουλί να έχει έλλειψη ασβεστίου. Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι τρομερό! Απλά να τους βάζεις, όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, βραστό αυγό, κομμένο στην μέση με το τσόφλι, γιατί το τσόφλι τους δίνει ασβέστιο.

9. maria p

Μήπως τα έβλεπες άδεια γιατί τα έτρωγε;

10. δεκαοχτουρα

Αυτο θα κανω, σε ευχαριστω!

Μαλλον εχεις δικιο.

11. Φοίβος

Δεν μου απαντησες , τι εννοεις αδεια αυγα? Μονο με ασπραδι, τι ακριβως?

12. δεκαοχτουρα

Mαλλον τα ειχε φαει μεσα ο κακαρικος και δεν το ειχα δει.

13. Φοίβος

Μαλλον γιατι να γεννησε αυγα με σκετο τσοφλι δεν γινεται. ;) Για να εβλεπες εμβρυο (αν αυτο συνεβαινε αργοτερα) στο υποστρωμα της φωλιας θα επρεπε να εχει περασει και η δευτερη εβδομαδα εκκολαψης.

14. δεκαοχτουρα

Eχεις δικιο :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...