Κακή ψυχολογία Lovebird

Συζήτηση με θέμα Κακή ψυχολογία Lovebird, που ξεκίνησε από eirinieirinaki, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Μαρ 2016.

1. eirinieirinaki

eirinieirinaki PB New Member

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα ήμερο lovebird, το τσιφτάκι. Είμαι πολύ δεμένη μαζί του και αυτό μαζί μου. Λείπω 2 ημέρες για δουλειά και μαθαίνω από τη μαμά μου ότι δεν τρώει, δεν κελαηδάει και ούτε ανταποκρίνεται στα σφυρίγματά τους. Πριν φύγω όμως ήταν μια χαρά. Πιστεύω ότι του λείπω. Δεν θέλω να πάθει κάτι. Το αγαπώ πολύ. Σκέφτηκα να πάρω τηλέφωνο τη μαμά μου να βάλει ανοιχτή ακρόαση και να του μιλήσω αλλά μήπως θα το κάνω χειρότερα; Ήδη έκλεισα εισιτήριο για αύριο.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όσο δεμένα κι αν είναι τα ζώα μαζί μας δεν θα πάθουν ποτέ κάτι από ηθελημένη ασιτία.
    Το ένστικτό τους τα οδηγεί κάποια στιγμή στην αυτοσυντήρηση του οργανισμού τους...
    Προσωπικά δεν έχω καμία καταγραφή για το αντίθετο, ακόμη και με σκυλιά που το δέσιμό τους με τον κάτοχό τους θεωρείται από τα κορυφαία.
    Άδικα ταξιδεύεις...
    Αν του βάζαν κάποια από τις "λιχουδιές" που του αρέσουν σίγουρα θα έτρωγε... Για τα κέφια τώρα .. άλλο θέμα.

3. eirinieirinaki

Απλά φοβάμαι μην αρρωστήσει από την στεναχώρια του. Με το να του μιλήσω στο τηλέφωνο συμφωνείς;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πότε είναι να γυρίσεις κανονικά; Μέσω skype μπορείς να του μιλήσεις;

5. eirinieirinaki

Όχι μέσω skype. Μόνο μέσω τηλεφώνου.Εξάλλου όποτε με ακούει ή όποτε του φωνάζω ακούει και μου κελαηδά.

6. maria p

Μίλα του, δεν νομίζω να στρεσσαριστεί. Θα λείψεις καιρό;

7. eirinieirinaki

Επιστρέφω αύριο. Και σε περίπτωση που φύγω θα το πάρω μαζί μου.

8. maria p

Ε εντάξει μην φοβάσαι. Όμως πρέπει να προσπαθήσετε να δεθεί και με κάποιο άλλο άτομο.

9. melagio80

melagio80 PB Member

Εγώ όταν λείπω η μαμά μου βάζει ανοιχτή ακρόαση αλλά και Skype,ειδικά εκεί κοιτάζει περίεργα!

10. eirinieirinaki

Καλά τα πάει και με τους γονείς μου, απλά δεν τους ακούει καθόλου και όλο τους τσιμπάει όταν δεν γίνεται το δικό του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...