Καινούρια Φωλιά

Συζήτηση με θέμα Καινούρια Φωλιά, που ξεκίνησε από Kiriakos Hadjiloucas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2016.

1. Kiriakos Hadjiloucas

Kiriakos Hadjiloucas PB New Member

Παιδια η καναρα μου εκανε 5 μικτα και ειναι 9 ημερων αρχησαν και βγαζουν φτερακια και ο πατερας ταιζει κανονικα σημερα εδωσα νεα φωλια και νημα είναι οκ.;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

3. Stfns

Stfns PB Member

Καλό είναι να υπάρχουν μετά τις 10 ημέρες ζωής των νεοσσών, ώστε όποτε θελήσει η μητέρα να χτίσει να βρει υλικό και μέρος για να εναποθέσει τα νέα αυγά. Ορθά έπραξες.

4. Kiriakos Hadjiloucas

Λογικα θα αρχισει να φτιαξει φωλια σε 1-2 μερες:) εψες καθοταν και τα εβραζε λιγο αλλα σιγα σιγα θα τα αφισει εβγαλαν και φτεραα

5. Stfns

Stfns PB Member

χαχαχαχα:D....σε πόσους βαθμούς;;;;;;:p

6. Kiriakos Hadjiloucas

20 βαθμους νυχτε χαχα κυπρο πολη ζεστη τωρα εχουμε 23 βαθμους

7. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Καλοριζικα να είναι!!! εγω βαζω από την 13 μερα και μετα.

8. Kiriakos Hadjiloucas

Εε λεω αφου ταιζει ο μπαμπας αν της βαλω φωλια θα κανει μια χαρα επειδη θα ταιζει ο μπαμπας και τις πρωτες μερες
    μεχρι να γεννησει τα αυγα θα σηκωνετε

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Επειδή είναι πολλά σε αριθμό τα μικρά και μόνο 2 οι γονείς κατά την γνώμη μου καθυστέρησε την νέα φωλιά... όσο δεν τραβάει φτερά πα τα μικρά η μαμά δεν υπαρχει λόγος να βιαστείς...

Από προσωπική μου εμπειρία ποτέ δεν έχω δει κανάρα μου με μικρά στη φωλιά να τραβάει τα φτερά τους για να φτιάξει φωλιά. Έχω δει να τα εκτοπίζει για να προχωρήσει σε 2η ωοτοκία, αλλά να τα ξεμαλλιάζει ποτέ καμία κανάρα μου!!

Βρε Κυριάκο μου δεν τα βράζουν τα μικρά.... τα κλωσάνε!! Έτσι λέγεται στη γλώσσα του χόμπι μας.. το ρήμα βράζει για την μαμά κανάρα μου ακούγεται λίγο κάπως επιθετικό... λίγο σαν την Μήδεια ένα πράγμα!!! :p

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Νομίζω πως το χρησιμοποιούν στην Κύπρο... Είναι ιδιωματισμός.
    Πρόσφατα κι εγώ κάπου εδώ μέσα το διάβασα,

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Και πάλι μου θυμίζει την Μήδεια που σκότωσε τα παιδιά της...... δε ξέρω μου "κακοακούγεται"! Κυριάκο μην με παρεξηγήσεις έτσι?? :p

12. Kiriakos Hadjiloucas

Όχι όχι απλα εμεις βραζουν λεμε...Να λεμε κλωσσανε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...