Καθημερινές επισκέψεις από εναν μπλε παπαγάλο

Συζήτηση με θέμα Καθημερινές επισκέψεις από εναν μπλε παπαγάλο, που ξεκίνησε από redbird, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Οκτ 2009.

1. redbird

redbird PB New Member

Κάθε μέρα και το πρωι και το βράδυ μου έρχεται ενας μπλε παπαγάλος.Οχι,πολυ μεγάλος και τρώει οτι έχει πέσει απο το καναρίνι. Τι να κάνω?Να παω να του πάρω παπαγαλίνη και να του βάζω να τρώει?;

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Παπαγαλακι Budgie εννοεις? Απο καπου θα εχει φυγει μαλλον. Κι ο χειμωνας θα ειναι δυσκολος γι αυτον. Αν μπορεις να του προσφερεις τροφη για παπαγαλακια τοτε θα ηταν καλυτερα. :)

3. redbird

redbird PB New Member

Βudgie δεν είναι σίγουρα.Είχα και ξέρω.Λιγο πιο μεγάλος.Κούκλος είναι!

4. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Πώς ήταν περίπου? Μορείς να περιγράψεις?

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

αν εχεις κανα περισευουμενο κλουβι αστο με τροφη και την πορτα ανοικτη..αν τυχων ερθει και μπει μεσα και δεν το πειραξεις ισως και
    να ξαναρθει..οποτε θαναι ευκολο να το πιασεις(αν νομιζεις δηλαδη πως θαναι καταδικασμενο τον χειμωνα)αλλοιως αστο ναρχεται και να καθετε οποτε και οσο αυτο θελει και συ απολαμβανε το θεαμα

6. redbird

redbird PB New Member

Είναι περίπου οσο μια παλάμη..Εχω ένα κλουβί αν το χωράει δεν ξέρω!

7. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Είναι σκούρο μπλε? Ανοιχτό? Να του βάλεις τροφή σε ένα κλουβάκι όπως είπαν γιατί δεν θα τα καταφέρει το χειμώνα όπως επίσης είπαν...

8. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Κατα πασα πιθανοτητα μιλαμε για ενα Lovebird.

9. mariah

mariah PB Member

Μηπως ειναι blue masked Lovebird ?

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ισως εγγλεζικο Budgie? Ειναι σχεδον διπλασια σε μεγεθος απο τα κανονικα. Εχει μακρια η κοντη ουρα αυτο το πουλι που ερχεται?

11. fragos

fragos PB Member

μπορει να ειναι και παροτρελ.

12. redbird

redbird PB New Member

Μάλλον lonebird είναι..Αύριο θα πρέπει να πάρω τροφή γιατί δεν έχω.Τι να πάρω?παπαγαλίνη?

13. niva2gr

niva2gr PB New Member

Επειδή δεν είσαι σίγουρος για το είδος, πάρε απλή τροφή για μικρά παπαγαλάκια. Μην πάρεις χύμα γιατι μπορεί να είναι ληγμένη, να έχει υγρασία, μυγάκια, ή σκουλήκια. Καλύτερα συσκευασμένη. Και βάλε αν θέλεις σε μία ταΐστρα λίγη φρυγανιά με βρασμένο αυγό και μέλι. Τα δικά μου τρελαίνονται για αυτή τη λιχουδιά!

14. Ladonna

Ladonna PB New Member

Ώχ, Μαρία, πολύ καλή ιδέα αυτή με τη λιχουδιά... ο δικός μου δεν τρώει με τίποτα αβγό, αλλά τρελαίνεται για φριγανιές! Μπορεί αν του το δώσω έτσι, να δω αν θα το φάει !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...