Καθε ποτε πρεπει να κανουμε μπανιο τους κοκατιλ μας;

Συζήτηση με θέμα Καθε ποτε πρεπει να κανουμε μπανιο τους κοκατιλ μας;, που ξεκίνησε από kostas kompos, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Ιουν 2015.

1. kostas kompos

kostas kompos PB New Member

Καλησπερα!επειδη ειμαι καινουριος στο φορουμ και εχω αρκετες αποριες σχετικα με του παπαγαλους θα ηθελα να σας ρωτησω καθε ποτε πρεπει να κανουμε μπανιο τους κοκατιλ μας και με ποιο τροπο!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τα cockatiels γενικά δεν πολυκάνουν μπάνιο. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. Ωστόσο μπορείς να το ψεκάζεις με ψεκαστήρι χαμηλής ροής και σε mode ντους, με νεράκι βρύσης, όπου μπορείς να ρίξεις δυο-τρεις σταγόνες ξύδι ή μηλόξυδο για πιο λαμπερό πτέρωμα. Έτσι θα απαλλαγείς κι εσύ από την περίσσεια σκόνη που βγάζουν από το πτέρωμά τους. Τώρα το καλοκαίρι και καθημερινά, πρωινή ώρα για να στεγνώνει μέχρι τον βραδινό ύπνο και τον χειμώνα μια-δυο φορές την εβδομάδα.
    Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις και μπανιέρα και βλέπεις τις προτιμήσεις του δικού σου.
    Όταν ψεκάζεις βγάζεις τους σπόρους από το κλουβί για να μην υγραίνονται και αναπτύσσονται μύκητες.

3. kostas kompos

τωρα που δοκιμασα και το ψεκασα λιγο με το ψεκαστηρι παρατηρησα οτι ανοιγε τα φτερα του οταν το ψεκαζα και οπου εριχνα νερο στου κλουβι του πηγαινε εκει.Αυτο ειναι καλο σημαδι?

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ναι. Αλλα μην το κανεις και παπι απο την πρωτη φορα, λιγο λιγο καθε φορα και μετα θα ερχεται μονο του να γινει παπαρα.

5. kostas kompos

σωστα! θα του ριχνω λιγο λιγο για να το συνηθισει και μετα θα το ζηταει μονο του.

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπηκες στο κλιμα ;)

7. blond

blond PB New Member

Εγω τα δικα μου τα παω στη βριση η στη μπανιερα και γεινονται μουσκεμα μετα τα στεγνωνο με πετσετα. Αυτο καθε κυριακι

8. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

νομιζα πως τετοια κανω μονο εγω αλλα δρικα και αλλον! στο τελος θα τους παρουμε και μπουρνουζι! καποιες φωρες που εχει αερα χρισημοποιω και μπιστολακι για στεγνωμα εχει εχει αφανταστη πλακα γινονται σα λουτρινα!

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σπάνια αυτό και από μακριά.

10. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

εννοείτε Μαρια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...