Καθαριστής σπόρων

Συζήτηση με θέμα Καθαριστής σπόρων, που ξεκίνησε από bkourou, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 9 Φεβ 2014.

1. bkourou

bkourou PB New Member

Κατασκευή καθαριστή σπόρων

Μετα απο χρονια φυσηματος των σπορων για να καθαρισω τους σπορους που εμεναν στην ταιστρα απο τα τσοφλια και λογω της αυξησης του αριθμου των καναρινιων μου ειπα να προχωρισω στην κατασκευη ενος απλου καθαριστη σπορων. Αφου ειδα πολλα σχεδια σε ελληνικες και ξενες σελιδες κατεληξα στο παρακατω σχεδιο απλο και ευκολο:

4EOjZOil1_zps9edb8b0b.jpg
    lYxR0GNl1_zpsdea4341a.jpg

Θα ακολουθησουν λεπτομερειες και ολοκληρωση της κατασκευης .....

2. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

οι φωτό σου όμως δεν ειναι σώεςo_O

3. bkourou

bkourou PB New Member

Τωρα ειναι ο.κ. Ευχαριστω!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βασίλη, να ντύσεις τα σόκορα. Μπορούν να γίνουν εστία μόλυνσης. Θα δείχνουν καλύτερα και αισθητικά.

5. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

;)ok καλυτερα τωρα και ωραια ιδεα

6. bkourou

bkourou PB New Member

Εδω η κατασκευη ετοιμη, η προσοψη ειναι με τζαμι για να φαινεται η ολη διαδικασια:

Σε επομενο μηνυμα θα δειτε και βιντεο...!

7. bkourou

bkourou PB New Member

Και ενα προχειρο σχεδιο με τις διαστασεις, οταν τα καταφερω απο θεμα ελευθερου χρονου θα σας κανω αναλυτικη παρουσιαση της κατασκευης...
    Η γωνια κλισης του κεντρικου ξυλου (διαστ. 22 εκ.) ειναι το πιο σημαντικο σημειο για την σωστη λειτουργεια του και εξαρταται απο την ενταση (δυναμη) του ανεμιστηρα.

Καλη επιτυχια! σε οσους επιχειρησουν να το κατασκευασουν για οποια απορια-διευκρινιση στη διαθεση σας.

8. Acipenser

Acipenser PB New Member

Έχω μια απορία με τη φιλοσοφία του καθαρισμού σπόρων και δράττομαι της ευκαιρίας να την εκφράσω εδώ. Μήπως πρέπει να πετιέται το υπόλοιπο από την ταιστρα (για μικρή ποσότητα φαγητού φυσικά) με την έννοια ότι το πουλί επιλέγει τι τρώει και ίσως αυτό που μένει να είναι ανεπιθύμητο;

Συγχαρητήρια για την κατασκευή!
    :)

9. bkourou

bkourou PB New Member

Και ενα βιντεο για να δειτε πως δουλευει...!

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

ωραίο ! τα φυσάει στο κατάλληλο σημείο ώστε τα ελαφριά πάνε αριστερά και τα βαριά πέφτουν δεξιά. με ανεμιστηράκι pc το έχεις συνδέσει;

11. bkourou

bkourou PB New Member

Μαρια ευχαριστω για τις απαντησεις σου!
    Αυτος ειναι ο ανεμιστηρας δεν ειναι απο υπολογιστη που ειναι 12 V αλλα ειναι 220 V για να συνδεεται κατευθειαν στην πριζα.

Air Flow.jpg

12. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Τέλειο:D

13. pap

pap PB New Member

και εγω εχω φτιαξει καθαριστες σπορων,οχι 1 αλλα 5 παρακαλω.υπαρχει ενα θεμα που μετα απο 2 χρονια που χρησιμοποιω καθαριστη,μου εθεσε ο γραμματεας του συλλογου μου...
    αν ενα πουλακι ειναι αρρωστο τοτε υπαρχει πιθανοτητα να κολησει ολα τα αλλα πουλακια μεσω της τροφης.

14. grekosdx

grekosdx PB New Member

Βασίλη, πολύ έξυπνη και ωραία κατασκευή! Αν έχεις μεράκι, τι κάνεις τελικά ε?? :)
    Παναγιώτη, ευχαριστώ για την πληροφορία! Δεν μου πήγε ποτέ από το μυαλό, η σκέψη ότι μπορούν να αρρωστήσουν και τα άλλα
    πουλιά, αν κάποιο έτρωγε και άφησε ίσως κάποια υπολοίματα! Αυτό βέβαια, ισχύει εφόσον έχεις πολλά πουλιά και καθαρίζεις πολλές
    ταϊστρες μαζί! Για εμάς τους αδαείς, δεν νομίζω να είναι θέμα! Πάντως, και το φύσημα στο...χέρι, καλό είναι! :D

15. vardeos

vardeos PB New Member

Ωραία κατασκευή , εύκολη και λειτουργική.

Έχω μια απορία, η θέση του Fan ( Ανεμιστήρα ) παίζει ρόλο ως προς το πάνω κάτω και συγκεκριμένα αν θα πρέπει να είναι το κέντρο του ( άξονας τους ) ακριβώς απέναντι από το κενό των δυο κομματιών ξύλου των 16 και 22 εκατοστών.
    Η θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω όπως στην κατασκευή που βλέπουμε στο βίντεο.

16. Sunny

Sunny PB New Member

πολυ καλη πατεντα! χρησιμη. εγω μετα απο πολλα τσοφλια που εμπαιναν στα ματια μου κατεληξα στο καλαμακι, κατευθειαν μεσα στο κλουβι και ξαναγεμιζω την ταιστρα.

17. vardeos

vardeos PB New Member

Να και η δική μου εκδοχή καθαριστή.

Αφού έκανα μια πρόχειρη κατασκευή με ότι πρόχειρα ξύλα είχα βρει και βρήκα τα μήκη και τις κλίσης που έπρεπε να έχω.
    Έκοψα τα σωστά ξύλα και συναρμολόγησα την κατασκευή μου. Έκανα λίγο μεγαλύτερα τα συρτάρια και έφτιαξα με το χωνί ένα είδους ρυθμιστεί ροής. Επίσης επέλεξα να βάλω τζάμι ώστε να έχω πρόσβαση προς τα μέσα, αλλά και για να έχει καλύτερο μάτι.

Θέλω να καλύψω την ανεμιστήρα με ξύλο και να φτιάξω ενα είδος φις για το καλώδιo με διακόπτη φυσικά για να μην υπάρχει μόνιμα πάνω η προέκταση μπαλαντέζα.

18. legendguards

legendguards PB New Member

μπορει καποιος να μου πει ποσα WATT και τι διαστασεις πρεπει να ειναι το ανεμιστηρακι ?

19. grekosdx

grekosdx PB New Member

Ένας μεγάλος ανεμιστήρας για PC tower είναι μιά χαρά. Αν θέλεις να βάλεις απευθείας 220V, μπορείς να βρεις αντίστοιχο για τέτοια τάση, αλλά δεν θα στο συνιστούσα, ασχέτως αν κάνει την εγκατάσταση ποιο...φορητή! Την κάνει και ποιο επικίνδυνη! Θα βάλεις έναν μεγάλο, στα 12V. Θα τον βρεις σε κατ/τα ηλεκτρονικών ή PC (π.χ. Χατζηστηλής-Λευκωσία). Το όνομα το αναφέρω χωρίς κάποια σκοπιμότητα, απλά επειδή μόνο αυτόν ξέρω στη Λευκωσία... Θα βάλεις κι ένα μικρό τροφοδοτικό (πακ) στα 1-2 Αμπερ και θα είσαι μιά χαρά. Επίσης, ίσως βρεις και σε κατ/μα ηλεκτρολογικών (π.χ. κατασκευές πινάκων ρεύματος). Κι αυτοί έχουν μεγάλα ανεμιστηράκια...απλά είναι συνήθως στα 220V! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...

20. billdere

billdere PB Member

Για ποιο λογο να αποφυγουμε τον ανεμιστηρα στα 220v?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...