Καθαρισμος κλουβιου

Συζήτηση με θέμα Καθαρισμος κλουβιου, που ξεκίνησε από terios, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Οκτ 2008.

1. terios

terios PB New Member

με τι καθαρισουμε ενα κλουβι και τα καινουργια ξυλινα σταντ πριν βαλουμε τα πουλια μεσα?

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ κάνω συνήθως μια πολύ ελαφριά σαπουνάδα από Svelto και το πλένω ή χωρίς Svelto μόνο σκέτο νερό, για να είναι χωρίς χημικό, με ένα σφουγγαράκι για τα πιάτα.. Στο τέλος ρίχνω βραστό νερό για αποστείρωση σε όλα.. Για το stand το ξύλινο, μόλις τώρα απέκτησα και δεν ξέρω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αλλά μια από τα ίδια φαντάζομαι..

3. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

εφη μηπως θες να πεις dettol και οχι svelto?

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Σημείωσε λάθος ναι.. Επίσης, υπάρχουν και ειδικά προιόντα για τον καθαρισμό του κλουβιού αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τα βρήσκω πάντα και σε όλα τα pet shops..

5. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εγω καθαρίζω τα κλουβιά και όλα τα εξαρτήματα με dettol ζεστό νερό.

6. 8520

8520 PB New Member

παιδιά σίγουρα είναι καινούρια, άλλα το περιβάλλων του πετ σοπ εγκυμονεί κινδύνους. θα σας πω το δικό μου βίωμα: πέρσι το καλοκαίρι κόλλησαν τα πουλιά μου ψείρες από χύμα τροφή , για αυτό σας προτείνω ότι και αν πάρετε φροντίστε να είστε σίγουροι ότι είναι καθαρό πριν το βάλετε στα πουλιά σας . ακόμα και με πράσινο σαπούνι να πλυθεί το κλουβί μειώνονται οι πιθανότητες παρασίτων και ασθενειών.

7. Yasmin

Yasmin PB Member

Το βραστό νερό είναι ότι καλύτερο για αποστείρωση. Τώρα για τις τροφές, πήρες συσκευασμένες ή όχι;;;

8. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Ζεστό νερό και ξύδι βάζω εγώ.

9. jay

jay PB New Member

Εγω χρησιμοποιω ζεστο νερο με σοδα μαγειρικης.

10. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Κι'εγώ έχω το ξύδι πιό σίγουρο, με σόδα καθαρίζω το ψυγείο μέσα. Είναι αρκετό για κλουβιά;

11. annouk313

annouk313 PB New Member

Ενα πολυ ενδιαφερον θεμα αν κ αφορα τισ ποτιστρες πιο πολυ ειαναι αυτοhttps://petbirds.gr/threads/Καθαριοτητα-στις-απλες-ποτιστρες.1342/.το ειχα πρωτοδιαβασει οταν ειχα μπει στο φορουμ κ μου φανηκε πολυ ενδιαφεορν.γιατι γραφονται λυσεις που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κ για ολκληρο το κλουβι.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  12. 8520

8520 PB New Member

έκανα την ανοησία να αγοράσω μη συσκευασμένη τροφή

13. Yasmin

Yasmin PB Member

Όποιος παθαίνει μαθαίνει!;)

14. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Πάντα συσκευασμένη τροφή! Ή μη συσκευασμένη τροφή κρύβει πολλούς κινδύνους και παράσιτα για τους μικρούς μας φίλους.

15. Yasmin

Yasmin PB Member

Μη παίρνεις και όρκο όμως Μαίρη.. Εγώ είχα βρει και στη συσκευασμένη μια προνύμφη μια φορά.. Οπότε τα μάτια μας και πάλι 14 πρέπει να τα έχουμε..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...