Καθαρισμα λερωμενης φωλιας ζεμπρα

Συζήτηση με θέμα Καθαρισμα λερωμενης φωλιας ζεμπρα, που ξεκίνησε από Lovemyzebras, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 15 Νοε 2015.

1. Lovemyzebras

Lovemyzebras PB New Member

γεια σας.εχω 2 ζεπρακια ζευγαρακι..τους εχω μεσα στο κλουβι φωλια ψαθενη(την συνηθισμενη φωλια για τα ζεπρακια)..την λερωνουν καθε μερα με κουτσουλιες.την βγαζω εξω καθε μερα και την καθαριζω οσο μπορω αλλα ειναι δυσκολο..η απορια μου ειναι οταν καποτε μου γεννησουν πως θα την καθαριζω οταν θα ειναι μεσα τα αυγα και στην συνεχεια οι νεοσσοι?δεν ειναι επικυνδινο για την υγεια τους να μεινει λερωμενη??...πριν 1 εβδομαδα πηρα για πρωτη φορα ζεπρακια γιαυτο θελω να μαθω οσο το δυνατο περισσοτερα!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους τη φωλιά τη βάζουμε όταν είναι εντελώς έτοιμα να γεννήσουν.... κι όχι πολύ νωρίτερα.

3. alligator

alligator PB New Member

οταν γεννησουν και βγουν τα μικρα συνηθως η μαμαδες καθαριζουν τη φωλια απο περιτωματα αλλα περιμενε και τα παιδια εδω που ειναι ειδικα στα παραδεισια

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Γι αυτό ξεκοκκάλισε το φόρουμ μας!! Έχει πάρα πολλά θέματα και πάρα πολλές πληροφορίες που θα σου λύσουν πάρα πολλές απορίες!! Αν πάλι έχεις απορίες άλυτες ανοίγεις νέο θέμα!! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...