Κίτρινο μωσαϊκού.

Συζήτηση με θέμα Κίτρινο μωσαϊκού., που ξεκίνησε από mgerom, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 27 Ιαν 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 28 Ιαν 2016
- Ολα τα καναρίνια είναι όμορφα. Τα καναρίνια χρώματος μάλιστα, ιδιαιτέρως. Για να φτάσουν όμως να εχουν αυτή την ομορφιά αλλά και την ποικιλία... Ολόκληρο το Post
  1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να μη νομίζετε οτι υστερούν σε ομορφιά τα κίτρινου παράγοντα .

2. Best Answer:
    Post #306318 by mgerom, 28 Ιαν 2016
  3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Άεκ και τα μυαλά στα κάγκελα !!!

4. George98

George98 PB Active Member

πανέμορφο ! και επιβλητικό παράστημα, κ. Μάκη δικό σας ?

5. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Και τα ασπροκιτρινα ειναι εξησου ομορφα.
    Αλλα προτιμω τα ασπροκοκκινα μωσαικα :)

6. pyroferus

pyroferus PB New Member

Και οι δυο αποχρώσεις είναι εξίσου εντυπωσιακές!!
    Ίσως το κόκκινο επειδή φαίνεται πιο έντονα,γι΄αυτό τον λόγο να έχει και τις πιο πολλές προτιμήσεις.

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Να ζησει ο Κιτσος μου. Εχω κ γω ενα κιτρινο μωσαικο αλλα το εχω αφησει στη μαμα, επειδη δεν του εχω ταιρι μωσαικινα. Ειναι πανεμορφα, μην επαινειτε μονο τα κοκκινα!

8. mgerom

Είναι η "Βέλγικη σχολή" με τα ήρεμα, μεγαλόσωμα, καλοσχηματισμένα πουλιά. Παλαιότερες ,μεγάλες αγάπες. Δεν έχω πλέον.

9. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Δεν επαινουμε τα κοκκινα περισσοτερο φυσικα και οχι.
    Ολα ειναι εξησου ομορφα οπως προειπα πιο πανω.
    Απλα στα κοκκινα ειναι πιο ωραια η αντιθεση που κανει το κοκκινο σε συγκριση με το κιτρινο

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Και τώρα η ερώτηση των 1.000.000 € ... Κύριε Μάκη μου τι θα γίνει αν ζευγαρώσει ένα κιτρινόασπρο μωσαικό με ένα κοκκινόασπρο μωσαικό? Πορτοκαλί μωσαικό να υποθέσω????

*Ξέρετε πόσο μαμούνι είμαι με τα χρώματα και πως θα βγουν τα μικρά... μα δεν μπόρεσα να μην ρωτήσω!! :p

11. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Αναλογος τι χρωστικη θα τους δωσεις Αλικη αν ειναι αναμικτη ναι ισως βγει και πορτοκαλι μωσαικο :D
    Κερδισα το ποσο τον 1.000.000 $ ?

12. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Δεν θα βγουν πορτοκαλί μωσαϊκα

13. mgerom

Πολύ την κοστολόγησες ,χωρίς λόγο. :)
    Πριν απ' όλα θα λέμε τα πουλάκια με τα "ονόματά" τους, για να μαθαίνουμε . Ασπροκόκκινα και ασπροκίτρινα ΔΕΝ υπάρχουν. Λιποχρωμικά Κόκκινα Μωσαϊκού και Λιποχρωμικά Κίτρινα Μωσαϊκού υπάρχουν.
    -Δεν αλλάζει τίποτα η κατηγορία του πτερώματος. Είτε έντονα, είτε χιονέ, είτε μωσαϊκού , ΟΛΑ συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο . Η μετάλλαξη είναι ΑΤΕΛΩΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣ και έτσι τα χρώματα αναμειγνύονται σε αναλογίες 50% -50% . Αν λοιπόν δίνει κανείς κόκκινη χρωστική το αποτέλεσμα ΔΕΝ θα είναι κόκκινα, αλλά πορτοκαλί πουλιά. Οσο λιγότερη χρωστική τόσο η έκπτωση του πορτοκαλί θα είναι μεγαλύτερη και τελικά αν δεν δίνουμε καθόλου η απόχρωση θα είναι ένα "ζεστό χρυσό" .

14. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Το ξερω πως δεν βγαινουν πορτοκαλι πλακα στο ερωτημα της Αλικης εκανα

15. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχαχα αφού με ξέρετε ότι ρωτάω πολλά (ανήσυχη νέα βλέπετε) χωρίς να έχω σκοπό να τα δοκιμάσω.. Απλά ο κόσμος των μεταλλάξεων και των χρωμάτων μου φαντάζει ΜΑΓΙΚΟΣ!!! :D

Δε θα ξανασυμβεί!! :oops:

Δεν κερδίσατε 1.000.000 €, αλλά κερδίσατε για άλλη μια φορά την αγάπη μου!!!! :D

16. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

[​IMG] αυτά τα πουλάκια βγεικαν από ένα τέτοιο λάθος ζευγάρωμα που είχα κάνει

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν φαίνεται η φώτο Ιωάννη μου!! :(

18. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

και μόνο ως εικόνα στην φαντασία μας..ένα πανέμορφο και ιδιαίτερο καναρίνι!

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμένα πάντως πολύ μ αρέσουν!! Μπορεί να μην είναι για διαγωνισμό αλλά είναι όμορφα! Να τα χαίρεσαι Ιωάννη! :)

20. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

εμένα πάντως μ'αρέσουν..ψυχούλες είναι και αυτές!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...