Περιβάλλον Κάψαμε και τα τελευταία δάση μας

Συζήτηση με θέμα Κάψαμε και τα τελευταία δάση μας, που ξεκίνησε από Isidoros, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 27 Αυγ 2007.

1. Isidoros

Isidoros PB New Member

Κάποτε πριν χρόνια μία μεγάλη πύρινη λαίλαπα ξέσπασε στο νησί μου την Χίο.Η έκταση της φωτιάς ήταν τόσο μεγάλη που στο πέρασμα της έτρωγε τα πάντα.Παρθένο δάσος καταπράσινες εκτάσεις γης γίνονταν κάρβουνο σε κλάσματα του δευτερολέπτου.Στο κάλεσμα της πυροσβεστικής για βοήθεια τράξαμε όλοι.Και όταν λέω όλοι το εννοώ.Απλοί πολίτες ,στρατιώτες,πυροσβέστες,εποχικοί όλοι ήταν εκεί.Όλοι μαζί ενωμένοι χωρίς σχέδιο απέναντι σε έναν άνισο αντίπαλο.Οι φλόγες ήταν τόσο μεγάλες που πραγματικά μέσα σε μισή ώρα σε στέγνωναν.Νόμιζες ότι όλα τα υγρά του σώματός σου γίνονταν υδρατμοί.Και όμως όλοι εκεί.Στο άκουσμα ότι κάποια χωριά κινδυνέυουν τρέξαμε για βοήθεια.Θυμάμαι έναν γεροντάκο τον μπάρμπα Γιώργο όταν τον βοηθούσαμε να φύγει από το χωριό.Βγαίνοντας από ττο χωριό και πηγαίνοντάς τον στο λεωφωρείο έκατσε σε μία πεζούλα και έκλαψε.Ένας άντρας 80 χρονών εχοντας δει τόσα στην ζωή του έβαλε τα κλάματα και έκλαιγ σαν μωρό.Εμείς βλέποντάς τον να κλαίει προσπαθήσαμε να τον καθησυχάσουμε λέγοντας του ότι το σπίτι του δεν θα το έχανε αφού εμείς θα μέναμε εκεί.Αυτός γύρισε και μας είπε.Παληκάρια μου είδα πολέμους έιδα καταστροφές γνώρισα πείνα.Το σπίτι μου το ξανάφτιαξα τα χωράφια μου τα ξαναέσπειρα όμως τα αδέλφια μου δεν μπορώ να τα βλέπω να καίγονται.Αυτά με ζήσανε σε αυτά χρωστάω.Και μας έδειξε το δάσος.Σε λίγες μέρες ο μπαρμπα Γιώργος έφυγε από την ζωή.Πιστέυω χαρούμενος.Βλέπετε δεν πρόλαβε να δει το μέγεθος της καταστροφής.Έφυγε με την ανάμνηση από τα αδέλφια του να στέκουν εκεί γερά ακλόνητα και αγέροχα να στέκουν αιώνες μέσα στο δάσος.
    Και εμείς τι?Παρακολουθούμε αυτές τις μέρες στην τηλεόραση να καίγονται άπίστευτου κάλους και ομορφιάς δάση.Λόγω δουλειάς έτυχε να περάσω από πολλά μέρη.Απίστευτης ομορφιάς τοπία.Μιλώντας με φίλους από εκείνα τα μέρη μου λένε για ολωκάυτομα.Σε πόλεμο τέτοια καταστροφή δεν θα γινόταν.Αυτοί οι άνθρωποι έχουν τελειώσει.Πως να οργώσουν καμμένη γη,πώς να βοσκήσουν τα ζωντανά τους σε καμμένη γη,που να μείνουν σε καμμένο σπίτι.
    Φτάσαμε το 2007 και είδαμε να καίγεται το λίκνο του πολιτισμού μας.Η αρχαία Ολυμπία.Ένα τοπίο που το σεβάστηκαν και οι χειρότεροι κατακτητές.Και όμως σχεδόν κόντεψε να εξαφανιστεί.Το 2007 κάηκαν κάποιοι συνάνθρωποί μας από τί?Από φωτιά.Αν το καλοσκεφτούμε θα ρελαθούμε.Το 2007 να καίγονται άνθρωποι από φωτιά γιατί κάποιοι δεν τους προστάτεψαν.
    Δεν μιλάω για την πυροσβεστική που για μένα κάνει πολύ καλά την δουλειά τους δουλέυοντας με πενυχρά μέτρα απέναντι σε έναν άνισο αντίπαλο.Μιλάω για τους κυρίους που έχουν σημαντικά πόστα και διαφεντέυουν αυτόν τον τόπο.Ανεξάρτητα από κόμματα και χρώματα.Για μένα σήμερα η Ελλάδα φοράε μόνο μάυρα.
    Η αγανάκτησή μου είναι μεγάλη.Θα μπορούσα να γράφω ώρες.Όμως δεν μπορώ.Δεν μπορώ να περιγράψω αυτά που νιώθω.Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάψαμε και τα τελευταία δάση μας.Όμως είμαι αισιόδοξος.Βλέπεται η μοίρα αυτού του τόπου είναι να ξαναγιανιέται πιο δυνατός.Έτσι θέλω να πιστέυω.Μακάρι και εμείς κάποια στιγμή να είμαστε τυχεροί σαν τον μπαρμπα Γιώργο.Να δούμε τα αδέλφια μας να μεγαλώνουν από την αρχή.Έστω και λιγότερα.

2. Katerina

Katerina PB Member

Aκριβως ετσι ειναι Ισιδωρε...χτες τα μερη σου,σημερα τα δικα μου και αυριο καποιου αλλου...οτι προλαβε να μεινει...το χωριο μου ειναι στην Αρκαδια,στεκει ακομη ζωντανο,δεν προλαβε ακομη να μπει η φωτια,σημερα εμαθα οτι καιγεται το Ισσαρι, και ευχομαι ο Γιωργος - και η Τζωρτζινα να μην εχουν υποστει ζημιες.
    :mad:

3. Green

Green PB New Member

Ειναι αφανταστα κουραστικο να ζεις σε πορτοκαλοκοκκινο φως με αερα που ειναι γεματος καπνα και αποκαιδια ,και να ζεις με την αγωνια αν θα βαλουν φωτια στην περιοχη η οχι ,αν την αλλη μερα θα δεις το πρασινο τοπιο η θα εχει αλλαξει χρωμα,αν το αλλο πρωι θα ακουσης τα πουλια η θα εχει απεραντη σιωπη....
    Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψει κανεις αυτο που γινεται....δεν μπορει κανεις να φανταστει την μερα ΜΕΤΑ, οσους εφιαλτες και αν εχει δει... και ο εφιαλτης δυστυχως συνεχιζεται...Κριμα και παλι κριμα για τους αδικοχαμενους ,κριμα για τους χιλιαδες αστεγους ,κριμα για την αδιανοητη οικολογικη καταστροφη ,κριμα για...
    Μια λεξη με βασανιζει αυτες τις τρεις μερες ΓΙΑΤΙ ?

4. xrisss

xrisss PB New Member

δεν εχω ζησει στην ζωη μου τετοια καταστροφη ξανα, μα ουτε προκειται να καταλαβω και το μεγεθοσ τησ. δεν μπορω να καταλαβω τον πονο και την θληψη γιατι εγω αυτη την ωρα ειμαι στο σπιτακι μου και ολα γυρω μου ειναι καλα. δεν εχω χασει κανενα δικο μου, δεν εχω χασει το σπιτι μου, δεν εχω δει να καιγεται η γη την οποια ποτησε ο υδροτασ μου για να την αναστησω. δεν εχω δει τον θανατο καταματα να ερχεται χαμογελοντασ και εγω να μην μπορω να κανω τιποτα. δεν εχω ζησει τιποτα τετοιο, δεν ξερω κατι αναλογο. και το χειροτερο... αν τυχει να το δω στην τηλεοραση και στεναχωρηθω,ε... μπορει και να την κλεισω!
    ομωσ επειδη τιποτα δεν ειναι δεδομενο στην ζωη και αυτη η ιδια φτιαχνει τα καλυτερα η και τα χειροτερα σεναρια, μπορει καποια στιγμη να καταλαβω αυτουσ τουσ ανθρωπουσ! τοτε θα ηθελα να ξερω οτι καποιοσ ειναι διπλα μου, με οποιοδηποτε τροπο και δεν κλεινει απλα την τηλεοραση. παρακαλω ολουσ σασ να βοηθησετε οπωσ μπορειτε γιατι πανω απο ολα ειμαστε ανθρωποιοι και περισσοτερο εμεισ που ασχολουμαστε με τα αγαπημενα μασ καναρινακια ειμαστε ανθρωποι με ευαισθησιεσ.
    εγω αυριο λοιπον θα κανω μια καταθεση στην τραπεζα ενοσ χρηματικου ποσου. το ποσο αυτο ειναι μικρο αλλα βγαινει απο εναν εξισου μικρο μισθο. ομωσ αν ολοι δωσου ενα μικρο ποσο κατι ουσιαστικο μπορει να γινει.

ευχαριστω ολουσ σασ για το χρονο που διαθεσατε
    να διαβασετε οσα εγραψα και πιστευω οτι κανενασ
    δεν θα μεινει απραγοσ.
    σασ ευχαριστω πολυ!

5. georgekouk

georgekouk PB New Member

Στα παιδικά μου χρόνια υπήρχαν μεγάλες ταμπέλες στους δρόμους που έγραφαν: "Προστάτεψε το δάσος, ΜΠΟΡΕΙΣ!" Και κάτω από την λεζάντα απεικόνιζαν ένα πεύκο με ένα τεράστιο Χ στη φωτιά, ή στο αναμμένο τσιγάρο.
    Υπήρχαν κι άλλες που έλεγαν : "Φύτεψε κι εσύ ενα δέντρο,... ΜΠΟΡΕΙΣ!"
    Μήπως επειδή ήταν της εποχής της χούντας, δεν πρέπει να το αναφέρουν οι σημερινοί καρεκλοκένταυροι πολιτικοί μας; Αλλά και να ακολουθήσουν την ίδια συνταγή;
    Μήπως τότε υπήρχε πολύ λιγότερη μόρφωση, αλλά πολύ πιό καλά οργανωμένη οικογένεια και παιδεία; Προσοχή μην με παρεξηγήσετε!
    Απλά τα καλά πρέπει να λέγονται ακόμα κι αν προέρχονται ή συνυπάρχουν με πολύ περισότερα και επώδυνα κακά.
    Ή πάλι μήπως επειδή ήμουν μέλος της τοπικής ομάδας Προσκοπισμού, που τότε ανθούσε και μάθαινε τα παιδιά από ναυτικούς κόμπους, προσανατολισμό με τα άστρα τη νύκτα ανάλογα και την εποχή, πώς να διαβιούν, να σέβονται και να αγαπούν το περιβάλλον. Πώς να ανάβουν ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ακόμα και σε ξέφωτα του δάσους για μαγειρική, μα πάνω απ' όλα την αγάπη για τον συνάνθρωπο και την ανιδιοτελή προσφορά πρός όλους.
    "Κάνε κάθε μέρα μια καλή πράξη" το motto.
    Δυστυχώς στην εποχή μας αυτό που προβάλεται συνεχώς είναι το lifestyle και η χλιδή κάποιων επωνύμων; , με αποτέλεσμα την προτροπή της νεολαίας σε ευκαιρειακές λύσεις και κυνήγι της αρπαχτής, της ανέλυξης στο star system, με οποιονδήποτε τρόπο. Στα εύκολα; χρήματα και την δημοσιότητα.
    Ο θεός ας μας λυπηθεί εμάς και τα παιδιά μας στον κόσμο που δυστυχώς δημιουργήσαμε με γνώμονα την κονόμα και την αυτοπροβολή!

6. douke

douke PB New Member

Προσπαθώντας να δώσω μια εξήγηση για κάθε τι που συμβαίνει στις μέρες μας, και κατά τη γνώμη μου συμβαίνουν πολλά και δυστυχώς κακά, προσπαθώ να βρω μια αιτία που τα προκαλεί μια μόνο που να της τα φορτώσω όλα, μόνο μία. Καταλήγω σε μια απάντηση και παρακαλώ για την κατανόηση των διαφωνούντων που φυσικά σέβομαι. Έλλειμμα Παιδείας. Νομίζω είναι προμελετημένο και από πριν κανονισμένο που λέει και ο μεγάλος Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Αυτό που σήμερα βιώνουμε δεν είναι ζωή είναι κατάντια και ας προσπαθήσουμε όλοι να βάλουμε έστω ένα λιθαράκι για να αλλάξει κάποτε αυτό.
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

7. cockotail love

cockotail love PB New Member

τοσα χρονια ακουγα που λεγανε τα καναλια καιγεται ο τελευταιος πνευμονας πρασυνου της αττικης ποιοσ τελευταιος ρεεεε αντε μην πω τιποτα και τα 200.000 στρεματα που καηκαν τι ηταν. τωρα καηκε ο τελευταιος σημαντικος πνευμονας της αττικης

8. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Δυστυχως στο μονο πραγμα που δεν εχουν βαλει φωτια ειναι στη Βουλη! Να ησυχασουμε μια και καλη!

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

οσο δεν υπαρχει ενα σαφες νομικο πλαισιο χωρις παραθυρα
    τοσο θα βλεπουμε βιλες να ξετρυπωνουν μεσα στα καμενα
    τοσο τα δαση θα εξακολουθουν να καιγονται χωρις καμια
    ελπιδα να ξαναγινουν καποτε
    τελικα καθε λαος εχει τους κυβερνοντες που του αξιζουν...

10. GreenRed

GreenRed PB New Member

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση Θοδωρή. Νομικό πλαίσιο και χωρίς παράθυρα υπάρχει, κράτος που να το εφαρμόσει όπως και σε χιλιάδες άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχει.

11. douke

douke PB New Member

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλλαλήσαντα GreenRed

12. vag990

vag990 PB New Member

Υπάρχουν στο παρακάτω link μερικά βιντεάκια που αξίζει να τα παρακολουθήσουμε.

Μαχητές Στο Πύρινο Μέτωπο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...