Κάτι πολύ επίκαιρο!

Συζήτηση με θέμα Κάτι πολύ επίκαιρο!, που ξεκίνησε από evaluieva, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 3 Φεβ 2008.

1. evaluieva

evaluieva PB Member

'Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.'
    Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ.)

2. dkard

dkard PB New Member

Το τύπωσα και θα το πάω αύριο στο σχολείο. Εξαιρετικό.

3. evaluieva

evaluieva PB Member

αυτα με το σχολειο μην τα πετας ετσι καλε μου :D ...θυμηθηκα οτι πριν κατι αιωνες ημουν κ γω μαθητρια κ ενιωσα πολυ γρια :p

4. dkard

dkard PB New Member

Μην πανικοβάλλεσαι, καθηγητής είμαι όχι μαθητής, αν ξεχάσουμε για λίγο το αρχαίο ''γηράσκω αεί διδασκόμενος'' (γερνώ διδασκόμενος), όπως συνέβη σήμερα με το μήνυμα σου. Τα έχω τα χρονάκια μου. 49 και κάτι ψιλά.

5. 19631963

19631963 PB New Member

Πως γίνεται αρχαία ρητά να γίνονται πάντα επίκαιρα;;;

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ας ελπίσουμε οτι θα υπάρχουν πάντα ΔΑΣΚΑΛΟΙ
    σαν τον Δημήτρη που θα ενδιαφέρονται
    να περάσουν στα παιδιά μας την ουσία της ζωής,
    την ανθρωπιά και την αξιοπρέπεια και να τους
    δώσουν να καταλάβουν οτι αξίζει να
    αγωνίζονται για ΑΞΙΕΣ.Να τις κάνουν σημαία
    στην ζωή τους ακόμα κι'αν οι άλλοι τους
    βλέπουν ...γραφικούς(γιατί δυστυχώς ετσι καταντήσαμε).

7. evaluieva

evaluieva PB Member

πολυ σωστα τα ειπες Μακη :)
    κ να σου συμπληρωσω στα προηγουμενα τις αρχες κ τη συνειδητοτητα σε σκεψη κ προπαντος πραξεις...

δυστυχως οι ανθρωποι γυρω μας ,στην πλειοψηφια τους, βαδιζουν σε.."επικινδυνους" δρομους :rolleyes:

8. dkard

dkard PB New Member

Να είστε βέβαιοι καλοί μου φίλοι ότι πολλοί υπάρχουν που κινούνται στην σωστή κατεύθυνση. Αυτό που δεν υπάρχει είναι η διάθεση να βγεί κανείς και να πεί τις ιδέες του, γιατί υπάρχει ο φόβος να σε πουν γραφικό, ή αναχρονιστικό ή καθυστεριμένο κλπ. Ζώ κοντά σε νέους και πιστέωτε το τα πράγματα δεν είναι τόσο απαισιόδοξα όσο νομίζουμε. Οι νέοι και καλές σκέψεις έχουν και αισθήματα και κρίση αυξημένη. Το μόνο που χρειάζονται είναι ενθάρινση, υποβάθμιση (όχι να τις αγνοήσουμε) των αδυναμιών και τόνοση των θετικών χαρακτηριστικών. Τελείωνοντας θα σας πώ ότι ''δείξτε μου έναν νέο με παραβατική συμπεριφορά και θα σας δείξω πολλούς ενήλικους (γονείς, δασκάλους, συγγενείς, κλπ) που ευθύνονται γιαυτό''.

9. evaluieva

evaluieva PB Member

για μενα :)
    πρωτα, ολα ξεκιναν απο την οικογενεια κ στη συνεχεια στο σχολειο ( γενικοτερα σε οποιονδηποτε εκπαιδευτικο φορεα)...
    βρισκω τους περισσοτερους νεους πολυ αγριεμενους παντως ...
    αν κ εισαι μεσα στα πραγματα περισσοτερο Δημητρη
    σε βλεπω υπομονετικο κ αισιοδοξο.
    ωστοσο στο παρελθον ,επειδη κ γω υπηρξα καθηγητρια για 19-20 χρονια ,
    επιτρεψτε μου να εχω μια αποψη...:)

10. dkard

dkard PB New Member

Αγαπητή evaluieva και οι φίλοι,
    Ο καθένας μας έχει τις απόψεις του οι οποίες είναι σεβαστές και οι οποίες διαμορφώνονται από τις εμπειρίες που έχει ζήσει. Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Ωστόσο εκείνο που θέλω να γίνει κατανοητό είναι ότι αυτή η αγριάδα των νέων οφείλεται στο κλίμα μέσα στο οποίο ζούνε και το οποίο εμείς οι ενήλικοι έχουμε διαμορφώσει. Πρέπει να αλλάξουμε τις παραστάσεις των νέων, την δική μας συμπεριφορά, τον τρόπο που σκεφτόμαστε και τόσα άλλα πράγματα που τους δηλητηριάζουν και τους αναγκάζουν να συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο.

11. evaluieva

evaluieva PB Member

πολυ σωστα Δημητρη...:)
    εδω ειναι που μπαινει το "κερδος"
    διοτι ολα γυρω μας ξεκιναν κ τελειωνουν στον...θεο αυτον
    ..το χρημα..
    .
    να μην επεκταθω
    καταλαβαινεις φανταζομαι...
    στη συνεχεια πιστευω
    φταιει η αγνοια κ η αδιαφορια της οικογενειας...

κ κατα ενα μερος ,το παιδι, στο σημειο εκεινο, που κ αν ακομα δεν πηρε απ το σπιτι του κ τον περιβαλλοντα χωρο σωστες αρχες, δεν εκανε απο μονο τον αγωνα του ...
    ο θεος μας εδωσε κ συνειδηση.
    ...η φωνη που μιλαει διαρκως μεσα μας...:)
    για αυτο κ αναφερθηκα σ αυτην πριν.

ετσι μπορει να εξηγηθει αλλωστε ,πως απο ακαταλληλους χωρους ,μπορει μερικες φορες να προκυψουν αρτιοι ανθρωποι

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παιδιά, μετέφερα το θέμα στο φόρουμ "Ελεύθερη Συζήτηση" γιατί νομίζω ότι αδικείται η κουβέντα παραμένοντας στο φόρουμ των "Εύθυμων Ιστοριών - Ανεκδότων" :)

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να συμπληρωσω...
    Οταν παυσωμε να συμπαθουμε την νεοτητα,τοτε το εργο μας στον κασμο αυτον ετελειωσε
    και
    Αλλοιμονο στην χωρα εκεινη,που οι νεοι εχουν κακιες γεροντων και οι γεροι,διαπρατουν,νεανικα σφαλματα
    ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ

14. evaluieva

evaluieva PB Member

ωραιο του ευριπιδη ...
    παντως κανεις εδω φανταζομαι[ κ οπωσδηποτε οχι εγω...:D]
    δεν αντιπαθει τη νεολαια...:)

15. theodosia!

theodosia! PB New Member

ΣΟΦοοο!

16. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Κάποτε πριν πολλά πολλά χρόνια,
    για να πάει κάποιος εμπορεύματα στην Θεσσαλονίκη υπήρχε ένας χωμάτινος δρόμος που τα κάρα (που τα έσερναν τέσσερα ή έξι άλογα) τον διέσχιζαν με μεγάλη δυσκολία.
    Όταν επιτέλους (τα κάρα) κάποια στιγμή έφταναν στα πρώτα σπίτια της πόλης, εκεί υπήρχε μια σχεδόν κάθετη ανηφόρα και πολλές φορές τα εξαντλημένα από το ταξίδι ζώα δυσφορούσαν.
    Εκεί το λόγο έπαιρνε το μαστίγιο, χτυπούσαν τα ζώα τόσο πολύ και η δυσκολία για να ανέβει το φορτίο ήταν τόσο μεγάλη, που τα άλογα μην μπορώντας να το αντέξουν αφηνίαζαν και δάγκωνε το ένα το λαιμό του άλλου.
    Έτσι έχει γίνει και η κοινωνία μας, είναι τόση η πίεση που δεχόμαστε, τόση η κούραση, τόσες οι απαιτήσεις των "αφεντικών" μας, που ο ένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου.

17. evaluieva

evaluieva PB Member

μονο στην ανηφορα της Θεσσαλονίκης (?) θα διαφωνησω ...εκτος αν παρουσιασεις
    "αδιασειστες αποδειξεις"..:D

18. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Σίγουρα κι αλλού φιλενάδα. Μια παρομοίωση έκανα!

19. evaluieva

evaluieva PB Member

μπηκα στο katagelies.gr ετσι για ...σερφαρισμα :)
    κ βρηκα αυτο
    http://
    για το ρητο του...ισοκρατη που ειχα δημοσιευσει (εδω στο 1ο ποστ) τον φεβρουαριο του'08 ,που μου ειχε ερθει απο mail.

πριν απο καιρο παλι ,ετυχε κ το χτυπησα στο google ,οπου το βρηκα κ σε [καποια] λινκ ως "ειπωμενο απ το Σολωνα" αυτη τη φορα.:cool:

σημερα ,τυχαια βρηκα το κειμενο που σας δινω στο λινκ ,οπου τελικα αποκαλυπτει οτι ολα αυτα που μας ερχονται σε μαιλ ειναι επιοικως υποπτα.

σημερα μου ηρθε κ ενα αλλο mail [για 2η φορα σε διαστημα καποιων μηνων], που ελεγε οτι αν το προωθησουμε κερδιζουμε ενα τεραστιο ποσο...
    δεν δινω λεπτομερειες..:p

που θελω να καταληξω?
    το χω ξαναγραψει αλλες 2 φορες, σε ποστ εδω, [περι ιων που κυκλοφορουν κ κινδυνευουμε κ αλλων τετοιων hoax..]
    οτι
    Α)τελικα πρεπει να 'μαστε πολυ καχυποπτοι με οτι λαμβανουμε
    &
    Β)
    να προσεχουμε τι προωθουμε ωστε να μην γινομαστε συνεργοι σ αυτη τη γελοια αλυσιδα παραπληροφορησης, που τελικα ουτε καν γνωριζουμε απο ποιους υποκινειται.

Υ.Γ
    φυσικα και για το λινκ που περναω τωρα ,μ αυτο το ποστ ...επιφυλασσομαι...(!)
    αλλα ...ειπα να το δωσω, μια που εγω ειχα ποσταρει τοτε αυτο το ρητο του...ισοκρατη.
    τα συμπερασματα ...δικα σας !;))!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...