Κάπνισμα στο χώρο εκτροφής καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Κάπνισμα στο χώρο εκτροφής καναρινιών, που ξεκίνησε από RED, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Απρ 2008.

1. RED

RED PB New Member

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.
    Θα ήθελα να θέσω προς συζήτηση ένα θέμα σχετικά με την (βλαβερή) συνήθεια του καπνίσματος στον χώρο εκτροφής των καναρινιών ή απλά στον χώρο διαμονής τους.
    Έχω διαβάσει οτι ο καπνός βλάπτει την υγεία των πουλιών (εδω βλάπτει του ανθρώπου) χωρίς όμως να αναφέρονται περισσότερες πληροφορίες.
    Θεωρώ πως η συζήτηση του θέματος θα βοηθήσει όλους τους φίλους του site ακόμη και όσους δεν αφορά άμεσα.
    Ελπίζω όσοι έχουν γνώση περί του θέματος να καταθέσουν την άποψη και εμπειρία τους.

Ευχαριστώ.

2. redcanary

redcanary PB New Member

Το αναπνευστικό σύστημα των μικρών πουλιών είναι πολύ ευαίσθητο. Γι' αυτό τα είχαν στα ορυχεία ώστε να εντοπίζουν τις διαρροές βλέποντας απλά το καναρίνι που είχαν στο τούνελ. Αν το έβλεπαν νεκρό, ακόμα και αν οι άνθρωποι δεν αισθάνονταν τη μυρωδιά του αερίου, σήμαινε ότι υπήρχε διαρροή.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έτσι είναι. Από την άλλη να μη ξεχνάμε ότι μια ουσία δε χρειάζεται να φαίνεται ή να μυρίζει για να είναι επικίνδυνη Teflon.

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σωστα ! Εχω διαβασει και αρθρα που υποστηριζουν οτι το καπνισμα επηρεασε κατοικιδιους παπαγαλους και τους προκαλεσε να αρχισουν να μαδανε τα φτερα τους. Επισης καλο ειναι για οσους καπνιζουνε και εχουν πουλια που τα πιανουνε η παιζουνε μαζι τους βαζοντας τα χερια στο στομα των πουλιων να πλενουνε τα χερια τους πριν διοτι η νικοτινη μενει στα δαχτυλα.

5. valantis1

valantis1 PB New Member

Συμφωνω οτι το καπνισμα βλαπτει τα καναρινια και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα ασε που αμα εθιστουν μπορει να σου ζητανε και τζουρα. Και τζουρα με την τζουρα θα ρθει και το πακετο και βαλε και αλλα εξοδα. Γι' αυτο λοιπον κομενο το καπνισμα σε χωρους με καναρινια.

6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

*Να προσθέσω ότι έχω διαβάσει σε βιβλίο ότι η παραμονή ειδικά καναρινιών σε κουζίνα που μαγειρεύουμε και ειδικά με τηγάνι ΑΝΤΙΚΟΛΗΤΙΚΟ τα αέρια που εκλύονται συχνά οδηγούν σε θάνατο.
    *Φανταστείτε το κάπνισμα τι κάνει στα καναρίνι και τα αντικολητικά μακροχρόνια σε εμάς.
    * Επιπλέον όλα τα πτηνά στο αναπνευστικό είναι πιο ευαίσθητα από τον άνθρωπο. Γιαυτό το λόγο στον Α΄ΠΠ χρησιμοποιούσαν...κότες και περιστέρια για να ανιχνεύσουν χημικά αέρια, καθώς πεθαίναν άμεσα και οι στρατιώτες προλαβαίναν να φορέσουν προσωπίδα.

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

ειναι φυσικο το καπνισμα να βλαπτει τα καναρινια μας αφου κανει ζημια σε εμας που ειμαστε ενας μεγαλος οργανισμος φανταστητε στα καναρινια τι ζημια θα προκαλει.

8. skytiger

skytiger PB New Member

Συμφωνω με ολους σας.Ευτυχως το εκοψα το τσιγαρο και δεν θα νιωθω ενοχες τωρα!

9. mortal1

mortal1 PB New Member

Πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να εκθέτουμε τα πτηνά μας όπως εκθέτουμε τον εαυτό μας αρκετοί απο εδώ μέσα στον καπνό που φουμάρουμε και δεν είναι και δα τόσο δύσκολο να πάμε σε κάποιον άλλον χώρο να κάνουμε το τσιγάρο μας ή στην τελική να αφήσουμε την μαγεία των πτηνών μας να μας αποσπάσει για λίγο απο το τσιγάρο!

10. toni

toni PB New Member

mortal1 simfono apolitos;). ta poulia mas distixos den mporon na mas poun oti enoxlounte apo to kapnizma. ala ine poli fisiologiko

11. mortal1

mortal1 PB New Member

Φανταστείτε οτί παθαίνουν ζημιά στο αναπνευστικό τους και όχι μόνο και από την κακή ποιότητα αέρα που υποτίθεται είναι δικιά τους μυρωδιά.Πόσο μάλλον ο καπνός του τσιγάρου μας!Αλλά πέραν αυτού εμείς έχουμε την επιλογή να το κάνουμε και ας μας βλάπτει τα πουλιά όμως είχαν δικαίωμα να βρίσκοντε ελεύθερα και τους το στερίσαμε,άρα ας τους έχουμε καλή και υγείη περιποίηση!

12. Pappou Kostas

Pappou Kostas PB New Member

Ευτυχώς που κι εγώ μετά 43 χρονια το έκοψα.
    Σήμερα συμπληρώνω τρεις (3) Μήνες.
    Είναι από τα απίστευτα κι όμως αληθινά!
    Κόψτε το όλοι παιδιά.
    Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Για να το λέω εγώ κάτι ξέρω.
    Φιλικά παππου Κώστας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...