Κάνει την κίνηση αλλά δεν κάνει κουτσουλιά

Συζήτηση με θέμα Κάνει την κίνηση αλλά δεν κάνει κουτσουλιά, που ξεκίνησε από Χρήστος Γκάφ., στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιουλ 2015.

1. Χρήστος Γκάφ.

Χρήστος Γκάφ. PB New Member

Το νέο μου καναρίνι κλείνει εβδομάδα που μένει στο σπίτι μας.Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει ορισμένες ανησυχητικές ενέργειες πάνω του.Καταρχάς τρώει αυγοτροφή και κάναμε και το πρώτο βήμα τρώγοντας από το χέρι μου αυγό.Αλλά δεν πολύ τρώει ακόμα τόσους σπόρους που να αγγίζουν
    το 50% από τις ημερήσιες ενέργειες τους.Του έδωσα μια δυναμωτική βιταμίνη την total που βοηθάει σε πολλά.Είδα αποτελέσματα σε διάφορα πράγματα καθώς τις πρώτες 2 μέρες τα περιττώματα της ήταν κάτασπρα και νερουλά.Αφού περίμενα να περάσουν αυτές οι "στρεσαρισμένες μέρες" παρατηρώ ότι όταν πάει να αφοδεύσει παίρνει την στάση σφίγγετε αρκετά και σήμερα μάλιστα αυτήν την στιγμή το έκανε ξανά αλλά δεν έκανε καμία κουτσουλιά.Τι θα πρέπει να κάνω;Την πήγα σε μια πάρα πολύ καλή κτηνίατρο μου την εξέτασε και μου απόδωσε ότι τα αίτια είναι το στρες και η αλλάγη κλουβιού καθώς και τροφής.

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δωσε του λιγο χρονο ακομα. Βαλε του και μπανιο μπορει να το ανακουφισει.
    Επισης, εισαι σιγουρος πως ειναι δυσκοιλιοτητα? Καμια φορα και απο διαρροια που κολλα στο πτερωμα της αμαρας κανουν ετσι. Τι αλλο τρωει?

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι κλασική ένδειξη για ύπαρξη προβλήματος υγείας.
    Φωτογραφία στήθους, κοιλιάς και κουτσουλιών μήπως με αυτές μπορέσουν να βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν.

4. Χρήστος Γκάφ.

Μπανάκι κάνει 3 φορές την ημέρα καθώς είναι πολύ σημαντικό και κυρίως αυτήν την περίοδο που ντύνεται με το καλό της πτέρωμα.Επειδή είναι 3 μηνών η Ιατρός μου εισηγήθηκε να μην της δίνω ανθρώπινη τροφή πλην αυγού.Τρώει αυτά που προανέφερα:Σπόρους από την Vitakraft της premium σειρά συμπλήρωμα διατροφής ή αυγοτροφή συσκευασμένη πάντα και αυγό!

Επειδή έχω άμμο έβαλα μια εφημεριδά που φαίνονται καλύτερα οι κουτσουλιές.

θα βγαλω και αλλες παντως αυτη δεν μου φαινεται και πολυ σωη!!!

λέτε να ευθήνεται η αυγοτροφή το συμπλήρωμα εννοω;

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Χρήστο χρειάζεται φωτογραφίες της κοιλιάς με παραμερισμένα πούπουλα ώστε να φαίνεται καθαρά το δέρμα από το στήθος μέχρι την ουρά.

Επίσης, άλλαξε με την πρώτη ευκαιρία τις πατήθρες, διαφορετικά σε λίγο καιρό θα υπάρχει πρόβλημα στα πόδια του σε αυτά τα σημεία.

τετράγωνες_πατήθρες.jpg

6. Χρήστος Γκάφ.

Ναι γνωρίζω ότι οι καλύτερες είναι κάτι στρογγυλές αλλά είναι δύσκολο να βρεθούν στο εμπόριο είναι κάτι πλαστικές!!Αυτές εδώ κάνουν;;;;;;;

Βέβαια την έπιασε και η Ιατρός και μου είπε ότι δεν έχει τίποτα αλλά θα την πιάσω!!

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι δεν κάνουν. Ρώτησε τουλάχιστον αν έχουν αν έχουν πλαστικές στρογγυλές του μέτρου. Δεν μπορεί να μην έχουν ούτε τέτοιες.

8. misalouris

Δεν έχουν και τις καλύτερες κριτικές αυτές οι πατήθρες....
    http://www.ornitalia.gr/50-specialaxejuars#~page/3/'

9. Χρήστος Γκάφ.

Εσείς και οι δύο εννοώ χρησιμοποιείται τις πλαστικές;Γιατί Γιάννη έχω δει ότι έχεις αυτές που έχω και εγώ!

10. misalouris

Πριν χρόνια ίσως... τώρα όχι.

11. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Τι είδους αυγοτροφη προσφέρεις στο πουλάκι;

12. George98

George98 PB Active Member

πάντως τα περιττώματα του μοιάζουν φυσιολογικά...

13. misalouris

Ποια η κατάστασή του καναρινιού τώρα?

14. Χρήστος Γκάφ.

Είναι μια χαρά.Ενεργείται κανονικά.Του έδωσα και Μαρούλι.

15. Myra

Για να εχεις μια ξεκαθαρη εικονα των κουτσουλιων του πουλιου δε θα πρεπε να δωσεις μαρουλι.. συνεχισε να το παρακολουθεις και μας λες!

16. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Το πουλί από τις στάσεις που παίρνει φαίνεται μια χαρά . Ένα άρρωστο πουλί δεν στέκεται έτσι , ούτε κάνει ανάποδα κρεμάσματα ¨λούπα¨ ( φωτό 2,4,6) ...

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Φώτο από την κοιλιά και τι στέρνο! Δε θεωρώ πως πρέπει να ανησυχείς.. αλλά έτσι για να σιγουρευτούμε πως είναι καλά η όμορφη!! ;)

18. Χρήστος Γκάφ.

Θα τις βγάλω αύριο.Απλός επειδή τρώει από το χέρι μου αυγοτροφή και αυγό δεν θέλω να χάσει την εμπιστοσύνη που μου έχει.

19. Myra

Σε καταλαβαινω απολυτα αλλα οταν προεχει η υγεια τους τα αλλα πανε πισω..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...