Κάνει τα καναρίνια να τρώνε πικραλίδα και στελλάρια

Συζήτηση με θέμα Κάνει τα καναρίνια να τρώνε πικραλίδα και στελλάρια, που ξεκίνησε από Νεκτάριος, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Μαρ 2009.

1. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Γειά χαρά μέλητου pet birds:D. Εκμεταλεύτηκα το τριήμερο και πήγα στην εξοχή. Κάνοντας μία βόλτα στα γειτονικά χωράφια βρήκα πολλές πικραλίδες και στελλάριες. Κάποτε είχα διαβάσει πως τα καναρίνα τα τρώνε και σκεύτηκα να μαζέψω μερικά;)).Τώρα σας ρωτώ: κάνει όντως να τα τρώνε ή αν τους τα δώσω θα τραβιέμαι σε κτηνιάτρους:eek:.Επίσεις σε έναν Οδηγό για βότανα που έχω δάβασα πως την στελλάρια την χρησιμοποιούσαν ως τονοτικό στα ωδικά πτηνά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. artist

artist PB New Member

Κι'εγώ σε ένα βιβλίο που έχω λέει πως κάνει.Τώρα αν τα μαζέψεις από κανά βουνό που δεν πατάει ψυχή,οκ.Αν τα μαζέψεις δίπλα σε δρόμους ή σε χωράφια με καλλιέργειες,σίγουρα θα τα τρέχεις σε κτηνιάτρους;))

3. jk21

jk21 PB Member Article Writer

η πικραλιδα ειναι οτι πρεπει ,ειδικα προ τη ριζα (αν την πλυνεις καλα).την στελλαρια δεν την ηξερα αλλα αν ειναι αυτο το ειδος

τοτε κανει οπως διαβασα ψαχνοντας πριν λιγο;))

Συνημμένα Αρχεία:

• 18-09.gif
      18-09.gif
      File size:
      56,2 KB
      Προβολές:
      98
  4. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Δεν υπάρχει περίπτοση να έχουν πέσει λιπάσματα και φυτοφάρμακα σε αυτό το χωράφι. Το ξέρω γιατί είναι συγγενικό. Άρα η απάντησή σου είναι ναι δίχως φυτοφάρμακα. Τότε ΟΚ. Θα τα ξεπλύνω με αύθονο νερό.

5. jk21

σωστος αρκει να εχουν στεγνωσει οταν τα δίνεις;))

*για να αποφυγουμε διαρροιες

*δες και δω για το αγριοραδικο (πικραλιδα-ταραξακο)
    https://petbirds.gr/threads/Αγγινάρα-Ταραξάκο-ραδίκι-Γαϊδουράγκαθο-για-υγειές-συκώτι.10899/

*και να θες με οτι αλλο εχεις απο αυτα που αναφερω εδω
    https://petbirds.gr/articles/Σιρόπι-με-βότανα-και-πρόπολη-για-πρόληψη-ασθενειών-στα-πτηνα.147/

φτιαχνεις και σιροπακι;)) αφου θα χεις αρκετη πικραλιδα:)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  6. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Φίλε, για το σιρόπι που αναφέρεις πρέπει α βάλω θυμάρι , ρίγανη , δίκταμο, σκόρδο , εχινάκια , αγριοράδικο, τσουκνίδα και αγκινάρα ή και με πικραλίδα μόνο το σιροπάκι με τις θεραπευτικές ιδιότητες γίνετε. Γιατί μόνο πικραλίδα κα στελλάρια έχω. Δεν έχω ούτε θυμμάρι, ούτε τσουκνίδα, ούτε αγγινάρα ούτε δίκταμο.

7. jk21

το καθε ενα εχει καποιες ιδιοτητες και καποια μεταξυ τους μοιαζουν.και με πικραλιδα γινεται αν ειναι να σου χαλασει και εχεις μπολικη .ετσι θα κρατησεις τα συστατικα της.αλλα μπορεις αποξηραμενο θυμαρι,ριγανη και σκορδο να βρεις ευκολα (το τελευταιο στο βρασιμο ειναι λιγο :rolleyes: αλλα εχει αξια;)))

δωσε τα χορταρακια οσο ειναι φρεσκα και για το σιροπι οποτε σε βολεψει αν ειναι να σε προβληματισει:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...