Κάνει να φάνε κόκκινα αυγά;

Συζήτηση με θέμα Κάνει να φάνε κόκκινα αυγά;, που ξεκίνησε από panagiotis2014, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Μαϊ 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 4 Μαϊ 2016
Αν φάνε και το χρώμα, πιθανόν ναι. Τα καθαρίζεις από την κόκκινη βαφή (τσόφλι του αυγού) και τα δίνεις αν θέλεις. Ολόκληρο το Post
  1. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Κανει τα καναρίνια να φάνε αυγό κοκκινο βαμμένο; θα πάθει κάτι;

2. Best Answer:
    Post #323125 by misalouris, 4 Μαϊ 2016
  3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Τίποτα δεν θα πάθουν ... στα δικά μου δίνω και ποτέ δεν είχα ζήτημα.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Αν φάνε και το χρώμα, πιθανόν ναι.
    Τα καθαρίζεις από την κόκκινη βαφή (τσόφλι του αυγού) και τα δίνεις αν θέλεις.

misalouris, 4 Μαϊ 2016
    Best Answer
  5. George98

George98 PB Active Member

τώρα που τα μικρά παιδιά γυρίζουν στα σπίτια και τσουγκρίζουν όλα τα αυγά :D και εμένα μου ήρθε αυτή η απορία ! αν είναι έτσι θα τους δίνω απο αυτά να μην βράζω καθε πρωί:thumbsup:

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν το βράσεις το βράδυ και το δώσεις το πρωί υπάρχει πρόβλημα?Ή αφού το βράσεις θέλει ψυγείο.
    Καλύτερα μην δίνεται τα βαμμένα γιατί τις περισσότερες φορές κοκκινίλες πηγαίνουν και στο ασπράδι.

7. theodr

theodr PB Member

θα συμφωνήσω με τον Λάμπρο. Βράσε κάθε πρωί ένα αυγό. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο και είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό.

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δίκιο έχεις αλλά λόγω των ημερών και της πληθώρας τους, γίνονται πειρασμοί για μας...
    Υπάρχει όμως ένας πολύ καλός μηχανισμός ελέγχου καταλληλότητας των βαμμένων αυγών... αν μπορούμε να το φάμε εμείς τότε ίσως κάνει να το φάνε και τα πουλιά, αν εμείς δεν μπορούμε ... τότε σίγουρα δεν μπορούν κι αυτά.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Και εγώ είμαι υπέρ στου να τα δίνουμε αλλά ας προτιμήσουμε καναρίνια που δεν έχουν μικρά στην φωλιά! :)

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Δεν μου είπατε όμως παιδιά.Είναι ασφαλές να βράσω ένα αυγό στις 1 το βράδυ και να το δώσω στις 7 το πρωί?Ή καλύτερα να το βράζω πριν τις 7 και να το δίνω?2 μήνες κοντά ξυπνάω 06:30 το πρωί ανεξαρτήτου βάρδιας στη δουλειά για να βράσω αυγό.Τα έχω παίξει :)

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Φυσικά και περισσότερα μπορείς να βράζεις και να τα διατηρείς στο ψυγείο. Φτάνει να μην τα βάζεις παγωμένα στο κλουβί.

12. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Λάμπρο αν δεν προλαβαίνεις το πρωί, βράζεις όσα αυγα χρειάζεσαι την προηγούμενη μέρα, τα αφήνεις να κρυωσουν και τα βάζεις ψυγείο. Έτσι το πρωί τα εχεις έτοιμα.

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν το χεις σφιχτοβρασει δεν εχεις κανενα προβλημα να το βρασεις απο το βραδυ και να το δωσεις το πρωι. Και εμεις ετσι τα τρωμε τα κοκκινα ετσι κ αλλιως, βρασμενα καμια βδομαδα.

14. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν περάσει κόκκινο στο ασπράδι γιατί δεν το καθαρίζουμε με ένα μαχαίρι;
    Έτσι και αλλιώς επιφανειακά είναι στο ασπράδι.

15. theodr

theodr PB Member

Στην ζευγαρώστρα δεν έχεις αυγοτροφή για να ξεκινήσουν το πρωίνό τάισμα ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...