Κάνει να ξαναβάζω στην ταίστρα την τροφή που πέφτει στον πάτο;

Συζήτηση με θέμα Κάνει να ξαναβάζω στην ταίστρα την τροφή που πέφτει στον πάτο;, που ξεκίνησε από Spiros Papatheodorou, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Ιουλ 2014.

1. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Ο δουκας μου (παπαγαλακι) πεταει με το ραμφος του την περισσοτερη τροφη του κατω στον πατο οταν βαριεται..να την περνω και να του την ξαναβαζω η δεν κανει ..
    Γιατι εχει και λιγες κουτσουλιες και πουπουλα..

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι δεν κάνει να του δίνεις να τρώει τροφή που έχει λερωθεί. Να του φτιάξεις παιχνίδια να εκτονώνεται με αυτά και όχι παίζοντας με τα σποράκια του Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια μπορείς να φτιάξεις μόνος σου εύκολα και φθηνά με καλαμάκια νερού, άσπρα χαρτιά κτλ.
    Επίσης τι τροφή του δίνεις; Χύμα ή συσκευασμένη; Μήπως δεν του αρέσει. Χόρτα και λοιπά λαχανικά , φρούτα κτλ του δίνεις;

3. Spiros Papatheodorou

Τροφη σε σακουλα συσκευασμενη..
    Του εχω αγορασει παιχνιδια αλλα σημασια..
    Και μια μικρη μπανιερα για παπαγαλακια..
    Γενικα δεν παιζει πολυ ακομα..
    Ισως επειδη του τα πηρα χτες και δεν τα εχει συνηθεισει!
    Το μονο που θελει ειναι ν βγει εξω

4. maria p

Τα αγορασμένα παιχνίδια είναι συχνά ογκώδη και τα φοβούνται. Πιο εύκολα θα παίξει με ένα απλό χαρτάκι που θα το έχεις κόψει σαν τρέσα παρά με ό,τι άλλο. Όμως όχι χαρτί από εφημερίδα, λευκό.

5. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

αφου σιγουρεξεις πως η πτηση δεν θα καταληξει σε τραυματισμο δεν ειναι κακο να τον βγαλεις να ξεμουδιασει αρκει να κανεις τα απαρετητα κληστες πορτες και τραβιγμενες κουρτινες οχι εκτεθημενα εχμηρα αντικημενα βαζα και οτι αλλο θα μπορουσε αν παει κοντα του να τον χτυπησει;)

6. Spiros Papatheodorou

Ολα αυτα τα κανω απλα δυσκολευομαι πολυ στο να ξαναεπιστρεψει στο κλουβι

7. Spiros Papatheodorou

Απο οτι μου λενε πρεπει να εχω παρα πολλες ωρες ελευθερο χρονο μεχρι να βαρεθει

8. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

προσπαθησε να το βγαζεις σε μικρο χωρο πρωτα και αφου τον εχεις στα χερια σου το χαιδευεις του μηλας να χαλαρωνει πρωτα και σιγα σιγα το αφηνεις απο τα χερια σου.

9. Spiros Papatheodorou

Μικρο χωρο δεν εχω στο σπιτι μ ..
    Αλλα μπορω να το παρω στο σπιτι της γιαγιας μου..
    Αλλα ο χωρος δεν θα του φανει αγνωστος?

10. maria p

Ε βέβαια εκεί που ζει και μάλιστα στο δωμάτιο που γνωρίζει θα το βγάζεις έξω, έχοντας κλείσει κουρτίνες κτλ. τα έχουμε πει.

11. Spiros Papatheodorou

Το ξερω και αυτο εκανα..
    Αλλα εχω μια βδομαδα να το βγαλω γιατι μετα δυσκοκευομαι να ξαναμπςι

12. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

لا, ΟΧΙ, NIET, NEIN, NON, NO

13. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Οταν το εχεις στο χερι σου και το πηγαινεις προς το κλουβι μιλα του σιγα σιγα και λεγε του τι προκειται να κανεις... εγω ετσι κανω στο ρινκνεκ μου και μπλουμ βουταει μεσα... βεβαια μετα πηγαινει λιγο πανω κατω γιατι θελει να ξαναβγει αλλα αν δει οτι δεν τον βγαζω σταματαει και παιζει με τα παιχνιδια του

Μοιραστείτε

Φόρτωση...