Κάνει αυτή η φωλιά για παραδείσια;

Συζήτηση με θέμα Κάνει αυτή η φωλιά για παραδείσια;, που ξεκίνησε από nasos55, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 18 Ιουν 2009.

1. nasos55

nasos55 PB New Member

πεδια αυτι ι φολια στι φοτο για παραδισια(ζεπρακια) κανι?

Συνημμένα Αρχεία:

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

κανει ναι.

3. giann

giann PB New Member

Ναι κάνει.
    Ειναι η πιο συνηθισμένη φωλιά για ζεμπράκια.

4. crisstos

crisstos PB New Member

κατα τη γνωμη μου ειναι η ιδανικη φωλια για ζεμβρακια.τα δικα μου απο οσες δοκιμασα αυτη τη προτημουν.

5. efi

efi PB New Member

Συμφωνω οτι κανει αλλα βρομιζει ευκολα και πολυ και δεν θα την ξαναπροτιμησω μαλλον...

6. crisstos

crisstos PB New Member

βρε παιδια γιατι λετε οτι βρωμιζει?εμενα ειναι πεντακαθαρη,δεν εχει ουτε μια κουτσουλια μεσα η εξω απο τη φωλια.

7. efi

efi PB New Member

Εισαι πολυ τυχερος μαλλον...Εγω το μετανιωσα...Οταν βγηκαν οι νεοσσοι την πρωτη κιολας μερα τους την αλλαξα...Ηταν μεσα ολη μεχρι επανω ολο κουτσουλιες...Ανησυχουσα γιατι δεν ηξερα αν ηταν και καλο για την υγεια τους...

8. crisstos

crisstos PB New Member

δεν ξερω αν ειμαι τυχερος.αλλα εχω παρατηρηση οτι κουτσουλανε οταν βγενουν απο τη φωλια,και οταν ειχα μωρα μεσα ειδα μια φορα τον αρσενικο να πεταει εξω μια κουτσουλια απο τα μικρα.το θεμα ειναι οτι οταν τα μικρα αφησαν τη φωλια, η φωλια ηταν πεντακαθαρη.

9. efi

efi PB New Member

Βρε εισαι τυχερος σου λεω! Εμενα η εμπειρια μου ειχε να μου πει οτι κουτσουλανε οπου να ναι και οποιον παρει ο χαρος...Επρεπε να ειχα βγαλει μια φωτο τη φωλια οταν βγηκαν πριν την πεταξω να την εχω σαν αποδειξη... :rolleyes:

10. crisstos

crisstos PB New Member

ε τοτε ναι,ειναι τυχερος.

11. nasos55

nasos55 PB New Member

Παιδια οταν ζευγαροσουν τα δικα μου ζεπρακια θα δο και σε μενα πος θα ειναι και θα σας πο θα βαλο και φοτο...

12. efi

efi PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  13. giann

giann PB New Member

Το μόνο πρόβλημα με αυτές τις φωλιές είναι ότι δεν καθαρίζονται εύκολα..δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου μέσα!
    Σε όλες τις φωλιές τα πουλάκια κουτσουλάνε μέσα..Εφη μη βλέπεις που την άλλη φωλιά την έβαλες όταν μεγάλωσαν πλέον τα πουλάκια,αν ολοκληρωνόταν η γέννα στην άλλη θα έβλεπες πως θα γινόταν..απλά την καθαρίζεις πιο εύκολα.
    Αυτές οι ψάθινες πάντως σπάνια να αποριφθούν απο τα πουλάκια!

14. efi

efi PB New Member

Γιαννη συμφωνουμε...Η νεα που εβαλα ηταν α)πιο ευρυχωρη και β) καθαριζεται πανευκολα...με την καλαθωτη ουτε να τα δεις μπορεις ουτε να τα καθαρισεις...Κ εμενα το ζευγαρακι μου αμεσως ασχοληθηκε με την καλαθωτη αλλα δεν ειχα κανει καμια αλλα δοκιμη με αλλη φωλια πιο πριν...Η νεα που τους εβαλα ηταν ξυλινη που ανοιγει η μιση απο πανω και ειναι και για γκουλντιαν απ'οσο ξερω...Δεν τα ειδα να την απορριπτουν μιας και προχωρησαν σε δευτερη γεννα καπακι...(ασχετα που εγω δεν ηθελα και την εβγαλα...)

15. giann

giann PB New Member

Εμένα μέχρι στιγμής,τα πουλάκια είναι 10 ημερών, δεν είναι ιδιαίτερα βρώμικη..δε νομίζω να επέμβω για καθάρισμα πριν βγουν τα πουλάκια έξω απ τη φωλιά,οπότε θα την βγάλω μια και καλή.

Κιεγω σκέφτομαι να πάρω και μια ξύλινη πιο πολύ για ευρυχωρία
    Υπάρχουν και ψάθινες μεγάλου μεγέθους,τέτοια ήθελα στην αρχή αλλά δεν χωρούσε να μπει στο κλουβί:)

Ολες αυτές πάντως οι κλειστού τύπου είναι οι κατάλληλες για τα ζεμπράκια..

16. efi

efi PB New Member

Εισαι κ εσυ τυχερος τοτε...Αν και εμενα τα προβληματα αρχισαν απο τοτε που ηταν 15 ημερων και μετα...Οπως θα ειδες ειχε φραξει η εισοδος...

Ειναι οντως καταλληλες για ζεμπρακια ολες αυτες αλλα νομιζω οι καλαθωτες ειναι ακομα καλυτερες...αλλα δεν ξαναβαζω...ειδικα στο συγκεκριμενο ζευγαρι που δεν ειναι καθολου τακτικο...

17. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Εγώ πάλι με τις κλειστές τις μισάνοιχτες από μπροστά βρήκα την υγειά μου. Τις καλαθένιες τις έχω ξεγράψει από πέρσυ. Δεν μπορούσα να πιάσω τα αυγά ή τα μικρά, ούτε να καθαρίσω τη φωλιά. Άσε που αν κάνουν 5-6 μικρά αποδεικνύονται υπερβολικά μικρές. Κατάλληλες θεωρρούνται όλες οι φωλιές για τα ζεμπράκια (αφού σε όλες κάνουν αυγά) αλλά το θέμα είναι ποια θα μας βολέψει περισσότερο.

18. nasos55

nasos55 PB New Member

Βασιλη αν μπορις βαλε μια φοτο με τι φωλια που χρισιμοπιοης εσυ για τα ζεπρακια σου...

19. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Φωτό 1: Η καλαθωτή φωλιά η οποία αν και την δέχονται τα ζεμπράκια εμένα δεν με έχει βολέψει καθόλου.
    Φωτό 2: Ξύλινη φωλιά μισάνοιχτη, η πλέον κατάλληλη για τα ζεμπράκια και βολική για εμάς.
    Φωτό 3: Αυτή είναι μια φωλιά καναρινιών την οποία την έχω κλείσει με χαρτόνι ώστε να νοιώθουν πιο άνετα τα ζεμπράκια (η συγκεκριμένη είναι μόνο μοντέλο για φωτό αφού την έφαγε η σκουριά), προσωπικά με έχει βολέψει πολύ και την χρησιμοποιώ αφού είναι πιο φτηνή λύση από την ξύλινη και αλλάζοντας τα χαρτόνια την χρησιμοποιούμε όσες φορές θέλουμε (οι ξύλινες είναι δύσκολες στην απολύμανση)
    Φωτό 4: Καλαθωτή φωλιά την οποία την έχω δοκιμάσει σε αρκετά ζευγάρια αλλά ποτέ κανένα πουλί δεν τόλμησε να μπει μέσα. Το μόνο που έκαναν μόλις την έβλεπαν ήταν να προσπαθούν να βγάλουν τις ίνες από πάνω για να φτιάξουν αλλού φωλιά.

Συνημμένα Αρχεία:

20. nasos55

nasos55 PB New Member

Τελιες αλα ι τελευτεα πος 8α τιν ζιτισο? γιατι ειναι τελια...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...