Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις

Συζήτηση με θέμα Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, που ξεκίνησε από abscanary, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 9 Δεκ 2008.

1. abscanary

abscanary PB New Member

Για όλους εμάς που ασχολούμαστε με τα καναρίνια η δεκαοχτούρα θεωρείται λίγο πολύ παρείσακτο αν όχι επικίνδυνο πουλί. Εγώ πάντως είχα την τύχη να συναντήσω ένα πανέμορφο μικρό στο μπαλκόνι μου, το οποίο στην κυριολεξία μου χτύπησε την μπαλκονόπορτα.

Της έδωσα φρέσκο νερό και τροφή και παρέμεινε όλη την ημέρα. Κατά το σούρουπο ανέβηκε στα κάγκελα και πέταξε. Μέχρι σήμερα δεν έχει επιστρέψει.

Παραμένει στη μνήμη μου ως ένας πολύ χαριτωμένος εισβολέας, που άλλαξε φυσικά την άποψή μου πάνω στο συγκεκριμένο είδος.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλα εκανες και τη φροντισες! Κι εμεις εχουμε ενα ζευγαρι που ειναι οι μονιμοι κατοικοι στον ακαλυπτο χωρο επειδη τις ταιζει η μητερα μου. :)

Το αριστερο φτερο της το ειχε λιγο κρεμασμενο η κανω λαθος?

3. Μαιρη

Μαιρη PB Member

:) Εμένα έρχονται στο μπαλκόνι μου καθημερινά, γύρω στις 13-14 δεκαοχτούρες. Τους έχω μπολάκια με σιτάρι και μπολάκι με νερό. Πολλές φορές τρώνε και κροκέτες του σκύλου μου :D. Εκτός απο σιτάρι τι άλλο μπορώ να τις ταίζω;

4. abscanary

abscanary PB New Member

Ανέστη έχεις δίκιο. Η αριστερή του φτερούγα ήταν λίγο κρεμασμένη και όχι μόνο. Όταν την συνάντησα το πρωΐ στο μάρμαρο της μπαλκονόπορτας ήταν φουσκωμένη και ακίνητη. Πίστευα ότι ήταν άρρωστη και σκεφτηκα τη λύση του γιατρού. Της έβαλα φαγητό και νερό κοντά και μετά από λίγο ανταποκρίθηκε. Παρατήρησα ότι η κατάστασή της βελτιωνόταν ραγδαία όσο πέρναγε η ώρα. Κατά το απόγευμα έκοβε βόλτες στο μπαλκόνι μου ασταμάτητα. Για την πρωϊνή της εικόνα έχω καταλήξει ότι ήταν τρομαγμένη ή καταπονημένη. Για κρύο τέλη Ιουλίου δεν συζητάω. Όσο για την φτερούγα κρίνω εκ του αποτελέσματος οτι ναι μεν ήταν λίγο κρεμασμένη, αλλά δεν είχε κάτι. Την παρακολουθούσα όταν το απόγευμα πρώτα πέταξε πάνω στην κουπαστή και από εκεί μακριά, αλλά σε αυτό το στάδιο όλα ήταν κανονικά δεν υπήρχε πρόβλημα.

5. Katerina

Katerina PB Member

Ψωμακι,σιταρικαι νερο Μαιρη ειναι αρκετα!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...