Ισχύει η φυσική φροντίδα στην αύξηση της αναπαραγωγικής διάθεσης;

Συζήτηση με θέμα Ισχύει η φυσική φροντίδα στην αύξηση της αναπαραγωγικής διάθεσης;, που ξεκίνησε από Νικο-Αγαθη Δουλου, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Αυγ 2016.

1. Καλημέρα σε όλους.
    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε με ένα όμορφο ζευγάρι που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή.
    Κι ενώ βατεύει ο αρσενικός έκανε συνεχώς άσπορα.
    Κάπου εχω ακούσει πως υπήρχε φυσική φροντίδα για να κανεις ένα πουλάκι αναπαραγωγικό.
    Ισχύει?
    Ευχαριστώ εκ των παράταιρων.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 28 Αυγ 2016
  2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να ρωτήσω πότε σταμάτησε η προσπάθεια για αναπαραγωγή αυτού του ζευγαριού, όπως επίσης για την ηλικία των πουλιών?

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι εννοείς με αυτό;

Τώρα τα πουλιά βρίσκονται σε αναπαραγωγή;

4. πριν εναμισυ μηνα περιπου τα σταματησα για να μην ταλαιπωρησω άλλο την καναρα. ο αρσενικος είναι περιπου 3 χρονων και η θυληκια περσινη.

όχι βεβαια απλα ηθελα να γνωρίζω μηπως μπορεσω να τα βαλω του χρονου. εντωμεταξύ όταν τα χωρισα η καναρα κανει σαν τρελη ολη μερα μεχρι και σημερα και ο αρσενικος δεν κελαιδαει ενώ χαλαγε κοσμο.δεν ξερω αν είναι από την πτεροροια γιατι παει καιρος και βγαζει μονο μικρα πουπουλακια(χνουδι)

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η διατροφή είναι πολύ σημαντικός παράγοντας γενικά, αλλά και συγκεκριμένα στην αναπαραγωγή μπορεί να βοηθήσει πολύ. Όταν οι συνθήκες του περιβάλλοντος είναι οι κατάλληλες και προηγηθεί σωστή διατροφική προετοιμασία, τότε αποφεύγονται πολλά προβλήματα.

Καταρχήν, διάβασε προσεκτικά το άρθρο μας για τις συνθήκες φροντίδας των πουλιών αλλά και αυτό για την αναπαραγωγή των καναρινιών. Έτσι θα εντοπίσεις τα λάθη που πιθανόν έχεις κάνει. Ότι απορία προκύψει, μπορούμε να τη συζητήσουμε για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

Είναι πιθανό ναι. Και σε αυτήν την περίπτωση να προσέξεις τον ημερήσιο φωτισμό των πουλιών και τη διατροφή τους. Περισσότερα θα βρεις στο άρθρο για την πτερόρροια.

Τελευταία επεξεργασία: 28 Αυγ 2016
  6. Ευχαριστω πολυ.Ειναι πολύ ενδιαφεροντα και χρήσιμα όλα αυτά που εχω διαβασει ως τωρα και εχω πολύ δουλεια ακομα.

7. misalouris

Φυσικά αν παρακολουθείς τις συζητήσεις .... και ενημέρωση θα έχεις .... και επιτυχία στις προσπάθειες που θα κάνεις στο μέλλον.

8. misalouris

Είναι ώριμα σεξουαλικά και τα δυο και μόνο αν γίνουν λάθη και παραλείψεις δεν θα υπάρχει αναπαραγωγική επιτυχία εκτός κι αν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα στα πουλιά (πολύ σπάνιο)
    Η βοήθεια που θα έχεις από την ομάδα μας θα σου δώσει λύσεις σε αυτό ....
    Να ξέρεις πως υπάρχουν αρκετά προβλήματα μη ευόδωσης των όσων βλέπουμε όπως το πάχος σε κάποιο από τα δύο μέρη του ζευγαριού, η ανάγκη κουρέματος της περιοχής της αμάρας των πουλιών κλπ.....
    Μπορείς επικουρικά όλων των παραπάνω να διαβάσεις κι αυτό
    https://petbirds.gr/threads/Πολλά-άσπορα-στην-πρώτη-γέννα-του-2016.26460/#post-312839
    Νομίζω πως κι από αυτή τη συζήτηση θα βγουν συμπεράσματα.
    Μένεις στην παρέα μας... ρωτάς και όλα θα πάνε όπως πρέπει.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω.. βλέπεις φτερά κάτω?? Χάνουν φτερά?? Που ζουν τα πουλάκια? Σε τι συνθήκες? (στο μπαλκόνι, σε δωμάτιο του σπιτιού, τι ώρα κοιμούνται τι ώρα ξυπνάνε?)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...