Ιδεες για τιμωρια παπαγαλων

Συζήτηση με θέμα Ιδεες για τιμωρια παπαγαλων, που ξεκίνησε από theo40gr, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Απρ 2009.

1. theo40gr

theo40gr PB New Member

:mad:μεσημερι σημερα επειτα απο μια δυσκολη μερα γυρισα και εβγαλα τον πιπικο να ξεμουδιασει..
    ηρθε στην αγκαλια μου ενω ημουν ξαπλα στον καναπε και αρχισε τις γλυκες..δυστυχως ειχα πιει ενα ποτηρακι κρασι και ετσι οπως ειχε λουφαξει επανω μου με ψιλοπειρε ο υπνος
    μεσα σε 20 λεπτα(κτυπησε τηλεφωνο) βρηκα
    1.τη ζωνη του παντελονιου μου φαγωμενη
    2.το πουκαμισο μου κουτσουλισμενο
    3.το λεκανακι με το ρυζι που του ειχα βαλει, στο χαλι
    4.το πακετο με τα τσιγαρα μου κοματακια
    5.το πορτοφολι απο τη τσαντα μου πεσμενο και τον πιπι με ενα 50αρικο στο στομα..
    στις αναρθρες κραυγες που αρχισα να βγαζω πηρε το πενηνταρικο και ανεβηκε στο κρυφο φωτισμο..με κυταγε και μου ελεγε..κακο μακακα..κακοοο..μεχρι να φερω τη σκαλα τοκανε κοματακια..:eek:

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εμενα μου φενετε πως πρεπει να βαλουμε εσενα τιμωρια...τι εκανε ο ερμος ο πιπικος..που να ξερει την αξια του 50αρικου?

3. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

κοιτα ... νομιζω πως αν θελεις να κοιμηθεις πρεπει να βαζεις το πουλι μεσα ή να ειναι εξω και να εχεις παρει τα καταλληλα μετρα π.χ. κλειστα παραθυρα , ο,τι μπορει να βλαψει τον παπαγαλο το παιρνουμε απο μπροστα του κ.λ.π.
    Επισης θα συμφωνησω με τον Αγγελο στην τελευταια προταση του.

φιλικα , Λεωνιδας

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτη η προταση δειχνει τον πραγματικο υπευθυνο της ζημιας. :rolleyes: :cool:

Περα απο την πλακα τα πουλια δεν σηκωνουν τιμωρια με την γνωστη εννοια διοτι δεν μπορουν να την αντιληφθουν. ;)

Δες λιγο κι αυτο... https://petbirds.gr/threads/2403/ Οταν βρω ευκαιρια θα ηταν ωραιο να μεταφρασω ενα κομματι για να υπαρχει στο φορουμ.

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

το ξερω βρε παδια..εγω ειμαι ο υπευθυνος
    απλα σας ταπα πρωτα για να πω καπου τον πονο μου και για να επισημανω
    σε ολους πως δεν πρεπει ναχουμε καμια εμπιστοσυνη στον παπαγαλο μας
    ειναι απροβλεπτη καθε κινηση τους..

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω παντως τον καταλαβαινω τον πονο σου.
    Αν δεις τι επαθε το λαπ τοπ μου οταν ελλειψα και τον εβγαλε εξω ο πατερας μου και οπως λεει τον "προσεχε"...:rolleyes:

7. Maria7

Maria7 PB New Member

Εμενα παλι δεν κουνιεται απο το κλουβι.Μερα νυχτα παντα πανω στο κλουβι ειναι.Ουτε μεσα δε μπαινει.

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θοδωρε, ετοιμασου για μάλωμα!

Οχι μονο εχασες το 50αρικο, (αυτό διορθώνεται)
    οχι μόνο λερώθηκαν τα ρούχα σου και το χαλί ( και αυτο διορθώνεται)
    όχι μονο λερώθηκε το σπίτι (αντε και αυτό διορθώνεται), αλλά με την αμέλεια σου εβαλες σε κίνδυνο την ζωη του Πιπίκου σου:rolleyes:

Το πακέτο με τα τσιγαρα που κομματιαστηκαν ελπίζω να μην προκαλέσουν καποια βλάβη στη υγεία του:(

Λοιπον η καλυτερη τιμωρία για σενα και όχι για τον Πιπίκο είναι με βαση τις λογικές συνέπειες οτι: θα καθαρίσεις το χαλί, θα πλύνεις τα ρούχα, θα στερηθείς τη έξοδο του Σαββατοκύριακου και επιπλέον θα πληρώσεις για το επισκεπτήριο του γιατρού.

Αυτα μεταξυ αστειου και σοβαρού! καλα έκανες και μας ειπες τον πόνο σου να ξελαφρώσεις , αλλά θα τα ακουσεις και από πάνω;))

Κατάλληλη τιμωρία για τα πουλιά δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει καποια κατάλληλη τιμωρία για ένα βρεφος που δεν εχει αναπτύξει την συνέιδησή του και δεν μπορεί να διακρίνει , το καλό απο το κακό, το σωστό απο το λάθος. Δεν επιτρεπεται να το κακοποιήσεις σωματικά , δεν επιτρεπεται να του στερήσεις το φαγητό, δεν επιτρεπεται η άσκηση ψυχολογικής βιας οποτε τυχερός ο Πιπίκος!

Χωρίς πλάκα πάντως αν ήρθε η γλώσσα του σε επαφή με τον καπνό του τσιγάρου...κάνε ενα τηλέφωνο σε κανα γιατρό!

9. melagio80

melagio80 PB Member

Χαχα τον Πιπικοοο...
    Ζημιαρης ο κυριος!
    Η τιμωρια παντως δεν πιανει...ο Γιουτζακος μου μετα απο τιμωρια ημερων οταν βγηκε απο το κλουβι εφαγε απο κατω μεχρι πανω την κουρτινα του χωλ!

10. Bluewinter

Bluewinter PB New Member

Αχ! Ας είχα κι εγω εναν τετοιο παπαγαλο..κι ας ετρωγε και κατοσταευρο..:) :)
    Πέρα απο την πλάκα, ευτυχώς που δεν χτύπισε πουθενά ο καημένος. Πάντως σε φαντάζομαι με όλο αυτο το σκηνικό! ;)

11. Pigaki

Pigaki PB New Member

:DΜου θυμισε το Πιγκακι μου, που τον ειχα τσακωσει με ενα 20ευρο στο στομα και το πηγαινε στη φωλια, ως υλικο φωλιας

12. Sofia P

Sofia P Banned

οι παπαγάλοι είναι natural dispensers δηλ. από φυσικού τους περιεργάζονται οτιδήποτε βρίσκεται γύρω τους και σχεδόν το διαλύουν κ το πετάνε κάτω.Έτσι λένε ότι διασφαλίζεται η αναπαραγωγή φυτών στο δάσος κ βρίσκουν τροφή κ άλλα ζώα που ζουν κάτω απ την κομοστέγη(canopy) του τροπικού δάσους κτλ..αρα το να προσπαθήσει κάποιος να το αλλάξει δεν γίνεται κ δεν έχει νόημα.Το λάθος μάλλον είναι δικόσου..κ ειδικά απτη στιγμή που αρχισες να φωνάζεις..οι παπαγάλοι είναι prey animals κ δεν καταλαβαίνουν την τιμωρία όπως εμείς..αντίθετα κάθε δραματική αντίδραση, με φωνές ,χειρονομίες κτλ, ακόμα κ αρνητική, προσλαμβάνεται θετικά κ ενισχύει την συμπεριφορά της οποιας αμέσως έπεται...

13. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΠΙΠΙΚΟΥ:

ΘΑ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ 50ΑΡΙΚΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...;))

Πιπικος στην οδο Ερμου+κιθαρα+καπελακι=50ευρω

Θα βγαλει και παραπανω πιστευω!

14. efi

efi PB New Member

Νικη φανταστικη ιδεα! :D :D :D

15. Hadjicostas

Hadjicostas Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

αυτό μας διδάσκει..μην αφήνεις λεφτά και τον παπαγάλο έξω όταν κοιμάσαι !χεχεχεχε

16. BILLISP

BILLISP PB New Member

Θοδωρε εφτυχος το 50αρικο δεν ειτανε 50αρικα η 100αρικα!αυτο μπορει να συμβει στον καθενα μας.το λεω για αυτους που κανουν παρατηρηση!

17. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Ο Πιπίκος είναι πολύ γλυκό και καλομαθημένο πουλάκι! Εγώ ξέρω ότι σου λέει πώς σ'αγαπά, και ότι σε σεβάστηκε -και ευγενικό- και σ'άφησε να ξεκουραστείς! Αφού δεν έπαθε το ίδιο κάτι, σ'αυτό το διάστημα, όλα όσα προκάλεσε διορθώνονται, ακόμη και ότι ήλθε σε επαφή με μικρόβια από τσιγάρα και χαρτονόμισμα. Είναι από τα πιό χαριτωμένα και αξιαγάπητα πλασματάκια εδώ μέσα!

18. theo40gr

theo40gr PB New Member

εκ μερους του πιπικου σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια..

19. theo40gr

theo40gr PB New Member

ελπιζω να το εκανα σωστα αυτη τη φορα:(

20. ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ PB New Member

Αξιολατρευτοs :p! Παλι καλα που δεν ξεκινησε και το καπνισμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...