Ιατρικες χρησεις του τριφυλλιου alfalfa

Συζήτηση με θέμα Ιατρικες χρησεις του τριφυλλιου alfalfa, που ξεκίνησε από jk21, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Μαρ 2009.

1. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Εxω δει απο καιρο σε βιολογικα ειδη τον σπορο του τριφιλλιου alfalfa το οποιο απο τι λεει και εδω
    <<;;
    Medical Uses

Alfalfa has been used as an herbal medicine for over 1,500 years. Alfalfa is high in protein, calcium, plus other minerals, vitamin A, vitamins in the B group, vitamin C, vitamin D, vitamin E, and vitamin K...>>

στο λινκ της wikipedia , δειχνει να ειναι θρεπτικοτατο.δεν το εχω δοκιμασει παντως.

2. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Εδώ και μερικές ημέρες ήρθε στην κατοχή μου το παρακάτω προϊόν.Μπορώ να πω ότι δεν το τιμούν καθόλου,ελπίζω προσωρινά!
    "http://www.ladygouldianfinch.com/product_healthgreens.mgi"

3. jk21

ανδρεα εγω εχω υποψη μου τους σπορους

πχ
    EBIO.GR - ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ - HEALTH FOOD ON LINE SHOP - Άλφα Άλφα

alfalfa seeds - Google Image Search

εχω ακουσει οτι ειναι πολλοι θρεπτικοι και οχι παχυντικοι.το πρωτο σκευασμα στο e-bio ειναι και για ανθρωπινη χρηση.ειναι οι σποροι της μηδικης ,ενος ειδους τριφυλλιου γνωστο πιστευω σε αρκετους.παρομοια καλα λογια εχω ακουσει και για το κινοα

Κινόα - Βικιπαίδεια

Quinoa - Wikipedia, the free encyclopedia

4. jk21

επισυναπτω το λινκ που αναφερεται στο πρωτο ποστ για το αλφαλφα
    Alfalfa - Wikipedia, the free encyclopedia

(το παρον ποστ ειναι μεταφορα απο καποιο στο οποιο το λικ που ανφερω υπηρχε:))

5. jk21

ανδρεα αν το σκευασμα σου συνεχισουν να μην το επιλεγουν πρσθεσε το στην αυγοτροφη .βαλεμια ποσοτητα της στο μουλτι ,βαλε και μια ποσοτητα απο αυτο ,οση νομιζεις οτι αντιστοιχει ,και με παλμικες λειτουργιες της ,άλεσέ τα;)).ανακατεψε με την αλλη αυγοτροφη μετα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...