Θορυβος απ το ραμφος καναρινιου

Συζήτηση με θέμα Θορυβος απ το ραμφος καναρινιου, που ξεκίνησε από teo24, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 15 Ιαν 2009.

1. teo24

teo24 PB New Member

Καλησπερα σας.Παρατηρησα το απογευμα το θυληκο μου καναρινι να κανει καποιο θορυβο με το ραμφος του(τσικ τσικ)και που και που ν'ανοιγει το στομα και να κανει σαν να βγαζει εξω την γλωσσα,σπορια δεν ειχε,η συμπεριφορα του ειναι οπως εδω κι ενα μηνα που το εχω,πολυ κινητικο,τρωει υπεραρκετα και φωναζει κι αρκετα,αλλα βραχνα.Γι αυτο το καναρινι σας ειχα ξαναρωτηση γιατι κοιμοταν στην κουνια και κουνιοταν ταυτοχρονα.Πρεπει να προσεξω κατι η να κανω?

2. larys

larys PB Member

Τα δικά μου κάνουν έτσι όταν βγάζουν κάποιο πούπουλο και δεν μπορούν να το πετάξουν:)

3. teo24

teo24 PB New Member

Να σου πω την αληθεια δεν προσεξα κατι να εχει στο ραμφος,εκτος αν ηταν τοσο μικρο.Ημουνα και στο ενα μετρο διπλα του και το κοιτουσα

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

5. Vagos

Vagos PB New Member

Και ο δικός μου ο ''Ασπρούλης'',έτσι κάνει.Να του δώσω προληπτικά Pulmosan ή θα έχω παρενέργειες;

6. teo24

teo24 PB New Member

Καλησπερα σας.Μηπως γνωριζετε καποιον γιατρο καλο να παω το καναρινι?Λεγοντας καλο εννοω καποιον που να πηγαινετε τα δικα σας γιατι εγω θα παω στα τυφλα λογο το οτι δεν εχω ξαναπαει και δεν ξερω και κανεναν.Ν.Ιωνια μενω.:)

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εδω εχεις ψαξει? https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

Μην δοκιμασεις απο μονος σου το Pulmosan γιατι ειναι δηλητηριο και θα εχεις σιγουρα παρενεργειες αμα δεν εχει ακαρεα.Μεχρι και να πεθανει το καναρινι μπορει.

9. Vagos

Vagos PB New Member

Δεν έχει συμπτώματα όπως,φούσκωμα,νωχελικότητα κλπ,αλλά βραχνιάζει,ιδίως το πρωί,και ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς ήχους.Επίσης ''σπάει σποράκια''(χωρίς να μασάει κάτι).

10. lizard

Αυτα που μου λες δειχνουν κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα ακαρεα και το φαρμακο που μπορει να σε βοηθησει ειναι το Pulmosan αλλα υπαρχει περιπτωση να κανω λαθος και να παθει τιποτα το πουλι.Η αποφαση δικια σου.

11. Vagos

Vagos PB New Member

Σε Bogena βρίσκω ένα Windpipemite,Antiwindpipemite,κάπως έτσι τέλος πάντων.Είναι το ίδιο;

12. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αυτό εδώ πρέπει να λες: Pulmosan Anti-windpipemite

13. Vagos

Vagos PB New Member

Ναι,σε ευχαριστώ πολύ!

14. Vagos

Vagos PB New Member

Μια τελευταία ερώτηση:υπάρχει περίπτωση να είναι κολλητικό στους ανθρώπους;

15. lizard

Οχι καμοια μα καμοια περιπτωση.

16. teo24

teo24 PB New Member

Καλημερα σας.Αυτα ακριβως ειναι τα συμπτωματα.Θα κοιταξω σημερα για καποιο γιατρο,πριν ειναι αργα,αν και δεν ξερω τι συνεπειες μπορει να εχει αυτη η ''αρρωστια''.

17. Vagos

Vagos PB New Member

Πρόσφατα(προ τριών ημερών)αγόρασα δύο θηλυκές τις οποίες έβαλα σε ζευγαρώστρες με χώρισμα(σίτα)μαζί με τους αρσενικούς,ανά ζεύγη.Να βάλω Pulmosan σε όλα τα πουλιά προληπτικά(έχω κ' τρίτο αρσενικό σε άλλο κλουβί);
    Ευχαριστώ
    Ζητώ συγνώμη από τον teo24 που χρησιμοποιώ το δικό του ''θέμα''.

18. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Βαγγέλη θα σου πρότεινα καταρχήν να τηρήσεις την απαραίτητη καραντίνα. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης Παρατηρησε τα πουλιά όλο αυτο το διαστημα και αν διαπιστώσεις κάποιο πρόβλημα υγείας, τοτε τα ξαναλεμε

19. Και μένα για ακάρεα μου φαίνεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...