Θηλυκό παραδείσιο δεν γεννάει αυγά. Μήπως έχει γεράσει;

Συζήτηση με θέμα Θηλυκό παραδείσιο δεν γεννάει αυγά. Μήπως έχει γεράσει;, που ξεκίνησε από Ηλιας παραδεισια, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 29 Μαρ 2016.

1. Θέλω να σας ρωτήσω, η παραδεισένια μου δεν γεννάει άλλα αυγά και φοβάμαι πως έχει γεράσει. ΒΟΗΘΕΙΑ

Ναι αυτή τη στιγμή κάνω αναπαραγωγή και έχω 10 παραδείσια από τις γέννες του παραπάνω ζευγαριού

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο χρονών είναι? Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία?

Δηλαδή με τα μικρά του ενός ζευγαριού κάνεις αναπαραγωγή? Έχεις βάλει να ζευγαρώσουν αδέλφια μεταξύ τους?

3. Είναι 3 χρόνων και έχω κάνει διατροφική προετοιμασία. Φυσικά δεν αναπαράγω τα αδέρφια έχω και άλλα παραδείσια από άλλον

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είναι ελαφρώς μεγάλη για το είδος της. Φέτος έχει γεννήσει καθόλου; Πόσες φορές γεννούσε κάθε χρόνο πριν;

5. Έχει γεννήσει 1 φορά φέτος και πάω για την άλλη. ανα χρόνο γεννούσε 3 περίπου φορές.
    Α α α .ΚΑΙ έχω βάλει μικρή ξύλινη φωλιά για παραδείσια .

Μήπως έχει δυστοκία ?

6. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό? Είναι ακεφη? Έχεις χορηγήσει ασβέστιο?

7. Όχι δεν έχω βάλει ασβέστιο . Αλλά δεν είναι άκεφη. Και ο αρσενικός όταν την βατεύει αυτή τον αποφεύγει

8. maria p

Κουρασμένη είναι, ίσως έχει και κάποιο πρόβλημα υγείας. Βγάλε την από την αναπαραγωγή να πάρει τα πάνω της και αργότερα βλέπεις πάλι.
    Βάλε την μόνη της και κάνε της κάποιο αφέψημα, δώσε και ασβέστιο γιατί μπορεί να έχει έλλειψη.

9. Αυτά τα παραδείσια στη φωτό είναι ένα άλλο ζευγάρι .

10. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Είναι πανέμορφα!!!! Έχουν πολύ ωραία χρώματα. Να τα χαίρεσαι Ηλία!!!

11. Ευχαριστω πολυ Panagiota

Και ένα μωρό μου γκούλντιαν:):)[​IMG]

Τωρα που διαβασα ενα αρθρο για τα συμπτοματα της δυστοκιας συνηδητοποιισα οτι εχει δυστοκια τι να κανω !!!

12. maria p

Αυτά που γράφει το άρθρο, έχει οδηγίες. Υγρό ασβέστιο κατευθείαν στο στόμα αδιάλυτο.

13. Που θα βρω υγρό ασβέστιο??Και αν δεν κάνει τίποτα? Μπορεί να τη χάσω???

14. maria p

Είναι επείγον αν νομίζεις (που μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις) ότι δεν μπορεί να κάνει αυγό. Όλα τα petshops έχουν.

15. Εντάξει παιδιά το έκανε το αυγό . ΟΥΦ:D

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτός όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την βοηθήσεις χορηγώντας της υδατοδιαλυτό ασβέστιο στην ποτίστρα της για 3-4 μέρες.

17. Ολα καλα με τη παραδεισενια μου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...